Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Maturalne tematy matura 2008 - typy

Rekomendowane odpowiedzi

W tamtym roku nikomu z nas zbytnio wytypować się nie udało, może w tym roku się uda.

Macie jakieś przeczucia?

-----

W toku dotychczasowej dyskusji doszedłem, że prawdopodobne moim zdaniem są takie tematy:

1. Ingerencja państw ościennych w XVIII w.

2. Napoleon, a Polska. Sprawa Polska w epoce napoleońskiej.

3. Stosunki Polski z Moskwą/Rosją. Ewentualnie Dymitriady.

4. Porównanie Kongresu Wiedeńskiego, Traktatu Wersalskiego i Konferencji Poczdamskiej.

5. Porównanie Rewolucji Francuskiej z Chwalebną Rewolucją w Anglii.

6. Polskie drogi do niepodległości.

7. Porównanie pierwszych Bolesławów z dynastii Piastów.

8. Rozwój terytorialny Polski Piastów.

9. Kościół, a władza w PRL.

10. Stosunki Polski ze Szwecją w XVII w.

11. Unia Lubelska przyczyny i skutki w XVIII w.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W tamtym roku nikomu z nas zbytnio wytypować się nie dało,

W tamtym roku to ja kompletnie nie trafiłem. Szok jaki tematy wypracowań wywołały u mnie był naprawdę niemały. Przez moment kompletnie nie kontaktowałem z otoczeniem... ale w końcu jakoś poszło. Co do tegorocznych typów? Może coś z okresu XIX wieku, o ile dobrze pamiętam, to już jakiś czas nic związanego z XIX wiekiem nie było. Może coś z Wazów? Strasznie ciężko trafić z tematem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A może Polska pierwszych Bolesławów synteza? Albo stosunki Polski z jakimś sąsiadem były Prusy to może teraz Rosja, Turcja lub Szwecja?

Co do zeszłego roku na Forum nie trafiłem z tego, co pamiętam, ale dzień przed maturą rzuciłem w rozmowie ze znajomymi, że będą stosunki Polski z Niemcami i wykrakałem dla mnie pozytywnie, bo temat był wyśniony i wymodlony i wymarzony. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albo stosunki Polski z jakimś sąsiadem były Prusy to może teraz Rosja, Turcja lub Szwecja?

W sumie też o tym myślałem, ale to dla układających matury będzie chyba zbyt banalne. Domyślam się, że będą chcieli błysnąć czymś oryginalnym. Co do pierwszej opcji... czemu nie. To nawet byłoby ciekawe, zastanawiam się tylko, na ile możliwe.

Co do zeszłego roku na Forum nie trafiłem z tego, co pamiętam, ale dzień przed maturą rzuciłem w rozmowie ze znajomymi, że będą stosunki Polski z Niemcami i wykrakałem dla mnie pozytywnie, bo temat był wyśniony i wymodlony i wymarzony. : )

To zupełnie inaczej niż ja, chociaż pamiętam jak jeszcze dzień wcześniej czytałem o hołdzie pruskim mając nadzieję, że nie będzie nic związanego z tym. Najbardziej liczyłem na XIX wiek i coś z powstaniami, Wielką Emigracją albo nawet Wiosną Ludów. I zawiodłem się. O ile pierwszy temat był znośny, o tyle drugi, to dla mnie była jakaś pomyłka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

Ja myślę że dadzą coś z XIX wieku, albo coś czego nie lubie okres stalinowski, PRL

hmm.. a może dążenia Polaków do odzyskania niepodległości? Albo okres międzywojenny, jak tak sobie przeglądałam arkusze to pewnie się to trafi, dawno nic współczesnego nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomi89   

XIX wiek był na marcowej "unieważnionej" maturze próbnej.

Mi się zdaje że może byc coś odnośnie jednoczenia narodów albo coś z kościołem?

Tylko nic z gospodarki albo XX wieku!!!

Stresuje się jak cholera...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
niebla   

W sumie gdyby był wiek XIX było by super... XX też, chociaż jeszcze dużo faktów miesza mi się i nie mam ich do końca poukładanych w głowie. Zabiją mnie tematy gospodarcze, dotyczące wieku XVII i XVI oraz kolonializmu (był kiedyś taki?).

