Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Aleksander Wielki

Rekomendowane odpowiedzi

Aleksander alkoholik?

Tak, po śmierci latem 324 p.n.e. w Ekbatanie jego najbliższego przyjaciela i współpracownika – Hefajstiona, na którego pogrzeb wydał fortunę zaczął nadużywać alkoholu jeszcze bardziej niż wcześniej. W następnym roku był podobno alkoholikiem z nadwagą, zmarł po kilkunastu dniach choroby. Możliwe, że został otruty, gdyż generałowie obawiali się kolejnych czystek. Jednakże, ja przychyliłbym sie do teoeri ango, czyli Alexowi nie wytrzymała wątrobą, gdzież to tyle alkoholu pić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Macie racje teorii jest kilka i zadnej nie mozemy byc pewni : ja uwazam ,ze zostal otruty przez wlasnych generalow ktorzy nie raz okazywali sprzeciw wobec niego ( pod koniec kampanii , szczegolnie w czasie walk w Indiach ) .

Czy sie zapil na smierc? - bardzo mozliwe ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spotkałem się nawet z opinią, że to byl Hitler tamtych czaśów

strasznie krzywdząca opinia jeśli Hitlera można W OGÓLE Zkimkolwiek porównywać to moimkandydatem jest Napoleon ;)

Co do Aleksandra Wielkiego to był to naprawdę wtyjątkowy człowiek w historii. Może już to gdzieś napisałem ale warte podkreślenia jest to że on NIGDy nie przegrał - tak jak uczyniło to wielu jemu podobnych. Ponadto potrafił obchodzić się z podbitą ludnością w sposób doskonały (porównanie z Hitlwerem jest oczywistą brednią ) I za to go cenię ;) między innymi ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zadajmy sobie pytanie czy podbita ludność chciała Aleksandra? Mówimy także o słynnych zaślubinach socjologicznie świetnie postąpił, ale faktycznie przymuszał ludzi do tych zaślubin, wkońcu 2 ludzi się nie zna są z 2 różnych kultur, a tu masz ślub... Był Hitlerem tamtych czasów, bo nie potrafił się zatrzymać, tak jak nie potrafił tego zrobić Hitler czy Napoleon. Właściwie ci 3 są sobie podobni i byli wybitnymi wodzami swoich epok i cierpieli na megalomanie i to olbrzymią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zadajmy sobie pytanie czy podbita ludność chciała Aleksandra

a pamiętasz jak przyjęli go qw Egipcie?? Może te zaślubiny to nie był zbyt fortunny pomysł ale chyba nie możesz porównać tego z potwornościami jakich dopuszczał się Hitler :/ Jeśli chodzi o militaryzm to podaj mi przykład chociaż jednego wybitnego posunięcia Hitlera ;)

Był Hitlerem tamtych czasów, bo nie potrafił się zatrzymać, tak jak nie potrafił tego zrobić Hitler czy Napoleon

tutaj akurat masz rację - powinien zatrzymać się na Indusie ale już jego plany podboju Arabii były jak najbardziej zasadne. Zauważ też że jego działania zaważyły na kilkaset lat historii całego Bliskiego Wschodu pod postacią kultury helleńskiej - a co osiągnął Hitler oprócz tego że jest dziś uosobieniem wszelkiego zła i bohaterem najbardziej złośliwych dowcipów ;) ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Nie zgodze sie z porownaniem Aleksandra do Hitlera i uwazam ,ze nie jest adekwatne - na pewno Aleksander mial megalomanie i nie potrafil sie zatrzymac co w koncu uczynily jego oddzialy ale nie mozna mowic w jego przypadku o ludobojstwie .

