Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcin29

Krzysztof Kamil Baczyński

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
W jakich akcjach bojowych brał udział?

Bodaj najsłynniejszą akcją przedpowstaniową, w jakiej brał udział, była akcja "T.U.", czyli akcja wysadzenia pociągu niemieckiego na trasie Tłuszcz-Urle, przeprowadzona 27 kwietnia 1944 roku. Była to ostatnia akcja kolejowa baonu "Zośka" przed powstaniem. Jej celem był pośpieszny Uraubfrontzug jadący z Wołkowyska do Berlina na linii Białystok-Warszawa. Ostateczne zaplanowanie akcji nastąpiło po rozpoznaniu z 25 kwietnia, dokonanego przez żołnierzy plutonu "Alek" (Leonarda Pecynę "Lolka", Zygmunta Śluzka "Sigmę" oraz Czesława Nantela "Kolkę"). Na miejsce akcji wybrano skrzyżowanie linii kolejowej z drogą z Jadowa do Wyszkowa, niedaleko wsi Szewnica. Na dowódcę akcji wyznaczono Eugeniusza Koechera "Kołczana". W akcji zginęło 36 niemieckich oficerów i żołnierzy, 32 zostało ciężko rannych a 180 lekko.

Dlaczego odszedł z bat. Zośka?

Po ćwiczeniach w "leśnej bazie" pod Wyszkowem został zwolniony przez "Morro" zgodnie z rozkazem dziennym 42/44 z dniem 1 lipca '44 z powodu małej przydatności w warunkach polowych. Mimo iż miał otrzymać inny zakres obowiązków przeniósł się do "Parasola".

Jakie funkcje pełnił w batalionach?

Tutaj przypomina mi się fragment wspomnień Kazimierza Wyki:

..zacząłem mu tłumaczyć, czy naprawdę jest rzeczą potrzebną, ażeby on z bronią w ręku szedł do Powstania, że może lepiej by siebie przechować, nie wiadomo, jak to będzie. Baczyński się bardzo żachnął, jak był opanowany, tak żachnął się wręcz gniewnie, i oto powiedział mi wprost: Proszę pana, kto jak kto, ale pan to powinien wiedzieć, dlaczego ja muszę iść, jeżeli będzie walka. kto jak kto , ale człowiek, który tak zna i rozumie moje dzieło, musi zrozumieć mnie!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzisiaj obchodzimy 64 rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mniej więcej około 16 zginął on od kuli niemieckiego snajpera, pełniąc służbę na swoim stanowisku w Pałacu Blanka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jeden z największych poetów, jacy kiedykolwiek żyli w Polsce. Ukształtowany przez wojnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Poeta wybitny, zdolny. Człowiek niezwykle ciekawy. Mam pytanie: czy to prawda, że miał pociąg do komunizmu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Był prokomunistyczny i lewicowy. Należał do związku Spartakusa. Był gorącym zwolennikiem komunizmu. W swoim czasie. Zresztą komunizm jako filozofia był popularny w okresie po wojnach światowych (we Francji, Grecji, Hiszpanii, a nawet Anglii, ale to masy).

http://www.baczynski.art.pl/kkb/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Miał takie ciągoty, jednak nie on jeden. Wśród jego rówieśników wielu miało przez pewien okres czasu podobne zapatrywania polityczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Był prokomunistyczny i lewicowy.
Miał takie ciągoty, jednak nie on jeden

Jak to leciało? „Kto za młodu nie był socjalistą ten na starość będzie szują” – czy coś w ten deseń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ten na starość będzie świnią, łajdakiem a i w niektórych wersjach co ostrzejsze wstawki się pojawiały. Jest jeszcze wersja rozszerzona, ale... to już chyba nie na temat.

W tamtym pokoleniu co po niektórzy wyraz swoim zapatrywaniom dawali m.in. w wierszach. Najsłynniejszym bodajże przykładem takiego utworu jest "Groźba" Jana Romockiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Mniej więcej około 16 zginął on od kuli niemieckiego snajpera, pełniąc służbę na swoim stanowisku w Pałacu Blanka.

Czytałem kiedyś fragment biografii Baczyńskiego (nie pamiętam już danych bibliograficznych), gdzie autor opisywał m.in. okoliczności śmierci tego poety-żołnierza. Okazało się, że jest co najmniej kilka znacznie różniących się od siebie wersji zdarzeń (pamiętam m.in. , że jedna z nich mówiła, że został trafiony kulą dum-dum).

[ Dodano: 2008-08-04, 21:30 ]

No i dzięki pomocy taty dogrzebałem się do tej książki: Wiesław Budzyński, Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila, Warszawa 1994, rozdział: Świadkowie śmierci, s. 135-155.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Takie dziwne z lekka pytanie, ale męczy mnie to: czyj był Baczyński? Chodzi o kwestię oddziałów powstańczych. Jak już wyżej było wspomniane, krótko przed Powstaniem odszedł z "Zośki" do "Parasola", gdzie został zastępcą d-cy II plutonu 3. kompanii. Tymczasem jest jeszcze coś takiego:

Ciało podchorążego Krzysztofa Baczyńskiego nie spoczywa na kwaterze Gozdawy, bo po prostu zabrali je już na cmentarzu niemal siłą ludzie z batalionu "Zośka". Nie uważałem za stosowne wydzieranie sobie trumien, ale pragnę teraz podkreślić, że prochy poety Baczyńskiego powinny spoczywać na kwaterze batalionu "Gozdawa", wśród żołnierzy, z którymi walczył i wśród których zginął.

Za: Fajer L., Żołnierze Starówki. Dziennik bojowy kpt. Ognistego, Warszawa 1957, s. 73.

To jak to w końcu powinno być: "Zośka", "Parasol" czy "Gozdawa"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Interesują mnie wszystkie informacje na temat Kamila Baczyńskiego, szczególnie pod kątem działalności podczas powstania warszawskiego, poezje pomijamy. Poszukuję wszelkich informacji na temat jak zginął, zdjęcia itd.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wyjaśnia to ostatecznej kwestii - w jakich okolicznościach zginął ? Bo to, że od kuli snajpera to wiedzieliśmy chyba wszyscy bez zaglądania do encyklopedii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.