Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Stanisław Krynicki

Recommended Posts

Tofik   

Podczas I WŚ może przeżył tylko kilka miesięcy, niemniej mi się ta postać kojarzy z Wielką Wojną :P

Co o nim sądzicie? Był ponoć jednym z najbliższych ludzi Komendanta. Nie jest mi znana kwestia jego śmierci - Suleja napisał, że podczas prac saperskich pod Nowym Korczynem utopił się w Wiśle: czy ktoś wie jak to się stało?

Share this post


Link to post
Share on other sites
palatyn   

Stanisław Krynicki urodził się 5 maja 1889 roku (według innych źródeł w 1888 r.), syn Karola i Franciszki. Ukończył V Gimnazjum we Lwowie. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do socjalistycznej organizacji "Promień", a także PPS i PPS-D. Członek ZWC i Związku Strzeleckiego. Ukończył kurs oficerski i znalazł się na liście osób upoważnionych do noszenia "parasola". Współpracował przy wydawaniu "Strzelca" i opracowaniu regulaminów strzeleckich. W sierpniu 1914 r. został komendantem etapów w Krakowie, następnie pracował w Departamencie Wojskowym NKN, zaś od 10 września 1914 r. służył w kompanii saperów 1 pułku piechoty Legionów. W czasie walk w rejonie Nowego KOrcyzna utonął poszukując brodu przez Wisłę. Jako jeden z dwóch pochowany został w trumnie (na 17 pochowanych łącznie).

Używał pseudonimu "Tymkowicz". Pośmiertnie odznaczony VM i Krzyżem Niepodległości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kidlerr   

por.  Stanisław Krynicki to brat mojej prababci. Jako pamiątki po Nim nasza rodzina przechowała m.in. jego fotografię, indeks, VM i Krzyż Niepodległości wraz z legitymacjami. Został on uznany za pierwszego oficera poległego za wyzwolenie Polski. Jego zdjęcie figuruje na pierwszej stronie Wielkiej Księgi Żołnierstwa Polskiego zawierającej nazwiska wszystkich poległych za Polskę od 1914 r.

 

Edited by kidlerr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.