Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bronek

Największe osiągnięcie Jagiellonów

Recommended Posts

Bronek   

Za najpoważniejszy sukces Jagiellonów uznać należy oczywiście Unię. W wyniku tego posunięcia powstało państwo rozległe, może nie mocarstwo ale jednak dość silne, mające wszelkie dane aby obronić się przed wrogami zewnętrznymi.

Może to wprawdzie zabrzmieć kontrowersyjnie wobec późniejszego biegu wypadków, nie jest to jednak stwierdzenie bezpodstawne. Upadek państwa polsko-litewskiego nastąpił w wyniku wewnętrznej słabości spowodowanej „złotą wolnością” i niewykorzystaniem potencjału tkwiącego w zjednoczonej Rzeczypospolitej.

Unia niosła wprawdzie dla Polski znaczne zagrożenie ( wejście w konflikt z Moskwą) zarazem jednak otwierała duże możliwości. Zwiększała obszar państwa, pomnażała liczbę ludności, pozwalała na uczynienie Rzeczypospolitej liczącym się, dużym krajem.

Unia zlikwidowała tez zagrożenie ze strony Krzyżaków. Po Grunwaldzie Zakon nie odzyskał już przewagi jaką miał choćby za Kazimierza Wielkiego. Nawet zaprzepaszczenie możliwości wcielenia całych Prus do Polski nie zmienia faktu, że odtąd ziemie polskie nie były już zagrożone krzyżackim podbojem.

Z kolei Litwa mogła liczyć na wsparcie Korony w utrzymaniu swoich ziem na wschodzie, których sama nie zdołałaby obronić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Może to wprawdzie zabrzmieć kontrowersyjnie wobec późniejszego biegu wypadków, nie jest to jednak stwierdzenie bezpodstawne.

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Twierdzenie, iż unia była wyjściem niewłaściwym i tym bardziej oskarżanie Jagiellonów o nieszczęścia późniejsze jest całkowicie błędne. Unia znacznie wzmocniła naszą pozycję, podejrzewam, że dużo trudno byłoby stanąć samej Koronie przeciwko Turcji (nie wspominając już o Krzyżakach).

Upadek państwa polsko-litewskiego nastąpił w wyniku wewnętrznej słabości spowodowanej „złotą wolnością” i niewykorzystaniem potencjału tkwiącego w zjednoczonej Rzeczypospolitej.

Dokładnie.

Unia niosła wprawdzie dla Polski znaczne zagrożenie ( wejście w konflikt z Moskwą) zarazem jednak otwierała duże możliwości.

Uważam, że unia mogła zażegnać zarówno zagrożenie krzyżackie jak i moskiewskie. Krzyżackie zażegnano, moskiewskie nie, ale tutaj doszło do rażących zaniedbań. Po pierwsze Kazimierz Jagiellończyk interesował się wyłącznie sprawami krzyżackimi i dynastycznymi. Zagrożenie ruskie zaczęło wówczas kiełkować. Za Jagiełły, Witolda, Zygmunta Kiejstutowicza nie było ono tak dużo. To co się stało za Aleksandra Jagiellończyka to owoc czasów wcześniejszych, niemniej Aleksander stawiał problemy wewnętrzne nad wojnę z Moskwą (ciekawe czy słusznie). Uważam, że unia w jakiś sposób hamowała rozwój Moskwy na zachód, mimo właśnie tych zaniedbań.

Nawet zaprzepaszczenie możliwości wcielenia całych Prus do Polski nie zmienia faktu, że odtąd ziemie polskie nie były już zagrożone krzyżackim podbojem.

Zależy o których czasach mówimy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Badlik   

Największe osiągnięcia:

1. Pokonanie Krzyżaków, odzyskanie Pomorza i uzależnienie Prus (kto by pomyślał, że z tego taki wróg wyrośnie w przyszłości)

2. Złoty wiek, wielki rozkwit kultury i oświaty polskiej, zamożność obywateli.

3. Unia w Krewie oraz dążenie do ściślejszych stosunków pomiędzy Litwą, a Polską, czego ostatecznym wynikiem była Unia Lubelska.

