Jump to content
  • Announcements

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Jan Matejko - malarzem narodowym?

Recommended Posts

Pancerny   

Czy oglądając twórczość Jana Matejki, można nazwać artystę polskim malarzem narodowym?

Zapraszam do gorącej dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że tak niemalże wszyscy chcąc czy nie chcąc uczą się historii z jego obrazów. To samo z wyobrażeniem o władcach. Jego obrazy widnieją w wielu muzeach, są charakterystyczne i rozpoznawalne dla każdego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Każde ważniejsze wydarzenie związane z historią Polski Matejko uwiecznił na płótnach. Z niebywałą dokładnością przedstawił charakterystykę danej epoki, ubiór, szczegóły uzbrojenia. Jego przesycone głębokim patriotyzmem, ukazywały społeczeństwu polskiemu wizję przeszłości i odegrały dużą rolę w umacnianiu świadomości narodowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Każde ważniejsze wydarzenie związane z historią Polski Matejko uwiecznił na płótnach. Z niebywałą dokładnością przedstawił charakterystykę danej epoki, ubiór, szczegóły uzbrojenia.

Nie. Matejko nie malował wydarzeń. Nie był malarzem historycznym. On był malarzem historiozoficznym. Jego dzieła to refleksji nad dziejami, nad ich sensem, biegiem i celem, pokazanie procesu dziejowego. Stąd mnóstwo świadomych błędów historycznych. Np. nieżyjąca wówczas Anna Mazowiecka na Hołdzie Pruskim. A ze szczegółami, to anachronizmami się nie przejmował. Jest ich mnóstwo. Np. pas Witolda w Grunwaldzie jest z osiemnastowiecznych profitek.

odegrały dużą rolę w umacnianiu świadomości narodowej

Często czytane zupełnie nie po myśli autora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.