Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
napata

Kobiety na tronie Egiptu

Recommended Posts

napata   

Było ich kilka - tych, których imiona przekazała nam historia. Były i te mniej znane, rządzące krajem, ale bez oficjalnych pretensji do tronu.

Kilka imion z pierwszej grupy:

Merytneith. Małżonka Dżera, jednego z pierwszych władców I dynastii. Mogła być prawnuczka legendarnego Menesa-Narmera, zjednoczyciela kraju. Nie ulega wątpliwości, że sprawowała przez wiele lat władzę regencką za swego niepełnoletniego syna, Dena.

Neitikret (legendarna Nitokris). Miała być panującą Egiptem wdową po ostatnim królu VI dynastii, faraonie Nemtiemsafie II Merenre II. Postać wyłącznie legendarna jako że brak jest jakichkolwiek artefaktów czy przekazów historycznych (poza wzmianką u Manethona) zaświadczających jej istnienie.

Sebeknefrure była młodszą siostrą i żoną ostatniego władcy XII dynastii, Amenemhata IV. Rządziła Egiptem po śmierci męża przez kilka lat.

Hatszepsut. Tę panią wszyscy doskonale znają. Była córką Totmesa I i królowej Ahmes. Sprawując regencję za małoletniego Totmesa III odsunęła go, przejmując pełnię władzy i panując nad Egiptem przez ponad 20 lat.

Meritaton. Ta zagadkowa postać była córką słynnego Echantona (XVIII dynastia), żoną jego następcy Semenchkare. Istnieje kilka przesłanek skłaniających niektórych egiptologów do stwierdzenia, że Meritaton mogła panować bardzo krótko tuż po śmierci swego ojca. Osobiście jestem przeciwny tej teorii, uważając że Semenchkare był koregentem Echantona, co wyklucza samodzielne rządy Meritaton za życia Semenchkare.

Tauseret to ostatnia władczyni XIX dynastii. Pełniła władzę regencyjną w imieniu nieletniego Siptaha, a po jego śmierci przejęła faktyczną władzę faraońską.

Szapenupet I, Amenardis I, Szapenupet II, Amenardis II, Nitokris I, Anchnesneferibre, Nitokris II – to linia Boskich Czcicielek Amona, kapłanek zasiadających na tronie w Tebach i pełniących faktyczną władzę faraońską, nawet imię swe pisząc w królewskim kartuszu.

Ciekawostką niech będzie fakt, że dwie z nich, Nitokris I i Anchnesneferibre panowały po 70 lat! A to oznacza najdłuższe w dziejach Egiptu panowanie. (Pepi II – 64 lata, Ramzes II – 66 lat)

Kleopatra VII. Z Lagidów wspomnę tylko o niej, choć miano władczyni również przysługiwałoby jej kilku poprzedniczkom, kolejno: Arsinoe II, Berenike II, Kleopatrze I, Kleopatrze II, Kleopatrze III, Berenike III i Berenike IV.

Jak widzicie, było kilka wielkich kobiet w dziejach Egiptu. Było ich znacznie więcej niż wymieniłem, jednak te oficjalnie zdobiły swe czoła podwójną koroną z królewskim ureusem.

Zachęcam do wypowiedzi w tym temacie. Może znacie imiona królowych, które choć nie rządziły w pojedynkę, to jednak odegrały wielką rolę w rządach swych królewskich małżonków, synów, ojców...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, że mówiąc o Nefretete uznacie mnie za... w każdym razie uśmiechniecie się... postać, o której mówiono już tak wiele na różnych forach, że nie wiem czy jeszcze coś można dodać.

Nietrzeba przypominać postaci, wiadomo. Ale czy wpływała na decyzje swojego męża Echnatona? Czy to ona rządziła chylącym się państwem? Amenhotep IV niebardzo zainteresowany był sprawami państwowymi. Może "piękna, która przybyła" była nieoficjalną władczynią?

Co o tym sądzicie? Powiedzcie szczerze.

PS: Co do Meritaton to zgadzam sięz Tobą napata, nie wierzę w jej samodzielne rządy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
merogne   

Aleks! Uśmiecham się wyłącznie z sympatią, bo ten temat przecież byłby niepełny bez Niej ;) Nie wydaje mi się prawodopodobne, żeby kiedykolwiek faktycznie sprawowała władzę "zasiadając na tronie", nie mam jednak wątpliwości, że to nie tylko najpiękniejsza, ale chyba najbardziej fascynująca, ze znowu nie tak wielu kobiet, które miały wpływ na politykę stojąc blisko tronu.

Dla mnie największym "szczęściarzem" - jeśli idzie o kobiety - wśród królów był Ahmose (Jahmes).

Otaczały go: babka Tetiszeri, matka Ahotep i żona Ahmes - Nefertari. Wszystkie trzy wyjątkowe!

Tetiszeri - prawdziwa partiotka, dążąca bezustannie - wbrew wszystkim nadziejom - do zjednoczenia Egiptu i wyzwolenia go spod władzy Hyksosów. Antenatka dynastii, otoczona kultem.

Ahotep - sprawowała rządy, póki Ahmose nie osiągnął pełnoletności, na steli w Karnaku syn wychwala ją za mądrość i dzielność :

"Ta, która dopełniła rytuałów i troszczyła się o Egipt. Czuwała nad wojskami i chroniła je. Sprowadziła zbiegów i zgromadziła dezerterów. Uspokoiła Górny Egipt i wypędziła buntowników"

Takiej pochwały nie powstydziłby się żaden mężczyzna!

Ahmes - Nefertari - jako pierwsza kobieta w Egipcie objęła religijną (ale przecież nie wolną od wpływu na politykę) funkcję Boskiej Małżonki Amona. Po śmierci męża była regentką małoletniego Amenhotepa I.

Po śmierci otoczona kultem, aż do czasów Herhora!

Jej mumię znalazł - dobrze nam znany - Howard Carter.

Share this post


Link to post
Share on other sites
napata   

Jeszcze się odezwę w tym temacie, czekam na więcej Waszych wypowiedzi. Teraz tylko malutkie sprostowanie:

Ahmes - Nefertari - (...) Jej mumię znalazł - dobrze nam znany - Howard Carter

O ile wiem, mumia królowej Ahmes-Nefertari, matki Amenhotepa I została znaleziona "w towarzystwie" innych mumii w skrytce DB320 w Deir el-Bahari. A skrytke tę odkryła arabska rodzina Rassulów a eksploracji dokonali E.Brugsch i G.Maspero. Skąd więc Carter?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.