Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
Historycy nie znają całego panteonu, a co dopiero ja

To chociaż trochę.

A co do Starej Baśni to książka jest fajna, film dobrze się ogląda, ale żeby był tak zachwycający to bym nie powiedział

Tak mało mamy filmów historycznych,a taką piękną historię .Ile pięknych filmów można nakręcić. :medieval:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Historycy nie znają całego panteonu, a co dopiero ja

To chociaż trochę.

A co do Starej Baśni to książka jest fajna, film dobrze się ogląda, ale żeby był tak zachwycający to bym nie powiedział

Tak mało mamy filmów historycznych,a taką piękną historię .Ile pięknych filmów można nakręcić. :medieval:

No, dobrze :P to będzie chociaż trochę:

Weles - władca zaświatów, śmierci, katastrof, bydła, trzody chlewnej.

Swaróg - ojciec Swarożyca i Dadźboga.

Stybóg (Strzybóg, Szczybóg) - bóg wiatru i pogody oraz klimatu.

Perun - wiadomo ;)

Świętowit - Bóg Ojciec, przez neopoganów uznawany za Boga Jedynego.

Mokosza - bogini :) władczyni natury, matka ziemia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czy oni się lubili nawzajem?Perperuna-Kto to?

P.S.

To Ty, tylko Ty

Niemen?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy oni się lubili nawzajem?Perperuna-Kto to?

P.S.

To Ty, tylko Ty

Niemen?

A Niemen, Niemen, najcudowniejszy twór polskiej sceny muzycznej, zagranicznej zresztą też.

Perperuna to niby taka partnerka Peruna, ale nie była darzona wielką czcią, wykształciła się poprzez konieczność nadania Perunowi partnerki. Jej kult nie był rozpowszechniony. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czy to też są słowiańscy bogowie-Białobóg ,Chors,Jarowit,Lelum Polelum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cóż, nazywanie Peruna podobnym do Zeusa jest prostactwem.

:evil: Perun był bogiem słowiańskim a Zeus - Greckim, Thor – Nordyckim, Donar – południowogermański itd., ale wszystkie te ludy należą do grupy ludów indoeuropejskich ich mitologia wbrew pozorom jest podobna istnieją wśród tych Religi poważne analogie i badając je nie można pracować nie odwołując się do tych analogii. Dodatkowo biorąc pod uwagę, w jakim stanie zachowała się mitologia Słowian badania nad tą religią siłą rzeczy musi odbywać się poprzez odwołania do tych i znacznie bardziej egzotycznych religii jak religia perska czy indyjska.

Prostacki – niezła opinia wystawiona jednemu z najwybitniejszych polskich historyków i badaczy religii słowiańskiej – Gieysztorowi.

Wiesz, z tym "Perkunem" sprawa ma się tak, jak z Jahwe - mówisz Jahwe czy Jehowa? Jezus czy Joszua?

Mylisz się to nie to samo. W przypadku Jahwe, Jahweh, Jehowa to jest imię boga wymawiane w tym samym języku z prozaicznego powodu ma inne brzmienie. Zapisywano je JHWH i tylko najwyżsi kapłani mogli je wypowiadać w wyjątkowych okolicznościach, dziś nie pamiętamy jak należy ten zapis wypełnić samogłoskami i stąd te różnice. Dziś nikt nie wie jak właściwie ma na imię bóg Żydów i chrześcijański Bóg Ojciec.

W drugim przypadku masz rację, o to mniej więcej chodzi, Jeszua i Jezus to ta sama postać a różnice w imieniu występują dla tego, że jedno pochodzi z języka aramejskiego a drugie z greckiego, natomiast w przypadku Peruna i Perkuna (Perkunasa) także mamy dwa języki „słowiański” i „bałtyjski”, lecz czy jest to dokładnie ta sama postać z tymi samymi atrybutami i zadaniami nie jestem pewien (nie znam mitologii litewskiej).

Czaisz bazę? :roll:

Czy to też są słowiańscy bogowie-Białobóg ,Chors,Jarowit,Lelum Polelum?

Tego pierwszego jakoś nie pamiętam, ale reszta tak to pomniejsi słowiańscy bogowie.

Natomiast z Lelum i Polelum sprawa wygląda dosyć ciekawie, bo są to boscy bliźniacy (znowu ktoś napisze, że to prostackie :tongue:) to taki słowiański Kastor i Polluks.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Ja chciałbym,jeżeli coś takiego istnieje, ułożyć hierarchię bogów słowiańskich ,od najważniejszego w dół.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja chciałbym,jeżeli coś takiego istnieje, ułożyć hierarchię bogów słowiańskich ,od najważniejszego w dół.

Wątpie, żeby to było możliwe, bo nie znamy wszystkich bóstw słowiańskich :)

Powtarzam po raz kolejny - "Perkun" jest mniej używaną, najprawdopodobniej błędną nazwą.