Mój 6 zmysł podpowiada mi, że będzie sporo XVII w. np tabelka do uzupełnienia z miejscami bitew, dowódcami, stronami, ewentualnie rozejmy etc. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
suomi89   

Hehe, za to XVII, XVIII to mój konik :D Oby było wypracowanie łatwe bo inaczj leże :/

Jak myślicie, czy żeby miec około 70 % trzeba byc niezle obkutym? Co trzeba zawrzec w eseju żeby miec chociaz z 10 pkt?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
niebla   

10 punktów jest to drugi poziom, więc trzeba opisać dobrze ramy czasowe, wyjaśnić temat, uporządkować chronologicznie wydarzenia, podjąć próbę wyjaśnienia przyczyn i skutków oraz próbę oceny zjawiska, tzn tak mi się wydaje :D i właśnie mój cel to dojść do drugiego poziomu bo wyżej chyba mi się nie uda :/.

Na wypracowaniu chyba większość polega :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Roshnise   

W sumie 10 pkt. to dużo, często test jest z poziomu podstawowego, więc on nie jest taki trudny, gorzej z przelicznikiem bo zrobisz 1 błąd i już 0 pkt. A zwykle zdarza mi się ten jeden błąd :arrow:

Ja i tak czuje że XIX wiek będzie :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jordi   

Właśnie! Ja przygotowuję się ze stosunków z Szwecją, Kościół, gospodarka XX-lecie. Mam nadzieję , że oszczędzą PRL bo mi też to się miesza.

A co trzeba mieć ,żeby wejść na poziom 3?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

2006/2007:

Temat I

Scharakteryzuj przyczyny i skutki traktatu krakowskiego z 1525 r. dla Rzeczypospolitej w XVI - XVIII w.

Temat II

Scharakteryzuj problem Prus Wschodnich w stosunkach polsko-niemieckich w XX wieku.

2005/2006:

Temat I

Scharakteryzuj przemiany, jakie dokonały się w społeczeństwie polskim od początku XIII do końca XV wieku.

+ tekst źródłowy: Heinz-Dieter Heimann, Wprowadzenie do historii średniowiecznej, Toruń 1999, s. 166-167, 229, 256.

Temat II

Scharakteryzuj proces powstawania i rozwoju miast w średniowiecznej Polsce.

+ tekst źródłowy: Henryk Samsonowicz, Historia Polski do roku 1795,Warszawa 1985 s. 16, 56.

2004/2005:

Temat I

Przedstaw rolę miast w kształtowaniu się gospodarki i kultury średniowiecznej Europy.

+ tekst źródłowy: Jan Tyszkiewicz, Człowiek i środowisko w Polsce XIII-XV wieku [w:] Jan Tyszkiewicz, Geografia historyczna Polski średniowiecznej. Zbiór studiów, Warszawa 2003, s. 135.

Temat II

Scharakteryzuj przemiany, jakie dokonały się w społeczeństwie polskim w okresie Polski Ludowej.

+ tekst źródłowy: Jakub Karpiński, Trzecia niepodległość. Najnowsza historia Polski, Warszawa 2001, s. 16.

Wychodzi na to, że została starożytność i XIX w., ale to czyste spekulacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Wychodzi na to, że została starożytność i XIX w., ale to czyste spekulacje.

Starożytność jest mało możliwa, bo w programie nauczania jest jej mało i nie mam pojęcia co mogłoby z niej być :roll: Na polskim obstawiam, że będzie coś Herberta, bo rok 2008 to jego rok :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie ma o pisarzu - poecie, którego jest rok. Ja sobie nie przypominam takiej sytuacji.

Starożytność mało prawdopodobna, też tak myślę, bo wtedy Polski nie było. Może dadzą porównanie powstań narodowych w XIX w.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nigdy nie ma o pisarzu - poecie, którego jest rok. Ja sobie nie przypominam takiej sytuacji.

Nie ma, nie było, i raczej nie będzie. To byłoby zbyt oczywiste. Wszyscy spodziewają się, że właśnie dany twórca się pojawi, a tu psikus. Podobnie sprawa ma się chyba z "Weselem". Co roku mówi się, że będzie, a przyznam szczerze, że nie bardzo kojarzę, żeby w ostatnich latach było na maturze.

Starożytność mało prawdopodobna, też tak myślę, bo wtedy Polski nie było. Może dadzą porównanie powstań narodowych w XIX w.?

Starożytność to praktycznie pewniak, jeśli mowa o tematach, których na pewno nie będzie. Za mało jej w programie. A ten XIX wiek i porównanie powstań, to całkiem całkiem. Żeby było bardziej przekrojowe mogliby dać od np. listopadowego, do Powstania Warszawskiego. Przyczyny, skutki i dzisiejsze spojrzenie na nie. Chociaż wydaje mi się to raczej mało możliwe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.