Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Białe plamy w historii

Recommended Posts

Jest wiele białych plam w historii czyli wiadomości, które się pomija lub rzeczy, które się przypisuje innym. Mi napewno nasuwa się jedna rzecz- wyprawa Magellana.

Uważa się ze to Magellan opłynął świat, a to nieprawda, bo zginął na filipinach.

Świat opłynęli Juan Sebastián de Elcano i pozostali członkowie wyprawy Magellana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   

Na pewno jest wszystkim znany "Szturm na Pałac Zimowy", jak to dzielnie jest zdobywany przez Czerwonych. Prawda była taka, że z kilku[nastu] wystrzelonych pocisków, trafiły dwa pociski [ w Pałac] na co załoga obronna po prostu...rozeszła, a do pałacu weszła ludność, która zauważyła brak straży :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odkrycie Ameryki przez Kolumba wcześniej od niego byli Wikingowie, a według Chińczyków oni. O ile wyprawe Chińczyków negują historycy to faktem bezpornym jest, że pierwszymi, którzy ujrzeli brzegi Amerykii byli Wikingowie, ale o tym nawet się w szkole nie wspomina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
faktem bezpornym jest, że pierwszymi, którzy ujrzeli brzegi Amerykii byli Wikingowie, ale o tym nawet się w szkole nie wspomina.

Mój nauczyciel historii ( prof. Skandynawistyki na U Gdańskim) "wspominał" o tym całą lekcję :) i okazuje się, że mimo wielu poszlak wcle nie jest to takie pewne ;) Co jakiś czas odkrywane są jakies rewelacje dotyczące odkrywców Ameryki, ale jak dotąd jedynym potwierdzonym w 100 procentach odkryciem jest odkrycie Kolumba, poza tym to ono przyniosło wymierne skutki.

Ojej rozpisałem się nie na temat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
Mój nauczyciel historii ( prof. Skandynawistyki na U Gdańskim) "wspominał" o tym całą lekcję :P i okazuje się, że mimo wielu poszlak wcle nie jest to takie pewne :wink: Co jakiś czas odkrywane są jakies rewelacje dotyczące odkrywców Ameryki, ale jak dotąd jedynym potwierdzonym w 100 procentach odkryciem jest odkrycie Kolumba, poza tym to ono przyniosło wymierne skutki.

Znaleziono w Ameryce Płn wikińską osadę datowaną na chyba 11 wiek(na pewno dużo wcześniejszy niż 15 kiedy to Kolumb dopłynął do Ameryki). O chińczykach też się często wspomina jeśli dopłynęli do Kenii to dlaczego nie mieliby odkryć Ameryki? Jakaś legenda mówi też o świętym który dopłynął do Ameryki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Polecam analize sag pod kątem wskazówek nawigacyjnych... mnie przekonała do tego książka o wyprawach wikingów - tytułu nie pomnę - ale zgodnośc była zadziwiająca. Najprawdopodobniej pierwszym Europejczykiem, który dostrzegł wybrzeża kontynentu Amerykańskiego był Bjarni Herjolfsson.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Bjarni Herjolfsson, a wszędzie trąbią, że pierwszym, który zobaczył Amerykę był Leif Eriksson...

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Mógłby mi kotś przybliżyć jego postać? BTW Bjoern to bardziej wikińskie imię a nie Bjarni, Barni to mi się kojarzy z Flinstonami a nie z odkryciem Ameryki :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Wg "Sagi Grendlandczyków" Bjarni w 986 r podczas żeglugi z Islandii do Grenlandii zboczył z kursu i ujrzał Amerykę, ale nie zdecydował się na jej poznanie. Przez jego opowieści o nowym, nieznanym lądzie w podróż wyruszył Leif Eriksson.

PS. Bjarni to imię islandzkie :wink: Sprawdź sobie na http://www.iceland.pl/imiona/ksi_imio.html

Pozdrawiam :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Dziękuje za wyjaśnienie. Byłem w błędzie. Na swoje usprawiedliwienie moge powiedzieć że Bjorn też jest na tej liście.

Share this post


Link to post
Share on other sites
piterzx   

Witam,

co do białych plam, to chyba najbardziej widocznymi są plotki na temat Kaliguli, czy rewolucji październikowej (ogólnie). Mimo, że są one już dawno wyjaśnione, to nadal wiele ludzi w nie wierzy, uznając je prawdę historyczną, opierając się na pracach propagandowych i paszkwilach.

Pozdrawiam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

"Białą plamą" , lub jak kto woli "tematem tabu" jest zagadnienie gwałtów niemieckich żołnierzy (np. Wehrmachtu) na kobietach polskich w czasie okupacji 1939 - 1945.

O ile wiemy np. o bestialstwach popełnianych przez kałmuków Kamińskiego, czy wyczanach kryminalistow Delingera w Powstaniu Warszawskim, w tym temacie - cisza. a przeciez były setki pacyfikowanych wsi przez Niemcow, palone domostwa, mordowana ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci. I mamy wierzyć, że żołdacy hitlerowscy niec nie "skorzystali" przy tej okazji (np. nie ukarali gospodyni i jej corki za nocleg, udostępniony partyzantom?)? Przeglądałem juz wiele publikacji o okupacji i ruchu oporu, ale nic - cisza. Czy wy spotkaliście się gdzieś z tym zagadnieniem? (nie chodzi mi tez o Ukraińców i UPA).

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Czy wy spotkaliście się gdzieś z tym zagadnieniem?

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale chyba kiedyś w Warszawie była wystawa "Zbrodnie Wehrmachtu" czy coś w tą mańkę. Co do poruszanego przez Ciebie problemu to wydaje mi się, że jest to spowodowane małym "zapotrzebowaniem" na taki temat. Na razie wszyscy wolą zajmować się tematyką chociażby Powstania Warszawskiego.

czy wyczanach kryminalistow Delingera w Powstaniu Warszawskim,

Chyba Dirlewangera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.