Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Czarna procesja

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Przemarsz, ubranych na czarno, 141 przedstawicieli miast królewskich, przez Warszawę do Zamku Królewskiego, miejsca obrad Sejmu Czteroletniego, domagających sie przyznania praw publicznych dla mieszczan. Czy "Czarna procesja" odniosła zamierzony skutek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

W dniach 17- 21 kwietnia Sejm Wielki uchwalił ustawę o miastach, w której zawarte były m.in. :

- uznanie wszystkich miast królewskich za wolne,

- ich mieszkańców także uznano wolnymi obywatelami, dobra przez nich posiadane (czyli ziemia w mieście, na której mieszkali,domy) uznano za ich własność dziedziczną,

- wycofano przywileje nadawane poszczególnym miastom, teraz wszystkie miały być równe,

- dopuszczono mieszczan do sprawowania urzędów na równi ze szlachtą, zagwarantowano wolność handlu (czyli wycofano taksy wojewodzińskie, jeśli dobrze pamiętam).

Na pewno więc można mówić, że ta procesja zakończyła się sukcesem, tym bardziej, że w Konstytucji 3-go maja został zawarty fragment o miastach i mieszczanach.

Szkoda tylko, że nie zapewniono chłopom lepszych warunków, ale to już off.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

I bardo sprytnie postąpił z niezadowolonymi łykami Stanisław August, uszlachcił 227 cywilnych mieszczan i 195 oficerów - mieszczan. Rozumując ( i słusznie), że mieszczanina wstępującego w szeregi szlachty, nie będzie obchodzić los biednych mieszczan.

W każdym mieście uszlachcono po kilku najbogatszych, najznamienitszych, i wpływowych sławetnych, by swoim "bogactwem i kredytem, nie wskrzesili jakowejś rewolucji''.

Bardzo sprytne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I bardo sprytnie postąpił ... uszlachcił 227 cywilnych mieszczan i 195 oficerów - mieszczan. ... W każdym mieście uszlachcono po kilku najbogatszych, najznamienitszych, i wpływowych sławetnych, by swoim "bogactwem i kredytem, nie wskrzesili jakowejś rewolucji''.

Bardzo sprytne.

Może i sprytne posunięcie, ale dla miast to cios poniżej pasa. Czarna Procesja i ustawa o miastach miała poprawić sytuację mieszczan i do pewnego stopnia poprawiła, ale też spowodowała skutek odwrotny. Dzięki temu prawu mieszczanie zyskali prawa to plus natomiast poważnym minusem jest nobilitacja mieszczan, powoduje ona wyłuskanie spośród nich najwybitniejszych jednostek i przeniesienie do stanu szlacheckiego automatycznie byłych mieszczan rozwój miast już nie interesuje a zaczynają się zajmować utwierdzaniem praw szlacheckich.

Jeśli to miało doprowadzić do rozwoju miast to było to głupie posunięcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Jeśli to miało doprowadzić do rozwoju miast to było to głupie posunięcie.

Mieszczanie zostali pozbawieni przywódców, a ustawa o miastach pozabierała niektóre korzystne dla miast przywileje, i nic w zamian szczególnego im nie dała. A protestować nie miał kto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.