Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Bitwa pod Bardiowem

Recommended Posts

Pancerny   

Ma ktoś jakieś wiadomości co do przebiegu tej bitwy, ilości wojsk, i w ogóle wszystko co tej bitwy dotyczy, bo u mnie jakoś cienko w tym temacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Nie pamiętam gdzie, ale gdzieś przeczytałem, że w Polsce pozostawiono pod bronią 10 tys. ludzi, oczywiście nie wszyscy stali na granicy południowej, ale sądzę, że coś ok. połowy tych sił by się zgadzało... Choć trzeba odliczyć kolejnych, którzy w odpieraniu ataku Ścibora ze Ściborzyc nie uczestniczyli. O siłach węgierskich nic nie wiem.

O bitwie (z Długosza) wiadomo mniej więcej tyle, że początkowo Polacy byli bliscy ucieczki, ale udało się wzmocnić słabsze punkty i (choć mniejsi liczbą) Polacy przemogli wroga i zwyciężyli. Czyli raczej niezbyt wiele wiadomo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Ściborowi towarzyszył biskup Egeru (też Ścibor). Najeźdźcy po spaleniu Starego Sącza i przedmieść Nowego Sącza, wycofali się w kierunku Muszyny, a później doszło właśnie do batalii pod Bardiowem, w której w gronie dowódczym znaleźli się zapewne (po stronie polskiej) Spytek z Tarnowa i Jan ze Szczekocin, oczywiście oni wcale nie musieli wyczerpywać listy polskich dowódców (o ile faktycznie nimi byli). Bożena Wyrozumska przypuszcza, że ze słów Długosza wynika, że do najazdu doszło w grudniu, wtedy, gdy doszło do polsko-krzyżackiego zjazdu w Raciążu. Opierając się jednak na liście rady miasta Nowego Sącza do rajców krakowskich (w którym znajduje się m.in. informacja o grasującym po Koronie szpiegu węgierskim) przesunęła datę najazdu na po 24 października.

Co ciekawe, Z. Nowak uważał, że wcale nie było czegoś takiego jak najazd węgierski na Polskę w 1410 r., Zygmunt Luksemburczyk nie mógł zrażać do siebie Korony. Jeśli już to w 1411 r.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.