Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Japońskie możliwości ataku na Australię

Recommended Posts

Tofik   

Chciałbym tutaj zapoczątkować rozmowę na ten temat. Niektórzy sądzą, że Japończycy byli w stanie zaatakować Australię, jednakże czy mieli na to szanse i co ważniejsze - czy mogli odnieść tam zwycięstwo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, co na Japończykom było zajmować Australię? Przecież samo zajęcie Australii nic im nie dawało. Więcej by się namęczyli przeprowadzając desant i zajmując jak największą część tej niemałej wysepki, niż przyniosłoby im to korzyści. Jednak jeśli się tak poważnie zastanowić, to podbój Australii był absolutnie niemożliwy. Żeby przewieść odpowiednie siły (ocenia się tak na około 10-12 dywizji) potrzeba by ogromnych ilości transportowców, na których brak Japończycy narzekali przez chyba całą wojnę. Potem to wszystko zaopatrzyć, czyli kolejne transportowce potrzebne. A przecież ani Amerykanie, ani Australijczycy, nie patrzyliby na to z założonymi rękoma. Australijczycy potrafili walczyć, czego nie raz dowiedli w tamtej wojnie. Japończyków było stać co najwyżej na izolację Australii, a to wystarczało by im w zupełności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
WOJTEKK   

A jak mieliby ją izolować? To jednak kawałek lądu jest. Blokada morska - ale czym? Nawet kajaków by im zabrakło. Przesunąć rejon działań własnej marynarki o tyle na południe. A zaopatrzenie? A osłona lotnicza? Też nie bardzo. Ani inwazja, ani blokada, najwyżej jakieś rajdy dla postraszenia kangurów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ten obszar działań wojennych jakoś nigdy mnie za bardzo nie pociągał, jednak wydaje mi się, iż kierunek ekspansji na zajęcie Wysp Salomona i Nowej Kaledonii mógłby umożliwić izolację Australii od USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Pełna izolacja była niemożliwa ale na pewno byli w stanie utrudnić komunikację ze Stanami. Po zajęciu Nowej Gwinei oraz wspomnianych przez Albinosa wysp drogi zaopatrzenia Australii znacząco by się wydłużyły.

Z tego co wiem to jednak Japończycy rozważali możliwość desantu na tym kontynencie. Oczywiście nigdy nie myśleli o zajęciu całego lądu ale kilku kluczowych punktów na wybrzeżu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Niestety - Cesarstwu Japonii zabrakło sił i środków (podobnie jak Hitlerowi na olbrzymich obszarach ZSRS) by móc się pokusić o zajęcie (nawet częściowe) Australii - im większa, rozprzestrzeniająca się w Azji ekspansja Japonii, tym były mniejsze środki do dyspozycji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

No nie wiem czy niestety. Moim zdaniem "stety".

Sił jak się okazało nie mieli nawet na zajęcie Port Moresby.

Po bitwie na Morzu Koralowym będącym w sumie japońskim pyrrusowym zwycięstwem. Desant trzeba było odwołać. Walki na szlaku Kokoda się przeciągały. Od pewnego momentu wszelkie japońskie uzupełnienia poszły na Guadalcanal i szturm Port Moresby trzeba było odwołać.

Wyszło na to że Japończycy nie byli w stanie prowadzić w tym rejonie dwóch w sumie ograniczonych kampanii równocześnie. W tej sytuacji pomysły na inwazję Australii to była mrzonka.

Trzeba też pamiętać, że cały czas Chiny połykały olbrzymie ilości japońskiego wojska i sprzętu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.