A co do podważania czyjegoś słowa - patrz na fakty, nie na opinie innych. Ja uważam, że to prostactwo, bo znam założenia RKP i wiem, jak to wygląda - a prostactwem jest nie tylko porównywanie Zeusa do Peruna. Prostactwem jest też ignorowanie faktów. Zeus i Perun mieli wspólne cechy, owszem, ale NIE MOZNA porównywać! Pamiętaj - Grecy a Słowianie to byli dwa całkiem inne ludy! To, co Grecy widzieli w Zeusie było nieporównywalnie inne do tego, co Słowianie widzieli w Perunie.

Co do Jahwe - o ile mi dobrze wiadomo, to słowo "Jehowa" jest błędnym tłumaczeniem ze słowa, bodajże, "adanai" i to Jahwe jest słowem właściwym. Możesz mówić Perkun - ale jest to dosyć dziwne, tak samo jak (prawie) nikt nie mówi Wołosz, tylko Weles i tak jak nikt nie mówi Mokosz, tylko Mokosza.

Ale wybór należy do Ciebie.

Aha - Białobóg ,Chors,Jarowit,Lelum Polelum to bogowie słowiańscy, ale wszyscy oprócz Jarowita byli czczeni głównie na Rusi i terenach ruskich :)

A nie znając mitologii litewskiej, to trochę trudno cokolwiek powiedzieć, prawda? Nie sądzisz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Mam kolejne pytanie, jak to jest z przenikaniem do wierzeń Słowian zapożyczeń z religii chrześcijańskiej, ostatnio czytałem, ze takowe są prawdopodobne m.in. budowa świątyń (początkowo miało ich nie być), kapłani (to samo), czy też "zapożyczanie" kultu świętych i "przerabianie" ich w bóstwa (mam na myśli hipotezy jakoby kult Świętowita na Rugii, był echem kultu św. Wita w Nowej Korbei)? Wie ktoś coś na ten temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Odnośnie zastępowania świat pogańskich przez katolickie.

Tylko, że mnie chodzi o to, czy poganie adaptowali do swoich wierzeń elementy chrześcijańskie zanim nastąpił chrzest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
czy poganie adaptowali do swoich wierzeń elementy chrześcijańskie zanim nastąpił chrzest.

"21-22 grudnia-aż do 6 stycznia - Gody, Kres, Stado, Kolęda. Przesilenie zimowe. Najdłuższa noc w roku, ale po niej dzień znów zaczyna się wydłużać. Wróżono pomyślność w nadchodzącym roku, grupy w rytualnych przebraniach obchodziły wszystkie domy śpiewając kolędy i zbierając zapłatę w naturaliach, całowano się pod podłaźnicą i jemiołą, spożywano 13 potraw, dbając jednocześnie o dodatkowe nakrycie dla zmarłych przodków (wiele z tych zwyczajów przetrwało do dziś)."

To jest opis święta pogańskiego ,czym się różnił od Bożego Narodzenia?Kto im udowodni które święto uczcili?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Odnośnie zastępowania świat pogańskich przez katolickie.

Tylko, że mnie chodzi o to, czy poganie adaptowali do swoich wierzeń elementy chrześcijańskie zanim nastąpił chrzest.

Nie adaptowali, bo chrześcijaństwa nie znali i nic o nim nie wiedzieli. To ch-janie zaadaptowali wiele świąt pogańskich, nadając im ch-jańskie nazwy, a poza tym rzeczy takie jak topienie marzanny(dzieci w podstawówkach dalej to robią, sama byłam uczestnikiem wiele lat temu), choinka czy dzielenie się jajkiem na Wielkanoc.

Pancerny ->> bardzo wątpliwe, żeby poganie, nie znając ch-jaństwa lub znając je bardzo znikomo, przed chrztem adaptowali obce święta do religii,tym bardziej biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich chrzczono ludność i fakt, że pogaństwo na pomorzu trwało jeszcze w XIII wieku. :) i trwa nadal zresztą, gwoli przypomnienia.

[ Dodano: 2008-03-01, 09:06 ]

grupy w rytualnych przebraniach obchodziły wszystkie domy śpiewając kolędy, całowano się pod jemiołą, spożywano 13 potraw, dbając jednocześnie o dodatkowe nakrycie dla zmarłych przodków

Żeby nie było do tych elementów wątpliwości - obchodzenie domów powstało właśnie u poganów pierwotnie, to primo, secundo, kolędy śpiewają nie tylko ch-janie - również "pogańscy" hindusi czy muzułmanie. A terio, to całowanie pod jemiołą znano już u celtów, 13 to magiczna liczba pogan, a nakrycie dla zmarłego było próbą udobruchania go, zeby nie wrócił na świat pod postacią złego ducha.

[ Dodano: 2008-03-01, 09:08 ]

Odnośnie zastępowania świat pogańskich przez katolickie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%9...2owia%C5%84skie

Nie sugerujmy się Wikipedią, mimo wszystko. Starajmy się też szukać innych źródeł wiedzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ułożyć hierarchię bogów słowiańskich ' date='od najważniejszego w dół.[/quote']
Wątpie' date=' żeby to było możliwe, bo nie znamy wszystkich bóstw słowiańskich[/quote']

To raczej niemożliwe i nie tylko ze względu, że nie znamy wszystkich bogów słowiańskich. Wykonanie czegoś takiego jest raczej niemożliwe w jakiejkolwiek religii, bo chyba nigdzie nie było tak dokładnej hierarchii bóstw, można wydzielić grupy bogów ważniejszych, mniej ważnych, marginalnych, demonów. Można wydzielić znacznie więcej takich grup i przydzielić do nich odpowiednich bogów, ale nie zestopniowanie wszystkich pojedynczych.

"Perkun" jest mniej używaną' date=' najprawdopodobniej błędną nazwą. [/quote']

A ja powtarzam po raz kolejny: Perkun, Perkunas to nazwy pochodzące z języka litewskiego i pruskiego a odnoszące się do bałtyjskiego bóstwa bardzo podobnego, (jeśli nie tożsamego) do słowiańskiego Peruna.

Ja uważam' date=' że to prostactwo, bo znam założenia RKP i wiem, jak to wygląda [/quote']

A RKP to oczywiście nieomylna wyrocznia w sprawach religii słowiańskiej, bo istnieją nieprzerwanie od ponad tysiąca lat i dlatego wiedzą najlepiej i nie muszą patrzeć na wyniki badań naukowych.

Prostactwem jest też ignorowanie faktów.

A kto to robi? Ja w tym' date=' co piszę opieram się na nauce.

ale NIE MOZNA porównywać!
To' date=' co Grecy widzieli w Zeusie było nieporównywalnie inne do tego, co Słowianie widzieli w Perunie. [/quote']

I tu się mylisz, wszystko można porównywać, nikt nie twierdzi, że Zeus i Perun to, to samo, ale są pewne analogie.

Co do Jahwe - o ile mi dobrze wiadomo' date=' to słowo "Jehowa" jest błędnym tłumaczeniem ze słowa, bodajże, "adanai" i to Jahwe jest słowem właściwym[/quote']

Przeczytaj uważnie, co napisałem wcześniej.

Imię Boga zapisywano JHWH, z czego pierwsze H jest miękkie a drugie nieme dzisiaj nie wiemy, jakimi samogłoskami wypełnić ten zapis.

Adonai to słowo oznacza „Pan” i pochodzi z tego samego języka, co imię Boga, raczej trudno tłumaczyć coś z jednego języka na ten sam język. Trudno rozstrzygnąć, o ile to w ogóle jest możliwe, które słowo jest właściwe.

A tak nawiasem mówiąc „Jahwe, czyli Jehowa”, wiesz skąd to wziąłem? :)

A nie znając mitologii litewskiej' date=' to trochę trudno cokolwiek powiedzieć,[/quote']

Rozmawiamy o mitologii słowiańskiej a nie litewskiej.

mam na myśli hipotezy jakoby kult Świętowita na Rugii' date=' był echem kultu św. Wita w Nowej Korbei)[/quote']

Ta teoria już dawno została odrzucona. O ile dobrze pamiętam wymyślił ją Niemiec i miała ona na celu udowodnienie, że pradawni Słowianie nie wyszli poza poziom duchów w swej religii a bogowie to dopiero wpływ kontaktów z chrześcijaństwem.

To jest opis święta pogańskiego ' date='czym się różnił od Bożego Narodzenia?[/quote']

Otoczką, a poza tym to nie opis Bożego Narodzenia a Wigilii, która świętem nie jest...

Nie adaptowali' date=' bo chrześcijaństwa nie znali i nic o nim nie wiedzieli. [/quote']

Nie znali? To stwierdzenie jest nie do udowodnienia, nie można mieć pewności, że nie następowały jakieś kontakty między Słowianami a wyznawcami Chrześcijaństwa (tym bardziej, że wiemy iż takowe miały miejsce), że nie było jakichś misji chrystianizacyjnych, chociażby fakt podboju Wiślan przez państwo Wielkomorawskie o takich kontaktach i pewnej misji świadczy.

Nie sugerujmy się Wikipedią' date=' mimo wszystko.[/quote']

Nie odrzucajmy od razu Wikipedii bo to Wikipedia, są tam też porządnie zrobione, rzetelne artykuły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
To raczej niemożliwe i nie tylko ze względu,

Trochę źle się wyraziłem,wiem że to trudne zadanie,ale chociaż usystematyzować mniej więcej o ważności bogów,

A RKP to oczywiście nieomylna wyrocznia w sprawach religii słowiańskiej, bo istnieją nieprzerwanie od ponad tysiąca lat i dlatego wiedzą najlepiej i nie muszą patrzeć na wyniki badań naukowych.

Bardzo trafnie.

Otoczką, a poza tym to nie opis Bożego Narodzenia a Wigilii, która świętem nie jest...

Otoczkę zostawmy w spokoju.Ale ten okres opisany jako ciąg pogańskich świąt jest podobny do katolickiego okresu Świąt Bożego Narodzenia (z Wigilią)i dalej do Trzech Króli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.