Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Reforma walutowa W. Grabskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

No właśnie reforma walutowa, niby w szkołach uczy się, że była ona przeprowadzona wzorowo, ale nie zwraca się uwagi na to czy faktycznie tak było, tak więc czy waszym zdaniem była ona wzorowa czy też możne jednak pominięto w niej pewne elementy co potem doprowadziło to tzw. inflacji bilonowej?

Zapraszam do prezentowania swoich opinii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Przecież ona uregulowała sytuację gospodarczą Polski i umożliwiła jej rozwój w XX leciu. Wreszcie jemu zawdzięczamy naszą złotówkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Oczywiście, że uregulowała jednak moim skromnym zdaniem nie dołożono starań aby wesprzeć przemysł, który po tym jak waluta została ustabilizowana na bardzo wysokim pułapie w stosunku do dolara nie był konkurencyjny na rynkach międzynarodowych w wyniku czego załamał się eksport, dopiero tzw. inflacja bilonowa (która była i skutkiem jak i potem przyczyną) i zaprzestanie przez Bank Polski skupu złotówki doprowadziło do jej osłabienia a w związku z tym do ponownego pojawienia się tzw. inflacyjnej premii eksportoweji a co za tym szło wzrostu eksportu.

Poza tym sprawa reformy walutowej zepchnęła jak gdyby trochę w cień kwestię reformy rolnej, która zważywszy na procentowy udział mieszkańców wsi w społeczeństwie powinna być potraktowana priorytetowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest wasz stosunek do reform przeprowadzonych przez Grabskiego? Co je w ogóle umożliwiło i jakie przyniosły skutki?

Szkoda, że po podaniu do dymisji w 1925 r. zniknął z życia politycznego, gdyż brakowało potem takiego wizjonera i reformatora jakim był Grabski. Dopiero w połowie lat 30 XX w. pojawił się Eugeniusz Kwiatkowski, szkoda, że nie wcześniej..., ale to nie o tym zapraszam do dyskusji dt. reform Grabskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

będę troszkę zlośliwy: umozlwila je sama inflacja i nieskuteczność wcześniejszych polśrodków i recept. W pewnym momencie okazalo się że nie ma możliwości funkcjonowania w normalny sposób w kraju ogarniętym taka inflacją polączoną z faktem że rząd mógl drukować na życzenie kolejne zera w pieniadzach...

... Reforma i wprowadzenia nowej waluty wraz z zabezpieczeniem -> rząd mógl "drukować" tylko bilon dawalo niemal pewność że to co bylo wcześniej nie wróci, choć jak wspominalem na innym forum w '26 r. bodajże wystąpila tzw. inflacja bilonowa od sposobu latania wydatków przez kolejne rządy [po Grabskim]. Z tego co pamiętam on rządzil z pominięciem sejmu w wielu sprawach [dekrety, mial na to legitymizację Sejmu].

Reformy Grabskiego umożliwly rozwój kraju w ogóle, i normalną gospodarkę a przez cale niemal 13 lecie [do '39 r.] zlotówka byla jedna z najstabilniejszych walut na świecie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Bank Polski w listopadzie 1925 odmówił premierowi Grabskiemu dalszej interwencji giełdowej w obronie sztywnego kursu złotego? Doprowadziło to, w krótkim czasie do destabilizacji złotego, upadku rządu Grabskiego, a to znowu otworzyło drogę do przeprowadzenia tzw. Zamachu Majowego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Jarpen : bo miał takie prawo. Z tego co pamiętam rząd mógł "drukowac"; choć lepsze słowo "wybijać" jedynie monety i to w pewnej ograniczonej ilości. Chodziło o to by nie wywołać w krótkim czasie inflacji, co było zagrożeniem dla gospodarki. Bank Polski był niezależny, a Grabski przez dłuższy czas bil owe moenty aż niestety zmuszony został o poporoszenie B. P. o zgodę na dodruk.. i jej zgodni z ustawą nie dostał, co przy normalnej grze popytu i podaży spowodowało osłabienie złotego i jednorazowy impuls inflacyjny, a nie stale zwyżki cen.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nie tylko porozmawiać o reformie walutowej Władysława Grabskiego, ale o całym pakiecie reform przez niego przygotowanym.

Np.:

Doprowadził do samowystarczalności wielu przedsiębiorstw państwowych sprzedając wiele nierentownych.

Powołał do życia Bank Polski o charakterze spółki akcyjnej uniezależnionej od rządu.

Spore oszczędności budżetowe poprzez powołanie komisarzy oszczędnościowych, którzy mieli czuwać nad przestrzeganiem dyscypliny budżetowej.

Wreszcie markę polską zastąpił złoty polski po kursie 1 zł. za 1 800 000 marek polskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Jarpen : fakt ustanowienia silnej waluty i inflacja bilonowa - wyraźnie pokazaly, że nawet nowa mocna i porządna waluta może bardzo latwo stracić na wartości. Efektem, poniekąd pośrednim reformy Grabskiego byl fakt, traktowania bardzo poważnie stanu budżetu i tego jaką realną wartość ma waluta. W czasach kryzysu oznaczalo to że przez dlugi czas nie stosowano u nas tego co F.D.R. nazwal New Deal.

Poza tym fakt, że byly sprzedawane przedsiębiorstwa nierentowne wcale nie wiąże się z reformą walutową, bylo to uzdarwianie budżetu państwa [dokladniej ograniczanie wydatków] a to i sila waluty są to dwie różne sprawy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W temacie: "Czy Piłsudski był analfabetą ekonomicznym?" jpapieha poczynił uwagi:

 

Dnia 25.08.2017 o 21:47, jpsapieha napisał:

Kto oddał prawo emisji pieniądza żydom z Banku Polskiego w 1926 roku - Piłsudski, więc to on odpowiadał w pełni za kryzys.

 

Dnia 27.08.2017 o 14:57, jpsapieha napisał:

Nie trzeba wykształcenia ekonomicznego żeby wiedzieć że prawo emisji pieniądza to domena władz a nie lichwiarzy zwanych dziś elegancko bankierami

 

Czy rzeczywiście decyzja o oddani emisji pieniądza Bankowi Polskiemu była błędną i czy faktycznie lepiej by było, gdyby ów bank nie był spółką akcyjną w miarę niezależną od władz? Kilka zapisów co do BP wydaje się być ciekawymi, np. zakaz finansowania deficytu budżetowego. A czy nie było tak, że np. u naszego sąsiada Reichsbank dopiero w 1935 r. zdobył monopol emisyjny w całym kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.