Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Maria Teresa - ocena

Recommended Posts

Estera   

Jak oceniacie tę postać? Co myślicie o tej władczyni?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
Podobno podpisując akty rozbiorowe płakała, a im więcej Polski zabierała tym więcej płakała...

O płaczu ani nie słyszałam, ani nie czytałam. Jednak z tego co wiem, Maria Teresa nie chciała dokonywać rozbiorów Polski-uważała to za niemoralne i nieuczciwe. Jednak presja na niej wywarta wpłynęła na ostateczną decyzję. Własną ręką wykreśliła z aktu wprowadzającego rozbiór Polski wykreśliła słowo "prawnie"; źle czuła się z taką polityką.

Tak w ogóle, to korona w pewnym momencie jeż życia, stała się bardzo ciężką dla jej głowy...Poza tym, dużo myślała o swej córce Marii Antoninie. Co ciekawe, ta władczyni zdawała sobie sprawę w pewnym stopniu z dość niepewnego losu Francji- maiła jakieś przeczucia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Objęła tron mając 23 lata i będąc do sprawowania władzy zupełnie nieprzygotowana. Od razu została rzuconą na głęboką wodę - czyli konfrontację z niewiele od niej starszym Fryderykiem II, któremu wywietrzały z głowy młodzieńcze ideały (tak to jest, jak się ma tatusia-militarystę). Cudem domu habsburskiego było to, że w 1741 r. nie doszło do rozbioru cesarstwa. Główna w tym zasługa Węgrów, którzy stanęli murem za M.T. (nie za "Bóg zapłać" oczywiście). Jej mąż Franciszek III Stefan był dosyć niewydarzony jeśli chodzi o sprawy militarne i dobrze się stało, że został od nich odsunięty. Należałoby jednak to samo zrobić feldmarszałkami Karolem Lotaryńskim i Daunem, a docenić Laudona - może wtedy armia austriacka walczyłaby z lepszym skutkiem z armią pruską.

Doczekała się licznego potomstwa (16 dzieci), z których oczywiście nasłynniejsza była Maria Antonina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak przy okazji Maria Teresa to:

Z bożej łaski apostolska królowa Węgier, królowa Czech, Dalmacji, Chorwacji, Slawonii i Ilirii, arcyksiężna Austrii, księżna Salzburga, Styrii, Karyntii, Krainy i Bukowiny, wielka księżna Siedmiogrodu, margrabina Moraw, księżna Górnego i Dolnego Śląska, Modeny, Frulii, Raguzy i Zadaru, hrabina Habsburga i Tyrolu, Kyburga, Gorycji i Gradiszki, etc

O rozbiorach była mowa, a polityka wewnętrzna? Maria Teresa to wielka reformatorka?

Najpierw odsunęła dostojników Leopolda I, a w ich miejsce dała młodych ludzi chcących reform.

Reforma Kościoła – aby powiększyć dochody państwa i poprawić bilans siły roboczej w kraju:

Zniosła przywileje podatkowe duchowieństwa

Zakaz wywozu z kraju tradycyjnych danin na rzecz Rzymu

Ograniczenie liczby świąt kościelnych

Wprowadzenie utrudnień dla mężczyzn wstępujących do klasztoru,

Reforma oświaty:

Rozciągnięcie szkół elementarnych na najmniejsze nawet miasta

Nauczanie elementarne wszystkich męskich poddanych

Przeprowadzono również pierwsze kodyfikacje prawa. W 1752 r. cesarzowa powołała komisję kompilacyjną dla uporządkowania i ujednolicenia orzecznictwa karnego

Popelszyła też dolę chłopów, bo w 1767 r. został wydany patent uralniający, ograniczający na Węgrzech pańszczyznę i zakazujący rugowania chłopów z ziemi. Nie przeprowadzono zniesienia poddaństwa, to jednak chęć opodatkowania szlachty zaprowadziła Marię Teresę na drogę reform społecznych.

Czy była największą reformatorką swojej epoki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
sebas   

Maria Teresa niewątpliwie przeprowadziła wiele znaczących reform, ale moim zdaniem jest to wprowadzenie "na tory" przemian, które miały miejsce za Józefa ;) Ciekawe były jej inicjatywy - pisałem właśnie o tym prace na olimpiadę ;) Największym jej osiągnieciem moim zdaniem była rozbudowa administracji i biurokracji. A odnośnie chłopów to jak sama kiedyś powiedziała :

" Jeśli chcę się owce strzyc trzeba je wpierw wykarmić".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wspomniano tutaj o pewnej reformie, która tak żywo interesowała ówczesną Europę. Maria Teresa, czy to z racji wychowania w sztywnym ceremoniale hiszpańskim, czy to z racji doświadczeń osobistych - przejawiała surowy pogląd na moralne prowadzenie się, a zwłaszcza tyczyło się to kobiet. Osobiste powody, to oczywiście jej małżonek Stefan. O którym z pewnością można powiedzieć, iż był mocno rozwiązłym, a dla nikogo nie był tajemnicą jego długoletni romans z hrabiną Wilhelminą Auersperg (co jednak nie było dlań przeszkodą, dla innych chwilowych miłostek).

Powołała zatem własną "inkwizycję ds. moralności" - Keuschheitskommission, mającą za cel kontrolę czystości obyczajów i moralnego wychowania. Skojarzenie z Inkwizycją nie jest całkiem od rzeczy, na czele tej instytucji stanął duchowny, jezuita - Ignaz Parhamer. Instytucja ta działać miała na terenie całego kraju, choć największą jej aktywność zaobserwowano w Wiedniu i kilku innych większych miastach.

Jak przebiegały działania tej instytucji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.