Skazywal cale miasta na rzez ale tylko wtedy gdy armia domagala sie krwii ......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
napata   

Ależ nie chodzi o porównania. Są niewątpliwie pewne analogie, jednak porównywać nie można choćby z tej prostej przyczyny, że czasy to zupełnie inne, techniki wojjenne również. Hitler nam się kojarzy zdecydowanie negatywnie (bez wyjątku, mam nadzieję) a Aleksander... niekoniecznie. ;) Nigdy nie będziemy wiedzieli co zrobiłby Aleksander dysponując takimi środkami masowego rażenia jak Hitler. No ale ten temat zaczyna nam pomału pasować do działu Wyrocznia Sybilli. Przypomnę, że taki dział istnieje i warto by może coś tam napisać, bo to pomysł dobry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Olimpias   

Hitler nam sie kojazy negatywnie bo to nasz naród tyle przez niego wycierpial, a moze trzeba by bylo sie zastanowic czy tak samo- negatywnie nie kojazył sie Aleksander grekom. Choc osobiscie uwazam go za raczej powytywna postac.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kuba89   

Według mnie Aleksander był największym wodzem w historii....to jemu należy sie zdecydowane pierwszeństwo w "rankingu" wodzów.Zdaje mi się,ze to on jako pierwszy wprowadził odwód a czasie bitwy. Wprowadził decydujące znaczenie kawalerii podczas starć z wrogiem.Przerobiłem bardzo dokładnie bitwe pod Gaugamelą...taktyka zastosowana przez tego genialnego wodza była majstersztykiem zarówno w teorii jak i praktyce.Miała pozniej zostac uzyta przez Napoleona pod Austerlitz....Ale wracając do głownego tematu to owszem Aleksander miał wielkie ambicje by podbic cały świat. Utożsamiał sie z Achillesem swoim wielkim bohaterem z Illiady Homera,a nawet chciał przebić jego sławę. Bardzo prawdopodobne,ze przyswiecala mu ideologia zjednoczenia wschodnich panstw,ale mimo wszystko jego rzady były despotyczne.Trudno mi go oceniac jako czlowieka ale na pewno Hitlerem tamtych czasów nie był z czym wszyscy sie zgadzamy :grin: Naprawde jestem bardzo ciekawy co by było gdyby.....przezyl co by osiagnał...Jestem pewien jednego...nadal by podbijał nowe ziemie..To było dla niego jak narkotyk :evil: Na pewno zmienił znacznie bieg historii i za to należy mu sie wielka uwaga... :P Wybiegał poza swoja epoke...zmarl i inspiruje do dzis historykow,a wczesniej inspirowal władców,ktorym rowniez marzylo sie podboj tak rozleglych krain......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mimo wielu jego niedoskonałości uważam Go za Wielkiego wodza. Zawsze atakował i niosła Go chęć poznania świata. Bardzo dobry przywódca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wielu

Jak kazdego wodza :wink: . Ja bym mu dal wielkiego minusa za ryzkanctwo i za to ze czasem nie sluchal rad doradcow, czy wodzow.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Ech... pijak, degenerat, niezrównoważony emocjonalnie, a ludzie się nim zachwycają... ba, próbują porównywać go do Bonapartego, jednego z dwóch największych militarnych geniuszów jakich nosiła ziemia! O tempora, o mores...

Wódz dobry, mający przebłyski geniuszu, ale nazbyt ryzykancki, nazbyt zapatrzony w siebie.

Aha - co do Gaugameli - nie wydaje mi się, by można było porównywać Austerlitz do tej bitwy - zupełnie inne założenia taktyczne, zupełnie inny cel...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
"strasznie krzywdząca opinia jeśli Hitlera można W OGÓLE Zkimkolwiek porównywać to moimkandydatem jest Napoleon :wink:"

Co? Hitler i Napoleon- porównać to można, ale wyjdzie na niekorzyść Hitlera. Jak można Napoleona- porównać do takiego szalonego zbrodniarza...wiem, że wiele osób również tak postrzega Napoleona, ale to ich zdanie, często, aczkolwiek nie zawsze poparte nikłą wiedzą (zgodzę się,że w wojniach Napoleona zginęło wielu ludzi, ale tego się nie da porównać do zbrodni Hitlera- biorąc pod uwagę np. to że za Napoleona ludność cywilna nie cierpiaław tak ogromnym stopniu, a Napoleon nie był rasitą, szanował inne kultury i innych ludzi) Nie należy wartościować ludzi, ale Hitler i Napoleon dla mnie to szokujące porównanie. Coś słyszałam, że Hitler podziwiał Napoleona i że odwiedził jego malzoleum. Ciekawe...jednak tylko podziwiał, bo ewidentnie był zbrodniarzem i nie postepował tak jak Napoleon, nie prowadził wojny tak jak on.

