Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Mutermilch

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu?

Recommended Posts

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu Rzadu Emigracyjnego?

Gdzie sie podzialy archiwa wywiadu wojskowego polskiego wojska walczacego u "boku" aliantow?

czy mamy dzis do nich dostep?

Prosze napiszcie co wiecie i gdzie szukac ?

[ Dodano: 2008-04-18, 00:15 ]

Nie moge uwierzyc ze nikt pomoc nie chce!

Ciekawe dlaczego?

Jak powazne sa tego powoidy ze nawet starzy bywalcy , lub moderatorzy nie chca mi pomoc?

Pieczę nad archiwami do końca lat '80 sprawował rząd londyński. Z tego co wiem, to potem przekazano je, przynajmniej częściowo do Polski. Wszystkiego na pewno nie, z oczywistych względów.

Sądzę, że w CAW mógłbyś otrzymać bardziej konkretne informacje: http://www.caw.wp.mil.pl/

Nie zarzucaj proszę innym, że nikt Ci nie chce pomóc, być może, że akurat w tej materii, nikt nic nie wie.

Pozdrawiam.

Gnome   

Bo tematy pomocowe zakłada się w KPO.

Co do archiwów wywiadu i kontrywiadu to zostały one w 1945 r. spalone, mieszkańcy ulicy przy której miesiły się nasze placówki wywiadowcze narzekali na to że dym i popiół z palonych akt nie pozwala im oddychać (było to w maju bądź czerwcu), spalono je z powodu obawa aby informacje w nich zawarte nie trafiły jakimś sposobem do władz w Polsce.

Ot i cała historia, po prostu nie widziałem tego tematu.

Tomasz N   

Nie wiem co Cię interesuje, ale są jeszcze zbiory prywatne. W Instytucie Piłsudskiego w Londynie jest coś o nazwie "Papiery T. Pełczyńskiego". (Były tam raporty mjr. Charaszkiewicza.)

Wolf   

Co sie stalo z archiwum wywiadu i kontrwywiadu Rzadu Emigracyjnego?

Gdzie sie podzialy archiwa wywiadu wojskowego polskiego wojska walczacego u "boku" aliantow?

czy mamy dzis do nich dostep?

Prosze napiszcie co wiecie i gdzie szukac ?

[ Dodano: 2008-04-18, 00:15 ]

Zgodnie z zawartym jeszcze w 1940 roku za zgodą generała Sikorskiego oficjalnym porozumieniem z Brytyjczykami ,(Sikorski spełnił wtedy "prośbę" Churchilla) z chwilą zakończenia wojny e Europie tzn latem 1945 -kluczowe archiwa wywiadu i kontrwywiadu zostały (wraz z agenturą i radiostacjami) przekazane mocodawcom i sponsorom -Anglikom/IS przez pułkownika Gano .

Można się uśmiać czytając te teksty o zniszczeniu/spaleniu najważniejszych emigracyjnych archiwów wywiadu i kontrwywiadu czy pozostaniu ich w dyspozycji emigrantów po wycofaniu uznania dyplomatycznego(i odcięciu finansowania emigrantów )przez Wielką Brytanię .Ta wersja o spaleniu najważniejszej części akt wywiadu i kontrwywiadu/względnie pozostaniu ich w dyspozycji emigrantów po cofnięciu im brytyjskiego uznania i zasilania finansowego to była propaganda dla ubogich-i pewnie dlatego tak łatwo trafiała do Polaków.

30 czerwca 1945 komandor Dunderdale skierował do szefa II pułkownika Gano następujący list

Drogi płk Gano

Odwołuję się do naszego porozumienia z 1940 ,na mocy którego z chwilą zaprzestania działań wojennych w Europie,,wszelkie zapiski,oficjalne dokumenty,aparaty radiowe ,książki rachunkowe i korespondencja ,dotyczące naszych wspólnych działań mają być oddane mojemu przedstawicielowi ,doreczycielowi tego listu.Jak Pan zdaje sobie sprawę nie ma już potrzeby dalszego przechowywania tych danych w związku z faktem ,że następuje likwidacja naszej wspólnej organizacji.Będę wdzięczny za powiadomienie mnie,kiedy może Pan przyjąć mojego przedstawiciela w tym celu.

Brytyjczycy zabrali 49 skrzyń dokumentów -de facto całość archiwów wywiadu i kontrwywiadu .

Edited by Wolf