Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Bitwa pod Bardiowem

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Ma ktoś jakieś wiadomości co do przebiegu tej bitwy, ilości wojsk, i w ogóle wszystko co tej bitwy dotyczy, bo u mnie jakoś cienko w tym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie pamiętam gdzie, ale gdzieś przeczytałem, że w Polsce pozostawiono pod bronią 10 tys. ludzi, oczywiście nie wszyscy stali na granicy południowej, ale sądzę, że coś ok. połowy tych sił by się zgadzało... Choć trzeba odliczyć kolejnych, którzy w odpieraniu ataku Ścibora ze Ściborzyc nie uczestniczyli. O siłach węgierskich nic nie wiem.

O bitwie (z Długosza) wiadomo mniej więcej tyle, że początkowo Polacy byli bliscy ucieczki, ale udało się wzmocnić słabsze punkty i (choć mniejsi liczbą) Polacy przemogli wroga i zwyciężyli. Czyli raczej niezbyt wiele wiadomo :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Ściborowi towarzyszył biskup Egeru (też Ścibor). Najeźdźcy po spaleniu Starego Sącza i przedmieść Nowego Sącza, wycofali się w kierunku Muszyny, a później doszło właśnie do batalii pod Bardiowem, w której w gronie dowódczym znaleźli się zapewne (po stronie polskiej) Spytek z Tarnowa i Jan ze Szczekocin, oczywiście oni wcale nie musieli wyczerpywać listy polskich dowódców (o ile faktycznie nimi byli). Bożena Wyrozumska przypuszcza, że ze słów Długosza wynika, że do najazdu doszło w grudniu, wtedy, gdy doszło do polsko-krzyżackiego zjazdu w Raciążu. Opierając się jednak na liście rady miasta Nowego Sącza do rajców krakowskich (w którym znajduje się m.in. informacja o grasującym po Koronie szpiegu węgierskim) przesunęła datę najazdu na po 24 października.

Co ciekawe, Z. Nowak uważał, że wcale nie było czegoś takiego jak najazd węgierski na Polskę w 1410 r., Zygmunt Luksemburczyk nie mógł zrażać do siebie Korony. Jeśli już to w 1411 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.