• Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/16

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/16

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Biblia

3 posty w tym temacie

No właśnie - jak to jest z wiarygodnością Biblii jako źródła historycznego? Dla potrzeb tematu z całego bajzlu w szafce, dokopałem się do starego zeszytu z religii, w którym zanotowane jest (nie wiem czy jest to stanowisko całego kleru, w każdym razie takie słowa kazał zanotować duchowny :P ): Pismo Św. nie jest księgą naukową tylko orędziem naszego zbawienia. [...] Nauka nie sprzeciwia się Biblii. Im więcej badań i odkryć naukowych tym wyraźniejsza staje się prawda [...]. [...] Opowiadania te [czyli poszczególne rozdziały w Biblii] nie są kroniką, relacją, sprawozdaniem. [...] Biblia jest księgą zbawienia, dlatego szukanie w niej naukowych twierdzeń mija się z celem.

Co o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właśnie - jak to jest z wiarygodnością Biblii jako źródła historycznego?

Z tym jest różnie, jednak wielu historyków traktuje je jako źródło, z tym że jako źródło, do którego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, gdyż często jest nieścisła, albo też pomija niektóre sprawy. Chociażby księgi Ezdrasza, Nehemisza czy też Powtórzonego Prawa. To że jest "świadectwem wiary" to jedno, jednak nie można jej odmówić wartości historycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie można zaprzeczyć, że znajduje się tam sporo faktów historycznych (chociażby nazwy ludów z którymi wojowali Izraelici), jednak tak jak mówi/pisze Albinos trzeba na to wszystko patrzeć krytycznym okiem, ale swoją wartość dla historyka ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Dodaj nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz