Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Irlandia - Zielona Wyspa

Recommended Posts

Pancerny   

17 marca jest Dniem Św.Patryka patrona Irlandii.Od kilku lat zauważyłem w Polsce fascynację Zieloną Wyspą.Kultura celtycka,muzyka,taniec mają coraz więcej wielbicieli,a teraz kiedy dużo osób wyjeżdża szukać tam pracy,wiedza o Irlandii jest coraz większa.

Może trzeba teraz mówić -Polacy i Irowie to dwa bratanki...!

Jaki jest Wasz stosunek do Irlandii i jej mieszkańców :lubicie ich,nie lubicie czy jest Wam to obojętne?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Irowie czy Irlandczycy..? :shock:

Mnie się wydaje, że Irlandczycy, a nie Irowie. To tak samo jak powiedzieć o Polakach: Polanie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Irowie czy Irlandczycy..? :shock:

Po wysłaniu posta też mnie,zastanowiło czy dobrze napisałem i trochę szperałem w sieci i forma Irowie/Irlandczycy jest poprawna i znaczy to samo.

"Struktura etniczna: Irlandczycy (Irowie) 93%; inni 7% "

o Polakach: Polanie.

Nazwa Polska powstała za Bolesława I i odnosiła się do całej powierzchni ziem przyłączonych do Księstwa Polan, tak chyba opisuje Gloger w swojej encyklopedii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

A mnie się jednak wydaje, że Irlandczycy to forma póżniejsza. Zaś Irowie byli plemieniem, z którego wywodzą się Irlandczycy. Mniej więcej tak jak było Polanie -> Polacy.

A mogę dowiedzieć się o źródle, z którego korzystałeś, bo chętnie poczytałbym to.

Zresztą początkowo dzisiejsi Irlandczycy byli po prostu Szkotami, a dzisiejsza Szkocja była określana Szkocją Mniejszą dla odróżnienia od Szkocji właściwej (dzis. Irlandia), a Irlandczyków czy jak wolisz Irów określano (czy sami się określali) Szkotami. (źródło: www.mojairlandia.pl )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Wrzuciłem w Google -Irlandczycy czy Irowie - i wyskoczyło mi kilka odnośników,mojairlandia również.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Też wrzuciłem w google i wyskoczyły odnośniki, ale nie związane z przekaźnikami informacji, dopiero na n-tej pozycji była tylko mojairlandia.pl dlatego proszę cię o podanie linku gdzie jest informacja, że Irlandczycy=Irowie. Bo to jest o tyle dla mnie ciekawe, że nie mówimy "Irowie", ale właśnie "Irlandczycy".

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mojej - rzecz jasna subiektywnej - ocenie historia trzech państw, a raczej - narodów, kojarzy mi się najbardziej z moim krajem - Polską:

1. Kambodży - państwa o wielkiej przeszłości, potem "wciśniętej" między potężniejsze Tajlandię (Syjam) i Wietnam.

2. Finlandii - tła do fascynującej, polskiej zagadki pod tytułem, co by było gdyby nie powstania?

3. Irlandii - obdarzonej przez los wielkim, groźnym sąsiadem i kolejnymi powstaniami. Ale przede wszystkim - jakże polski - dramat roku 1922. Niedoskonałe Saorstát Éireann, czy nieosiągalna w tym momencie Republika proklamowana w 1916? Collins, Griffith, czy de Valera i Cathal Brugha? Kulawa "wolność, aby osiągnąć wolność", czy nieosiągalna tu i teraz pełna wolność? Traktat, czy dalsza wojna, także domowa? Trochę to przypomina polskie wybory np. w roku 1945 - robimy uniwersytet, czy partyzantkę?

I wielki dramat konkretnych ludzi. Widoczny chociażby w protokołach posiedzeń An Chéad Dáil.

I przy okazji - w mojej ocenie jedna z najlepszych scen w historii kina. Fragment "The Wind That Shakes the Barley". Irlandzka wojna o niepodległość i oddział IRA wynurzający się z mgły. W tle "Óró sé do bheatha abhaile".

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaś Irowie byli plemieniem, z którego wywodzą się Irlandczycy.

Co do historycznych zawijasów nazewnictwa:

"Po grecku nazywano Irlandię: Ierne, po łacinie - Hibernia, Iverna lub Iuverna (wszystko to są formy wywodzące się z nazwy greckiej), najczęściej zaś Scottia (Szkocja), która to nazwa dopiero w późniejszych stuleciach, w ślad za osadniczą, polityczną i kościelną ekspansją mieszkańców 'Szkocji', zacznie oznaczać to, do czego my przywykliśmy, to znaczy obecną Szkocję (Kaledonię, 'Mniejszą Szkocję'). Rodzimą iryjską nazwą Irlandii jest Eriu. Chociaż wszystkie te nazwy wywodzą się od plemienia Iwernów (Iverni, celt. Erainn), dla Greków nazwa kojarzyła się z ιερός 'święty'; była więc Irlandia dla nich 'Świętą Wyspą'".

/S. Strzelczyk "'Wyspa świętych i uczonych'? "Świat celtycki i Irlandia we wczesnym średniowieczu", w: "Narodziny średniowiecznej Europy", red. H. Samsonowicz, s. 185-186/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.