Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon na tle innych postaci

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Historia zna wielu władców, polityków, dyplomatów, wodzów. Skąd taka popularność Napoleona? Czym wyróżnia się na tle innych? Czym różnił się od innych postaci historycznych? Czemu półki uginają się od książek właśnie o nim?Czy faktycznie jest tak popularny, czy jest to jedynie złudzenie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak to skąd, Estero? A Austerlitz, a Wagram i wiele innych bitew wygranych przez niego? Jego stosunek do żołnierzy, dojście do władzy, co ja mówię- całego jego życie. Tymi wszystkimi wydarzeniami możnaby zrobić osobne historie dla wielu innych ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jak to skąd, Estero?

Ja to wiem jako Napoleonka ;) Ale chyba nie zaprzeczysz, że Napoleon jest fenomenem na skalę światową ;)

A Austerlitz, a Wagram i wiele innych bitew wygranych przez niego? Jego stosunek do żołnierzy, dojście do władzy, co ja mówię- całego jego życie. Tymi wszystkimi wydarzeniami możnaby zrobić osobne historie dla wielu innych ludzi.

Oczywiście, zgadzam się. Tu nie chodzi o to, że zwyciężał, bo zwycięzców było wielu. Chodzi oto jak zwyciężał. Wobec tego człowieka trudno pozostać obojętnym- albo się go lubi, kocha, podziwia, albo nienawidzi, nie szanuje, nie lubi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Tego człowieka można też po prostu nie znać ;)

A Napoleona nawet nie należy z innymi porównywać, dla niego to inna skala ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A Napoleona nawet nie należy z innymi porównywać, dla niego to inna skala ;)

Dobrze powiedziane z tą inną skalą- można też spojrzeć inaczej: skala jest jedna, ale Napoleon jest ponad nią ;) On się w żadnej skali nie mieści, nie da się zmierzyć jego geniuszu i fenomenu tej postaci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Stereotyp o Napoleonie to jest jeden, i większość ludzi poza niego nie wychodzi, a mianowicie jest to jego wzrost ;)

A Twoje sformułowanie ze skalą jest lepsze, bardziej mi się podoba, że Napoleon jest ponad nią ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A Twoje sformułowanie ze skalą jest lepsze, bardziej mi się podoba, że Napoleon jest ponad nią

A dziękuję! Ha! ;)

Napoleon intryguje i przyciąga, gdyż jest postacią wciąż w dość dużym zakresie nieodgadnioną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Poza tym, Napoleon na tle innych postaci wyróżnia się przez niezwykła kampanię- mianowicie 100 Dni. To fenomen ludzkich dziejów. Niezwykły powrót, szalona kampania, zakończona bitwą, która stała się symbolem. Taki powrót (nie przypominam sobie podobnych w historii- to coś niesamowitego), spektakularne zwycięstwa i spektakularny upadek czynią z Napoleona kogoś wyjątkowego, zagadkę, bohatera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Napoleon to przede wszystkim sukces propagandowy . Propaganda której autorem był sam Cesarz , jego biuletyny są po części tego dowodem.Wybitny reżyser ,dowodem : jego koronacja i uwiecznienie wszystkiego na płótnie. Frontman przykład : Austerlitz , żołnierze z pochodniami , ogólny aplauz . Nietuzinkowa postać , mimo wszystko wizjoner i geniusz . Aktor : dowód , do tej pory fascynuje Polaków jako zbawca i wyzwoliciel , a przecież nie był ani jednym ani drugim ;)

Jednak mnie najbardziej urzeka sposób w jaki przeprowadzał bitwy , śmiałość w działaniu , odwaga , łamanie stereotypów i stawianie wszystkiego na jednej szali. Kampanię w 1814 uważam za majstersztyk , zdumienie mnie nie opuszcza jak ją analizuję .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Napoleon budował swoją legendę już za życia. Wiele działań tego człowieka było zaplanowanych i obliczonych na pewne korzyści. Wiedział jaką moc ma jego osobowość i wykorzystał to. Sam zbudował swój wizerunek. Sprawił, że go uwielbiano. Żołnierze ginęli za Napoleona, a nie za Francję.

Jednak mnie najbardziej urzeka sposób w jaki przeprowadzał bitwy , śmiałość w działaniu , odwaga , łamanie stereotypów i stawianie wszystkiego na jednej szali. Kampanię w 1814 uważam za majstersztyk , zdumienie mnie nie opuszcza jak ją analizuję .

Tak. To był ryzykant, marzyciel, wizjoner, szalenie odważny człowiek. Promieniuje niezwykłością. To także zagadkowa postać. Ile jeszcze o nim nie wiemy. Poza tym, wciąż można się zastanawiać nad interpretacją pewnych faktów czy słów Napoleona i dochodzić za każdym razem do różnych wniosków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
jednak mnie najbardziej urzeka sposób w jaki przeprowadzał bitwy , śmiałość w działaniu , odwaga , łamanie stereotypów i stawianie wszystkiego na jednej szali.

Dopóki zwyciężał to urzekał, jednak na dłuższą metę było pewne, że takie stawianie wszystko na jedną szalę zakończy się dla Napoleona. No i faktycznie zakończyło. I dobrze, megalomani nie budzą we mnie większej sympatii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Czy człowiek, który myślał że jest w stanie pokonać samemu wszystkie kraje w Europie nie zasługuje na miano megalomana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Mogę się z Tobą zgodzić, ale zwróć uwagę na to, że Napoleon zmieniał się. Z całą pewnością nie był megalomanem od zawsze. Chodzi Ci o jakiś konkretny okres jego życia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.