• Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/16

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/16

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Stanisław Krynicki

4 posty w tym temacie

Podczas I WŚ może przeżył tylko kilka miesięcy, niemniej mi się ta postać kojarzy z Wielką Wojną :P

Co o nim sądzicie? Był ponoć jednym z najbliższych ludzi Komendanta. Nie jest mi znana kwestia jego śmierci - Suleja napisał, że podczas prac saperskich pod Nowym Korczynem utopił się w Wiśle: czy ktoś wie jak to się stało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Stanisław Krynicki urodził się 5 maja 1889 roku (według innych źródeł w 1888 r.), syn Karola i Franciszki. Ukończył V Gimnazjum we Lwowie. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do socjalistycznej organizacji "Promień", a także PPS i PPS-D. Członek ZWC i Związku Strzeleckiego. Ukończył kurs oficerski i znalazł się na liście osób upoważnionych do noszenia "parasola". Współpracował przy wydawaniu "Strzelca" i opracowaniu regulaminów strzeleckich. W sierpniu 1914 r. został komendantem etapów w Krakowie, następnie pracował w Departamencie Wojskowym NKN, zaś od 10 września 1914 r. służył w kompanii saperów 1 pułku piechoty Legionów. W czasie walk w rejonie Nowego KOrcyzna utonął poszukując brodu przez Wisłę. Jako jeden z dwóch pochowany został w trumnie (na 17 pochowanych łącznie).

Używał pseudonimu "Tymkowicz". Pośmiertnie odznaczony VM i Krzyżem Niepodległości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

por.  Stanisław Krynicki to brat mojej prababci. Jako pamiątki po Nim nasza rodzina przechowała m.in. jego fotografię, indeks, VM i Krzyż Niepodległości wraz z legitymacjami. Został on uznany za pierwszego oficera poległego za wyzwolenie Polski. Jego zdjęcie figuruje na pierwszej stronie Wielkiej Księgi Żołnierstwa Polskiego zawierającej nazwiska wszystkich poległych za Polskę od 1914 r.

 

Edytowane przez kidlerr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Dodaj nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz