Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Otto von Bismarck - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

Tofik - taka ocena [wyrażona w okresie tuż przed Powstaniem Styczniowym] jest z punktu widzenia niemieckiego jak najbardziej zasadna. Kraj przechodzi powolutku drogę do zjedoczenia, misterne plany są szykowane a tutaj w Poznańskiem ktoś zaczyna bruździć. Z drugiej stony czyż nie dzięki tej polityce to właśnie w Wielkopolsce doskonale wiedziano kiedy należy zając się pracą, a kiedy chwytać za broń? Kiedy opór silny i gwałtowny przyniesie więcej strat niż pożytku?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Uważam, że mój Szanowny Przedmówca użył przesadnego eufemizmu - Bismarck był wszak wilkołakiem ;) Albo wampirem, albo i jednym i drugim...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Lata 1880-1930 to czas eksperymentu i poszukiwań w polityce społecznej koncentrujących się wokół znalezienia najlepszych sposobów ingerencji państwa w sprawy socjalne. Istotną rolę w kształtowaniu współczesnej polityki społecznej odegrał kanclerza Niemiec Otto von Bismarck, który był inicjatorem wprowadzenia 3 rodzajów obowiązkowego ubezpieczenia:

* ubezpieczenie na wypadek choroby (1883)

* ubezpieczenie od wypadków przy pracy (1884)

* ubezpieczenie w razie starości i inwalidztwa (1889)

Ustawy niemieckie dały silny impuls do poszukiwania najlepszych sposobów rozwiązania kwestii socjalnej, wiele krajów uznało je za rozwiązanie modelowe i warte naśladowania. Bismarck udowodnił, ze zaangażowanie państwa w sprawy socjalne jest nie tylko możliwe, ale i korzystne z punktu widzenia utrzymania porządku społecznego i poprawy położenia pracowników najemnych

.

To za Wikipedią. Faktycznie odrażający socjalista. Wręcz lewak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

harry : wcale nie lewak, realista. Doskonale wiedział, że obowiązkowe ubezpieczenia wprowadzone przez państwo sprawią prostą rzecz - socjalistom i partiom lewicowym ubędzie elektorat. Tym bardziej, że nie będą się mogly poslugiwać typowymi hasłami dla tamtych czasów o niedoli robotnika, rząd zaś zyska punkty i u wyborców i u robotników, zapewniając sobie poparcie w wyborach is spokój w gospodarce.

Właściwie mechanizmy socjalne wprowadzane przez rząd we właściwym czasie potrafią odebrać głosy partom lewicowym czy prawicowtym i przekonać grupy zaowdowe, że rząd dba o nich jak matka o dzieci. Jest to mądra neutralizacja haseł opozycji.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Chciałem tylko nieśmiało zauważyć, że ocena postaci historycznej na podstawie wycinka jej działalności bywa niesprawiedliwa.

Czemu z góry zakładasz nieczystość intencji. Może dokonania Bismarcka na polu Ubezpieczeń Społecznych ( hehe, patron ZUS-u) świadczą o jego wrażliwości społecznej i skrywanej lewicowości. Może miał serce po lewej stronie? To nie takie dziwne biorąc pod uwagę jego chorobliwą antyklerykalność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

antyklerykalizm, nie równa się postawie socjalistycznej, szerzej lewicowej. Tak samo konserwatysta nie jest zawsze i wszędzie związany z danym kościołem czy wyznaniem. Kościoł stanowił silną i poważną przeszkodę na drodze do dwóch celów Bismarcka:

- zjednoczenia kraju - byl po prostu jedną z wielu sil która odgrywała rolę na politycznej rozdrobnionej mapie terenów dzisiejszych Niemiec

- silnej władzy centralnej, która by sprawiła że ów zjednoczony kraj się nie rozpadnie. Biskupi, kardynałowie mający dużo do powiedzenia w księstewkach [z racji prawa, tradyjci, czy funkcji] stanowili zagrożenie dla rządu centralnego, ktory pewne prerogatywy chciał zachować tylko i wylącznie dla siebie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może dokonania Bismarcka świadczą o jego wrażliwości społecznej i skrywanej lewicowości. Może miał serce po lewej stronie?

To po której stronie leży serce nie jest zależne od przekonań politycznych, najwyżej od anatomii człowieka.

Co za róznica czy był wedle Ciebie lewicowcem czy prawicowcem, co to zmienia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

NRohirrm : czasem pozwala to zaszufladkować polityka, przyczepić mu kilka łatek, sprawić że łątwiej się dyskutuje. Najtrudniej jest mówić o kimś kto się wymyka jakimkolwiek klasyfikacjom poza: "dobry" i "zły" polityk; ten kto działał w interesie państwa lub nie. Z przekonań osobistych Bismarck byl konserwatystą, junkrem pruskim. Z tego co robił zaś w polityce : mężem stanu najwyższych lotów.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.