[ Dodano: 2007-02-03, 12:42 ]

A jeśli chodzi o Aleksandra- postac niewątpliwie ciekawa, marzyciel, zagadkowy, wokół niego pełno intryg, miał kaprysy, szalony. Trudno jednoznacznie go ocenić- napewno był genialnym wodzem- patrząc na jego młody wiek -osiągnięcia imponujące, ale nie umiał zachować umiaru w alkoholu i rozrywkach i czasami, miał problemy, bo się obrażał na armię (coś kiedyś czytałam o tym)za bardzo przeświadczony o swej boskości i wielkości... Mimo tego, że miał wiele wad, to porównanie z Hitlerem, także jest absurdalne. Mądry, inteligentny, ale tak jak powiedziałam szalony w pewnym sensie. Nie umiał się ztrzymać, ale patrząc na historię- wielu takich było. Ale to ubarwia historie i jej twórców. I to, że Napoleon czy Aleksander nie umieli się zatrzymać to nie świadczy, że można ich porównać z Hitlerem.

A w Egipcie Aleksandra dobrze odebrano, a Hitlera odbierano jak najgorzej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jeśli Hitlera można W OGÓLE Zkimkolwiek porównywać

Każdego można porównać z każdym inna sprawa, co z tego porównania może wynikać.

Ja bym mu dal wielkiego minusa za ryzkanctwo

Ale w tym ryzykanctwie była metoda, takie czasy, że wódz musiał iść do boju w pierwszym szeregu by dać przykład swoim podwładnym jego żołnierze uwielbiali go między innymi właśnie za to, że narażał się na równi z nimi

i za to ze czasem nie sluchal rad doradcow, czy wodzow.

Jak przystało na wielkiego dowódcę (a nawiasem mówiąc, ile razy przegrał, gdy nie posłuchał swych doradców czy wodzów?).

Aha - co do Gaugameli - nie wydaje mi się, by można było porównywać Austerlitz do tej bitwy - zupełnie inne założenia taktyczne, zupełnie inny cel...

A ja głupi myślałem, że celem każdej bitwy jest … zwycięstwo. Wyjaśnij mi proszę, jaki cel miała bitwa pod Austerlitz a jaki pod Gaugamelą.

Co? Hitler i Napoleon- porównać to można, ale wyjdzie na niekorzyść Hitlera.

Chyba raczej nikt nie twierdzi inaczej, choć Napoleon też miał parę grzeszków na sumieniu choćby rozstrzeliwania powstańców hiszpańskich.

Napoleon nie był rasitą, szanował inne kultury i innych ludzi

I narzucał im swoje prawa, bo przecież tylko jego prawo było dobre.

Coś słyszałam, że Hitler podziwiał Napoleona i że odwiedził jego malzoleum. Ciekawe...jednak tylko podziwiał, bo ewidentnie był zbrodniarzem i nie postepował tak jak Napoleon, nie prowadził wojny tak jak on.

Inne czasy inne technologie, choć gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy, że Napoleon rozważał użycie gazów bojowych, że prowadzono jakieś próby (informacja zasłyszana, więc nie proście mnie o źródła).

Dla mnie Aleksander nie był Wielki. Skutek jego podbojów był Wielki, ale głównie za sprawą diadochów i epigonów.

Ale gdyby nie było Aleksandra to również nie byłoby diadochów i epigonów, więc to jednak on rozpoczął epokę hellenistyczną i triumf kultury greckiej w ówczesnym świecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.