Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon na tle innych postaci

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Zmienił się dopiero jak go zesłano na Wyspę Św. Heleny, tam dopiero przejrzał na oczy, że nie miał szans. Nawet zamieszczał ktoś(Ty?) taki fajny cytat. Ale cały czas kiedy walczył z tyloma koalicjami to dla mnie jasny dowód na jego megalomanię. Po za tym nie traktuj nazwanie megalomanem Napoleona jako inwektywy. Aleksander też był megalomanem, tyle że jemu się udało. Znaczy się z naszej perspektywy mu się udało, bo z jego to nie byłbym taki pewny czy Persja zaspokoiła jego apetyt na nieśmiertelność

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Nawet zamieszczał ktoś(Ty?) taki fajny cytat.

Ja tu zamieszczałam wiele cytatów;) Proszę o konkrety.

Po za tym nie traktuj nazwanie megalomanem Napoleona jako inwektywy.

Nie traktuje tego w taki sposób.

Ale cały czas kiedy walczył z tyloma koalicjami to dla mnie jasny dowód na jego megalomanię.

To nie jest dowód. Kto wypowiadał wojny- Napoleon czy koalicje antyfrancuskie?

Zmienił się dopiero jak go zesłano na Wyspę Św. Heleny, tam dopiero przejrzał na oczy, że nie miał szans.

Mylisz się. Zmienił się w czasie swojego cesarskiego panowania, a najbardziej "w okolicach" kampanii rosyjskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Ja tu zamieszczałam wiele cytatów;) Proszę o konkrety.

Ten, w którym przyznał, żę Francuzów było zbyt mało, żeby spełnić jego marzenie.

To nie jest dowód. Kto wypowiadał wojny- Napoleon czy koalicje antyfrancuskie?

Słyszałaś o wojnie prewencyjnej?

Napoleonowi udało się więcej.

Nie lubię również i Alexa jak wszystkich megalomanów, ale muszę mu przyznać że osiagnął więcej jak Napoleon. Tylko błagam litości nie porównujmy ich do siebie bo to nie ma sensu. Ja uważam tak, Ty na odwrót i niech tak pozostanie.

Mylisz się. Zmienił się w czasie swojego cesarskiego panowania, a najbardziej "w okolicach" kampanii rosyjskiej.

Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Nie lubię również i Alexa jak wszystkich megalomanów, ale muszę mu przyznać że osiagnął więcej jak Napoleon. Tylko błagam litości nie porównujmy ich do siebie bo to nie ma sensu. Ja uważam tak, Ty na odwrót i niech tak pozostanie.

"Błagam litości"-hm...Tylko poczynię jedną uwagę- Aleksander był synem króla, Napoleon synem zubożałego szlachcica prawnika. Który maił lepszy start?

Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.

Owszem, ale to skomplikowane zagadnienie, bo on tej kampanii nie chciał. Z czasem jednak dał się swojej naturze nie pozbawionej megalomanii wmanewrować w tę wojnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Co w związku z tym?

Ty Napoleonka naprawdę sądzisz, że gdyby Napoleon nie był atakowany to sam by nie zaatakował?

Który maił lepszy start?

A po czym poznaję się prawdziwego mężczyznę(wersja by L. Miller :razz: )

Owszem, ale to skomplikowane zagadnienie, bo on tej kampanii nie chciał. Z czasem jednak dał się swojej naturze nie pozbawionej megalomanii wmanewrować w tę wojnę.

No, czyli zgadzasz się, że przez część swojego życia(i to tę najwazniejszą) Napoleon był megalomanem koniec kropka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ty Napoleonka naprawdę sądzisz, że gdyby Napoleon nie był atakowany to sam by nie zaatakował?

Ale był atakowany :razz:

A po czym poznaję się prawdziwego mężczyznę(wersja by L. Miller :razz: )

Po tym jak kończy. Musiał tak skończyć. Ale przecież "Ludzie genialni są jak meteory. Ich przeznaczeniem jest, by spalając się dodawali blasku epoce, w której żyją"

No, czyli zgadzasz się, że przez część swojego życia(i to tę najważniejszą) Napoleon był megalomanem koniec kropka.

Dlaczego tę najważniejszą? Każda część jego życia była ważna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Są postaci, które się nie spaliły i dodają b;lasku epoce vide Aleksander

Dlaczego tę najważniejszą? Każda część jego życia była ważna.

Mi się jednak wydaje, że dla niego ważniejszy był okres wielkich zwycięstw, niż agonii z powodu raka na Wyspie Świętej Heleny.

//Estera. Proszę pamiętać o poprawnej pisowni nazw geograficznych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Są postaci, które się nie spaliły i dodają blasku epoce vide Aleksander

Ten "pijaczyna"?

Mi się jednak wydaje, że dla niego ważniejszy był okres wielkich zwycięstw, niż agonii z powodu raka na wyspie świętej heleny.

Chyba Sobie przeczysz. Pisałeś, że czas kampanii rosyjskiej był najważniejszy, a teraz, że czas wielkich zwycięstw.

Dla Napoleona zaś owszem- najważniejszy czas to czas I kampanii włoskiej, Marengo czy Austerlitz. Jednak tu chodzi o piękno chwil, smak zwycięstw, a nie hierarchie elementów życia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Ten "pijaczyna"?

A Napoleon co abstynent :tongue: Nie oceniam? Alexa i Napoleona od kątem jakimi byli ludźmi, tylko co osiągnęli. Po za tym to, że Alex wypił więcej mimo, że żył krócej niż Napoleon to kolejny plus dla Alexa :razz:

Chyba Sobie przeczysz. Pisałeś, że czas kampanii rosyjskiej był najważniejszy, a teraz, że czas wielkich zwycięstw.

