Jump to content

palatyn

Użytkownicy
 • Content count

  221
 • Joined

 • Last visited

About palatyn

 • Rank
  Ranga: Starszy wykładowca

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Okres międzywojenny

Kontakt

 • Strona WWW
  http://
 1. Służby specjalnie w II RP

  Śledzę losy Janusza Rowińskiego II. Na temat tego pierwszego prawie nic nie wiem, dlatego zapytałem. Gdybys dysponował jakąś szerszą wiedzą na temat tego oficera (np. rok urodzenia), to mógłbym próbowac zidentyfikować, o któego chodzi.
 2. Służby specjalnie w II RP

  To są elementarne zasady oznaczania oficerów o tym samym imieniu i nazwisku, służacych w Wojsku Polskim w tym samym czasie.
 3. Służby specjalnie w II RP

  Janusz Rowiński I czy II?
 4. Maksymilian Osowski

  Jedengo możemy być pewni. Na pewno nie dowodził Legionami Polskimi, ani żadną ich częścią. Czy jesteś na sto procent pewien, że nie pomyliłeś nazwiska bądź też imienia?
 5. Cudzoziemcy w Wojsku Polskim 1920

  Wszyscy trzej zostali odznaczeni VM.
 6. Wanda Wasilewska

  Artykuł o wszechmocnej Wandzie Lwownej ukazał się we wczorajszej "Rzeczpospolitej".
 7. Rozumiem, że gdybyśmy hipotetycznie założyli, że Polska i Rosja dokonały rozbioru obecnych Białorusi i Ukrainy, to pisałbyś o zajętych terenach jako o Polsce wschodniej?
 8. O czym Ty piszesz? Jakiej Zachodniej Białorusi cz Zachodniej Ukrainie? Na terenach Polski zagrabionych przez sowietów co najwyżej.
 9. To i szyfr do sejfu premiera Józef Piłsudski miał? Sam premier wspomina, że to on ją tam włożył, a nie Wódz Naczalny. Może coś pomieszałem, a może FSO wie lepiej? Czapki z głów. W takim razie to Haller był zwycięzcą. Czy znane są jeszcze inne odezwy nie sygnowane przez Naczelnika? Może stwórzmy listę zwycięskich odezw. Myślę, że Napoleon tez musi byś postawiony w jednym szeregu z "nieudacznikiem" Piłsudskim. Wszak Waterloo też skończyła jak się skończyła. I to nie on był autorem planu bitwy. To co się wydarzyło w maju 1926 r. pokazuje, że Marszałek był autorem planu bitwy warszawskiej. Wszystkie te Rozwadowskie, Hallery, Szeptyckie czy Zagórskie zostały pogonione. Fakt, że skutecznie przejął władzę i mu różne Witosy, Dmowskie, Grabskie i inne takie mogły "nagwizdać" świadczy o tym, że planowanie było mocną stroną Marszałka.
 10. Fakt o tyle istotny, że w "dziele" Giertycha o 1918 r. nazwisko Marszałka też się nie pojawia. Czyżby Józef Piłsudski nic wspólnego z odzyskanie niepodległości nie miał? Idź dalej tym tropem FSO.
 11. Prześladowania komunistów

  Zdajesz się nie dostrzegać różnicy pomiędzy walką z osobami próbującymi zaprowadzić ustrój totalitarny a represjami przez tychże totalitarystów stosowanymi wobec osób pragnących demokracji.
 12. Obawiam się, że nie znasz dokładnie biografii Wacława Kostek-Biernackiego skoro uważasz Berezę za oczko w jego głowie. Biografię napisaną przez Piotra Cichorackiego czytałeś? Polecam, choć zdaję sobie sprawę z ogromu przywiązania do stwierdzeń, które wynikają z pobieżnej znajomości tematu. Szczerze mówiąc czy stał za Berezą, przed czy obok mało mnie interesuje. Ważne, że utrzymywał porządek w miejscu sobie podległym. Rozumiem Twoje lenistwo. Tylko to jeszcze nie powód, żeby pisać rzeczy niezgodne z prawdą. Rozmawiajmy o faktach. W zbiorach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne są Dzienniki Personalne z 1930 r. Zechcesz wskazać ten, w którym opublikowano rozkaz o objęciu przez niego funkcji komendanta twierdzy brzeskiej? Ewentualnie zadowolę się dokumentem z przebiegu służby, który zawiera wzmiankę o pełnieniu takiej funkcji. Podejrzewam, że koledze chodzi o nadzór na Więzieniem Śledczym nr 9 położonym na terenie twierdzy brzeskiej. Nie widzę powodu, dla którego osoby tam osadzone miałyby być inaczej traktowane, tylko dlatego, że były bardziej znane. Czym różnić się powinien pobyt osadzonego w więzieniu śledczym kapral, który dał w pysk sierżantowi od Witosa? Regulamin był jednakowy dla wszystkich osadzonych. Jako wojewoda poleski zasłużył się wieloma działaniami dla poprawy bytu ludności tego województwa. I jakoś koledzy o tym nie piszą.
 13. Ja z chęcią się dowiem.
 14. Jak widzę nie rozróżniasz dość wyraźnej różnicy pomiędzy aresztowaniem i trzymaniem bez jakiegokolwiek wyroku a skazaniem wyrokiem sądu i odbywaniem kary. Obawiam się, że nie tylko tego raczysz nie dostrzegać. Ja nie mam wiedzy, aby ktokolwiek inny z pozycją porównywalną do Józefa Piłsudskiego został aresztowany przez Niemców. Więc nikt inny nie mógł być tak samo traktowany. FSO - czytasz to co piszesz? Od kiedy niewykonanie rozkazu jest traktowane jako działalność polityczna? Rozkazy wydaje się w wojsku. Józef Piłsudski został zdymisjonowany z armii austriackiej (!!!) we wrześniu 1916 r. Jakiego rozkazu wydanego przez Niemców nie wykonał? Możesz go przytoczyć?
 15. Jaki wysoki ten wyrok? Kiedy odbyła się rozprawa? Kto był w składzie orzekającym? Gdzie odbyła się rozprawa? Proszę o konkrety.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.