4. Uzyskanie tronu Czech i Węgier (szkoda, że utracone w taki sposób)

5. Mocarstwowa polityka i duże poważanie za granicą, czego dowodem jest ubieganie się o przyjaźń z Rzeczpospolitą Austrii i Francji.

kolejność przypadkowa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
4. Uzyskanie tronu Czech i Węgier (szkoda, że utracone w taki sposób)

Trzeba jeszcze wspomnieć, że brak wymiernych korzyści z tytułu posiadania tych tronów nie było winą Kazimierza Jagiellończyka, o co się go często oskarża. To bardziej wina jego następców lub czynnika niezależnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Badlik   

Oczywiście, że jego następców. Władysław Jagiellończyk król Czech i Węgier z tego co wiem nie znał w ogóle polskiego i nie interesował się za bardzo Polską i Litwą, do tego był człowiekiem o słabym charakterze o czym świadczy jego przydomek rex bene - "król dobrze". Jan Olbracht próbował przejąć tron Węgier co jeszcze bardziej pogłębiło słabość związków pomiędzy Polską i Litwą, a Węgrami i Czechami. No i do tego jeszcze kiepski w skutkach zjazd wiedeński, który jest jak dla mnie jedną z większych porażek Zygmunta Starego (choć dużego wyboru to on też nie miał)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Władysław Jagiellończyk król Czech i Węgier z tego co wiem nie znał w ogóle polskiego

Ua, to dla mnie nowość, Władysław - pierworodny syn Kazimierza Jagiellończyka, który niezwykle dbał o wychowanie dzieci - nie znał j. polskiego? Czy mógłbym poznać źródło tej wiadomości (nie żebym negował czy coś ;) po prostu ciekawym)?

i nie interesował się za bardzo Polską i Litwą

Bo był władcą węgierskim i czeskim :)

No i do tego jeszcze kiepski w skutkach zjazd wiedeński, który jest jak dla mnie jedną z większych porażek Zygmunta Starego (choć dużego wyboru to on też nie miał)

Powiedziałbym, że wybrał mniejsze zło, a także padł ofiarą pecha. Jedna z lepszych decyzji w jego życiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Badlik   
Ua, to dla mnie nowość, Władysław - pierworodny syn Kazimierza Jagiellończyka, który niezwykle dbał o wychowanie dzieci - nie znał j. polskiego? Czy mógłbym poznać źródło tej wiadomości (nie żebym negował czy coś ;) po prostu ciekawym)?

Przepraszam tu był mój błąd. Teraz sprawdziłem i to nie chodzi o Władysława II Jagiellończyka, lecz o jego syna Ludwika, który słabo znał język polski. Źródło to mój stary podręcznik od historii :)

Bo był władcą węgierskim i czeskim :P

No tak, ale powinien utworzyć silny sojusz z Polską i Litwą. Wolał inaczej :)

Powiedziałbym, że wybrał mniejsze zło, a także padł ofiarą pecha. Jedna z lepszych decyzji w jego życiu.

Różnie to historia ocenia :) Wiadomo, że nie mógł być jasnowidzem, ale mimo wszystko można było przewidzieć, że skoro Władysław ma tylko jednego syna i do tego Węgrom zagraża Turcja to wielce jest to prawdopodobne, że czesko-węgierska dynastia Jagiellonów może nie przeżyć długo :) No cóż tu w tej sprawie nie będę się kłócił, bo sam nie jestem ani przekonany do tego czy była to dobra decyzja Zygmunta Starego czy jednak zła. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
No tak, ale powinien utworzyć silny sojusz z Polską i Litwą. Wolał inaczej smile.gif

Powinien, nie powinien, jego największa wina jest w tym, że uległ węgierskiej magnaterii i stąd ta jego polityka.

Wiadomo, że nie mógł być jasnowidzem, ale mimo wszystko można było przewidzieć, że skoro Władysław ma tylko jednego syna i do tego Węgrom zagraża Turcja to wielce jest to prawdopodobne, że czesko-węgierska dynastia Jagiellonów może nie przeżyć długo

No cóż, nie każdy przypadek posiadania jednego męskiego potomka i zagrożenia kraju przez niebezpiecznego wroga kończy się katastrofą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim zaistnienie i to poważne na arenie międzynarodowej zwycięstwo pod Grunwaldem, Orszą, czy Obertynem potwierdzały naszą potęgę militarną i ukazywały naszą siłę, z którą każdy wówczas musiał się liczyć. Sukcesem także Jagiellonów bez wątpienia była jak na owe czasy duża tolerancja religijna, a przede wszystkim w Polsce nie był prowadzone żadne wojny religijne, które trawiły Europę Zachodnią. Wreszcie to w okresie Jagiellonów zwłaszcza dwóch Zygmuntów nastąpił duży postęp w dziedzinie nauki i sztuki to wtedy powstawało wiele wybitnych publikacji literackich jak wiele znaczących budowli. Też na konto Jagiellonów trzeba przypisać wskrzeszenie Akademii Krakowskiej, która w okresie Jagiellonów miała naprawdę wybitnych przedstawicieli (np. Stanisława ze Skarbimierza, Paweł Włodkowic). Ten drugi chyba jako pierwszy zabrał głos na arenie międzynarodowej w sprawie prawa każdego do samoobrony bez względu na wyznanie, a także bronił króla przed fałszywymi zarzutami tam postawionymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.