Jeśli nie odróżniasz znaczenia

,,Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.''

od

,,Mi się jednak wydaje, że dla niego ważniejszy był okres wielkich zwycięstw, niż agonii z powodu raka na wyspie świętej heleny.''

To jest mi przykro. Dla mnie ważniejszym okresem w życiu był czas gdy odnosiłem sukcesy niż czas gdy leżałem i gapiłem się w sufit. I tak samo z Napoleonem, dla niego ważniejszy był czas gdy coś osiągał niż czas gdy nic nie robił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A Napoleon co abstynent :tongue: Nie oceniam? Alexa i Napoleona od kątem jakimi byli ludźmi, tylko co osiągnęli.

Napoleon nigdy się nie upijał i nie zabił przyjaciela "po pijaku". Wciąż uważam, że Napoleon osiągnął więcej. Nie przeczę jednak temu, że Aleksander miał piękne osiągnięcia na koncie.

Jeśli nie odróżniasz znaczenia

,,Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.''

od

,,Mi się jednak wydaje, że dla niego ważniejszy był okres wielkich zwycięstw, niż agonii z powodu raka na Wyspie świętej Heleny.''

To jest mi przykro.

Odróżniam. To mi jest przykro, że Ty nie zrozumiałeś o co chodzi. Mniejsza z tym- to nie ma związku z tematem- OT się robi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Napoleon nigdy się nie upijał i nie zabił przyjaciela "po pijaku". Wciąż uważam, że Napoleon osiągnął więcej. Nie przeczę jednak, iż Aleksander miał piękne osiągnięcia na koncie.

Kobieto prosiłem, żebyśmy nie roztrząsali kto więcej osiągnął, bo to nie ma sensu :wink:

Odróżniam. To mi jest przykro, że Ty nie zrozumiałeś o co chodzi. Mniejsza z tym- to nie ma związku z tematem- OT się robi.

Cóż, nie jestem wszechwiedzący i wszech domyślny, możesz jaśniej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Cóż, nie jestem wszechwiedzący i wszech domyślny, możesz jaśniej?

Nie jesteś? Ojej, ja też nie.

Kobieto prosiłem, żebyśmy nie roztrząsali kto więcej osiągnął, bo to nie ma sensu :wink:

Mężczyzno ja też coś powiedziałam:

Odróżniam. To mi jest przykro, że Ty nie zrozumiałeś o co chodzi. Mniejsza z tym- to nie ma związku z tematem- OT się robi.

OT się robi w temacie i zaczynają się argumenty personalne. Proszę o powrót do głównego wątku dyskusji: czym Napoleon wyróżnia się na tle innych postaci? Skąd jego fenomen?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.

Ale gdyby Napoleon nie zaatakował, najprawdopodobniej sam zostałby zaatakowany. Takie prawa wojny.

Mi się jednak wydaje, że dla niego ważniejszy był okres wielkich zwycięstw

Dla niego z pewnością ten okres był najważniejszy, ale to właśnie dlatego, że wiele osiągał, że (jak pisała Estera) przeżywał piękne chwile. Czy przez cały ten czas był megalomanem? Niekoniecznie. W trakcie swego życia zmieniał się psychicznie, w pewnym momencie można się dopatrywać nawet choroby (zapraszam do tego tematu => http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic...41b39113732654a ). IMHO na początku jego zwycięstw nie można mówić o megalomanii, dopiero później.

Natomiast rzeczywiście ciekawa jest postawa Napa po pierwszej abdykacji, a także Elba i sto dni... Spotkałem się również z opinią, być może prawdziwą, że Napoleon w pewnym okresie swego życia chciał dorównać, czy wręcz "przeskoczyć" Aleksandra Wielkiego, choć raczej nie było to jego głównym celem..

Napoleon to przede wszystkim sukces propagandowy

Przede wszystkim? Owszem, sam budował swoją (a także i jego Francji) legendę, przy czym nie stronił od kłamstw (nie na darmo powiedzenie brzmiało: "łgać jak biuletyn"), owszem, potrafił rozdmuchać i wypromować swoje sukcesy, ale nie można powiedzieć, że to co po Napoleonie pozostało jest wynikiem głównie propagandy. Gdyby nie było zwycięstw, gdyby nie było gromienia wrogów, po Cesarzu nic by nie pozostało.

czym Napoleon wyróżnia się na tle innych postaci?

Zależy jakich postaci, ale przede wszystkim tym, że nieraz działał ryzykownie, jakby nie miał nic do stracenia i wtedy właśnie wyrywał (prawda, do czasu, ale wygrywał). Był innowatorem, już jako młody człowiek wojskowy zaskakiwał pozornie nielogicznymi działaniami.

Skąd jego fenomen?

Przede wszystkim przykład "od zera do bohatera", do tego wspaniałe zwycięstwa, ale i propaganda. Do tego dochodzi jeszcze zwyciężanie przez długi czas sprzymierzonych przeciwko niemu potęg ówczesnego świata i decydowanie o ich bycie i niebycie. Bonaparte obalał mity (jak chociażby ten o niezwyciężonej armii pruskiej), zaś jego mitu, tak dobrze pokazanego nie udało się obalić nawet po ostatecznej jego klęsce.

Pozdrawiam :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Kampania rosyjska to jeden z jaskrawszych przykładów na jego megalomanię.

Jesli już tak bardzo chcesz Jego megalomanii to zacznij jej szukać w okolicach Lodi :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jesli już tak bardzo chcesz Jego megalomanii to zacznij jej szukać w okolicach Lodi

Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat? Chętnie przedyskutuje ten wątek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.