Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Uzbrojenie husarza w XVII w.

Rekomendowane odpowiedzi

Ejze, jak nie, jak tak? Nie potrafie zacytowac, ale o palaszu w husarskiej lapie czytalem w co najmniej dwoch miejscach. Jedno to 'Rapier i koncerz', drugie to 'Kircholm' z serii z toporem. Nazwiska autorow skleroza zabrala.

To obawiam się, że bez cytatu się nie obejdzie :)

Bo niby gdzie husarz miałby ten pałasz nosić? I do czego używać?

Proponuję jeszcze zajrzeć tutaj: http://www.jest.art.pl/eluzbro.html.

A tu można dorwać się do książek o husarii i staropolskiej wojskowości: http://www.radoslawsikora.prv.pl/.

Radek Sikora od lat zajmuje się husarią, jest jej wielbicielem i badaczem. Ja ze swojej strony, nigdy i w żadnym źródle nie spotkałem się z pałaszem, jako typowym uzbrojeniem husarii. Może w ogniu walki, ktoś chwycił za pałasz, to bardzo prawdopodobne, ale tylko tyle. Tak sądzę.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jeżeli chodzi o pałasz to husaria używała go lub koncerza.W zależności od upodobania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To obawiam się, że bez cytatu się nie obejdzie

Pałasz był używany przez husarię zamiennie z koncerzem a jeśli chcesz cytatu to proszę bardzo.

Pochodzą one ze strony o husarii i są autorstwa pana Radosława Sikory.

„Do pierwszego, przełamującego uderzenia używał kopii, lecz po jej skruszeniu, chwytał się za inną broń (koncerz, pałasz, szablę właśnie, czy - choć najrzadziej - obuszek czy nadziak).”

„To, czy i jak często husarz zdawał się właśnie na nią zależało w dużym stopniu od niego samego, od sprawności z jaką nią władał ale też od konkretnych sytuacji (np. w walce z opancerzonym przeciwnikiem lepsze jest pchnięcie pałaszem czy koncerzem niż cięcie szablą, ale do "przejechania" po wrogiej kawalerii, do wejścia we wraże ugrupowanie bez wiązania się walką pierwszego szeregu, w tłoku czy zamieszaniu bitewnym korzystniejsze jest używanie właśnie szabli).”

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja w takim razie się wycofuję i dzięki za oświecenie.

I znowuż się czegoś dowiedziałem :mrgreen:

Tylko tak jak oczywiste jest użycie zamienne w stosunku do koncerza, to trochę mnie dziwi w stosunku do szabli. Szabla husarska była przecież doskonałą bronią w tamtch czasach. Nie miała słabych zdolności kłucia, więc czy faktycznie w starciu pałasz mógł konkurować z szablą?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Pałasz był używany przez husarię zamiennie z koncerzem a jeśli chcesz cytatu to proszę bardzo

Nawet naszą szablę husarską ze względu na zamkniętą rękojeść nazywano pałaszem husarskim.

Vissegerd,

"Po drugie, poziomo wystające pióra były chyba przeszkodą w osunięciu się arkana w dół. Po trzecie, gdyby się już osunął, to najprawdopodobniej za plecami żołnierza i Tatar złapałby tylko skrzydła. "

Ale przyglądając się tym śrubą i zaczepom ,co te skrzydła trzymają to mam wrażenie ,że husarz spadł by razem ze skrzydłami. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale przyglądając się tym śrubą i zaczepom ,co te skrzydła trzymają to mam wrażenie ,że husarz spadł by razem ze skrzydłami. :)

Albo by mu się coś wyrwało :DD

Tak, teoria karkołomna, ale jakoś próbowałem tę tezę usprawiedliwić, a że hipokryta ze mnie, to sam potem obaliłem ;D

Dlatego wątpię czy skrzydeł używano w walce regularnie. Jakoś mi się to po prostu nie widzi. Jakie koszta przede wszystkim. Przecież były łamliwe, jak ktoś by ciął po skrzydłach to już trzebaby obstalować nowe. Po prostu mało praktyczne.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ale jeżeli husarz używał w boju tylko kopii i koncerza to skrzydła w niczym mu nie przeszkadzały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale jeżeli husarz używał w boju tylko kopii i koncerza to skrzydła w niczym mu nie przeszkadzały.

No tak, zgoda, ale nie można chyba zakładać, że w bitwie będzie się walczyć tylko koncerzem i kopią. W wielu sytuacjach szabla jest bardziej poręczna. Wszystko zależy, od tego, jak się w danej chwili walczy i z kim. Odrzucanie więc szabli na rzecz skrzydeł? Raczej mało prawdopodobne.

Z resztą, sporo tęgich głów już dyskutowało na temat skrzydeł i nigdy nie osiągnięto konsensusu, więc i my prawdy nie dojdziemy. Należy przyjąć jedno albo drugie stanowisko. Ja przyjąłem jak przyjąłem, choć nie wykluczam, że walka "w skrzydłach" mogła się zdażyć. Regułą jednak, moim, skromnym zdaniem była walka bez. Tak myślę.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To jeszcze mam jedno pytanko -po co husarzowi pałasz jak miał szablę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To jeszcze mam jedno pytanko -po co husarzowi pałasz jak miał szablę?

I mnie to zastanawia. Dlatego właśnie miałem wcześniej wątpliwości. Może ktoś z kolegów wie coś więcej, bo ja wyczerpałem zasoby :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
To jeszcze mam jedno pytanko -po co husarzowi pałasz jak miał szablę?

Z podobnych przyczyn, dla jakich palasze miast szabel stosowala ciezka jazda czasow napoleonskich.

Bron dluzsza nieco, zdecydowanie ciezsza w glowni, wiec cios nia silniejszy. Ponadto skladniejsza do sztychu. W szarzy lepsza od szabli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
To jeszcze mam jedno pytanko -po co husarzowi pałasz jak miał szablę?

I mnie to zastanawia. Dlatego właśnie miałem wcześniej wątpliwości. Może ktoś z kolegów wie coś więcej, bo ja wyczerpałem zasoby :D

Pozdrawiam.

Nie jestem tego pewien, ale husarz jeśli używał pałasza, to miał go troczonego przy siodle. A więć zamiennik koncerza. Ale jaki sens taktyczny miał taki pałasz? Może koncerze były drogie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Może koncerze były drogie?

A może koncerz był bronią oficerów a pałasz szeregowych towarzyszy.I jeszcze pytanko-czy po czasie jak wykształciła się już typowa szabla husarska również często używano pałasza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A może koncerz był bronią oficerów a pałasz szeregowych towarzyszy.I jeszcze pytanko-czy po czasie jak wykształciła się już typowa szabla husarska również często używano pałasza?

Też tak myślę. Towarzysze może mieli koncerze, a pocztowi pałasze. A może pałasz zaczął wśród pocztowych być używany w okresie późniejszym, od połowy XVII w.? Tak mi to wygląda. I tak jak wcześniej pisałem, sądzę, że używano go zamiast koncerza. W pełni wykształcona szabla husarska była nie do pobicia. W "Cięciach prawdziwą szablą" podają, że to była najlepsza broń epoki tego typu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Towarzysze może mieli koncerze, a pocztowi pałasze

Może nie każdy umiał koncerzem fechtować.

w okresie późniejszym, od połowy XVII w.?

Tu już rządziła polska szabla husarska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.