Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Czarna procesja

Recommended Posts

Pancerny   

Przemarsz, ubranych na czarno, 141 przedstawicieli miast królewskich, przez Warszawę do Zamku Królewskiego, miejsca obrad Sejmu Czteroletniego, domagających sie przyznania praw publicznych dla mieszczan. Czy "Czarna procesja" odniosła zamierzony skutek?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

W dniach 17- 21 kwietnia Sejm Wielki uchwalił ustawę o miastach, w której zawarte były m.in. :

- uznanie wszystkich miast królewskich za wolne,

- ich mieszkańców także uznano wolnymi obywatelami, dobra przez nich posiadane (czyli ziemia w mieście, na której mieszkali,domy) uznano za ich własność dziedziczną,

- wycofano przywileje nadawane poszczególnym miastom, teraz wszystkie miały być równe,

- dopuszczono mieszczan do sprawowania urzędów na równi ze szlachtą, zagwarantowano wolność handlu (czyli wycofano taksy wojewodzińskie, jeśli dobrze pamiętam).

Na pewno więc można mówić, że ta procesja zakończyła się sukcesem, tym bardziej, że w Konstytucji 3-go maja został zawarty fragment o miastach i mieszczanach.

Szkoda tylko, że nie zapewniono chłopom lepszych warunków, ale to już off.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

I bardo sprytnie postąpił z niezadowolonymi łykami Stanisław August, uszlachcił 227 cywilnych mieszczan i 195 oficerów - mieszczan. Rozumując ( i słusznie), że mieszczanina wstępującego w szeregi szlachty, nie będzie obchodzić los biednych mieszczan.

W każdym mieście uszlachcono po kilku najbogatszych, najznamienitszych, i wpływowych sławetnych, by swoim "bogactwem i kredytem, nie wskrzesili jakowejś rewolucji''.

Bardzo sprytne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I bardo sprytnie postąpił ... uszlachcił 227 cywilnych mieszczan i 195 oficerów - mieszczan. ... W każdym mieście uszlachcono po kilku najbogatszych, najznamienitszych, i wpływowych sławetnych, by swoim "bogactwem i kredytem, nie wskrzesili jakowejś rewolucji''.

Bardzo sprytne.

Może i sprytne posunięcie, ale dla miast to cios poniżej pasa. Czarna Procesja i ustawa o miastach miała poprawić sytuację mieszczan i do pewnego stopnia poprawiła, ale też spowodowała skutek odwrotny. Dzięki temu prawu mieszczanie zyskali prawa to plus natomiast poważnym minusem jest nobilitacja mieszczan, powoduje ona wyłuskanie spośród nich najwybitniejszych jednostek i przeniesienie do stanu szlacheckiego automatycznie byłych mieszczan rozwój miast już nie interesuje a zaczynają się zajmować utwierdzaniem praw szlacheckich.

Jeśli to miało doprowadzić do rozwoju miast to było to głupie posunięcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Jeśli to miało doprowadzić do rozwoju miast to było to głupie posunięcie.

Mieszczanie zostali pozbawieni przywódców, a ustawa o miastach pozabierała niektóre korzystne dla miast przywileje, i nic w zamian szczególnego im nie dała. A protestować nie miał kto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.