Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Edukacja i szkoła w XVIII w.

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Tofik napisał:

Taka sytuacja utrzymywała się jeszcze długo, nie tylko w Rosji. To samo można zastosować co do innych władców. Zresztą, na początku istnienia ZSRR odnotowano, że na niektórych terenach analfabeci stanowią 80%.

To że Rosja nie miała wówczas zbyt dużej ilości oświeconych (sama "oświecona" caryca starczyła) nie znaczy, że inaczej było z Europą.

Ta oto wypowiedź zainspirowała mnie do założenia tego tematu.

Jak wyglądała edukacja i system szkolnictwa w różnych krajach Europy w XVIII w.?

Jakie poglądy głoszono, a jak wyglądało to w praktyce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
elfo   

Znowu odpowiadam po czasie, ale trudno....

Wiek XVIII przypada na epokę oświecenia, wtedy właśnie zwrócono uwagę na potrzebę istnienia świeckich szkół kładących nacisk na nauki ścisłe i przyrodnicze.

W kwestii edukacji należy wspomnieć oczywiście o Komisji Edukacji Narodowej(1773r) pierwsze ministerstwo oświaty w Europie. Hasło KEN-u brzmiało "stworzyć naród przez wychowanie publiczne". To już dużo mówi o zadaniach szkoły w Polsce a także w Europie skąd idee oświeceniowe przyszły. Każdy kraj miał swoich reformatorów oświaty: w Prusach był to Fryderyk II, w Austrii Maria Teresa, w Rosji car Piotr Wielki. Zaczęto wprowadzać obowiązek szkolny (ale tylko dla chłopców) oraz tworzono coraz liczniejsze szkoły wojskowe. Wiele zawdzięczamy oświceniowemu filozofowi Janowi Jakubowi Rousseau, który dużo czasu poświęcał pedagogice.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Oczywiście, zdarzały się wyjątki od reguły takiej, że szkolnictwo było na terenie Europy słabo rozwinięte (w porównaniu z czasami dzisiejszymi). Patrz np. zakon pijarów w Rzymie, który zajmował się również kształceniem najuboższych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.