Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Bitwa pod Orszą

Recommended Posts

Temat o zapomnianej moim zdaniem bitwie pod Orszą. Wielkim sukcesie polskiego oręża polskiego. Polskiej ciężkiej jazdy było zaledwie 5 tys., a jazdy Moskiewskiego 50 tys. my mieliśmy jeszcze 15 tys. jazdy litewskiej. Do tego dochodzą mosty pontownowe, jak na owe czasy cud techniki. W nasze ręce wpadł obóz wroga z licznymi dobrami, wszystkie działa i wielu jeńców z Iwanem Czeladninem na czele. Szkoda, że nie udało się zdobyć Smoleńska, były jakiekolwiek szanse na jego zdobycie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Do tego dochodzą mosty pontownowe, jak na owe czasy cud techniki

Podobno posłużyły do tego puste beczki po winie.

Gdyby hetman wieki litewski książę Konstanty Ostrogski od razu ruszył pod Smoleńsk to pewnie zdobycie twierdzy byłoby możliwe.Dopiero pod koniec września wojsko polsko-litewskie przybyło pod Smoleńsk.Za późno ,umocniony przez Wasyla III Wielkiego Księcia Moskwy zdołał się obronić .Dodam tylko,ze armia moskiewska była całkowicie rozbita po porażce pod Orszą.

post-1601-1200846284.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Bitwę rozstrzygnęła ucieczka części polskich oddziałów, które ściągnęły moskiewskie wojsko w teren działania ukrytej w zaroślach artylerii. Biedni Moskale nawet nie wiedzieli w co się pakują, a już myśleli, że zwycięstwo jest ich...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Według moich danych ,nie było żadnej ucieczki wojsk polsko-litewskich.Hetman już na samym początku zaplanował zasadzkę na naszym prawym skrzydle.Kilkoma rotami lancknechtów i części baterii falkonetów ustawił na stokach wąwozu,przed nimi stała lekka jazda litewska która na rozkaz hetmana ,gdy wszystkie siły kniazia Andrieja Oboleńskiego i wojewody Temki Rostowskiego poszły do ataku,zaczęła się cofać do wąwozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Według moich danych ,nie było żadnej ucieczki wojsk polsko-litewskich.Hetman już na samym początku zaplanował zasadzkę na naszym prawym skrzydle.

Wg moich danych ucieczka była, tyle że pozorowana i zaplanowana przez hetmana ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Biedni Moskale nawet nie wiedzieli w co się pakują, a już myśleli, że zwycięstwo jest ich...

I to można uznać za jedną z głównych przyczyn ich porażki. Byli zbyt pewni siebie. Raz że byli liczniejsi, a dwa, byli lepiej ustawieni (wojska polsko-litewskie miały za sobą rzekę, co w przypadku niepowodzenia mogło doprowadzić do katastrofy). Do tego dochodzi jeszcze kwestia załamania się ataku Bułhakowa-Golicy, co było ponoć spowodowane tym, iż Czeladnin nie posłał mu posiłków, jako że za nim niezbyt przepadał.

Według moich danych ,nie było żadnej ucieczki wojsk polsko-litewskich.

I o to najpewniej Tofikowi chodziło. Chociaż z drugiej strony można się zastanowić, na ile było to działanie zaplanowane jeszcze przed bitwą (chociaż umieścił za wzgórzem kilka rot lancknechtów i trochę artylerii), a na ile Ostrogski wpadł na to już po tym, jak Czeladnin posłał Oboleńskiemu część swojego pułku, oraz siły Temki Rostowskiego. Niemniej było to zagranie, które pozwoliło mu rozbić te siły, co w efekcie doprowadziło do ostatniej fazy bitwy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

"Polski żołnierz nigdy nie ucieka,wycofuje się na z góry upatrzone pozycje".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

A czy Moskale mieli jakąś artylerię? Bo z tego co wiem, Wasyl III dał Czeladninowi samą jazdę. Litwini w bitwie byli samą jazdą (15 tys. żołnierzy), ale z Polaków tylko 5 tys. było jezdnymi, 3 tys. to piechota, a reszta artyleria i służba dworska (lekkokonna). Całością naszych dowodził hetman Ostrogski, Polakami Świerczowski, a Litwinami Radziwiłł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
A czy Moskale mieli jakąś artylerię?

Z moich danych wynika,że nie mieli.Polską artylerię sfinansował z "własnej szkatuły" Król.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Z tego co wiem to na siły Moskwicinów składał się pułk wielki pod dowództwem Czeladnina, pułk przedni Iwana Temki Rostowskiego, pułk wojewody Michaiła Bułhakowa-Golicy, oddział kniazia Andrieja Oboleńskiego a w odwodzie jazda wojewody Grigorija Fiodorowicza Dawydowa. O artylerii nigdy nie słyszałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Artylerii ,według różnych danych od 140 do 300 dział zabrano do zdobywania twierdz litewskich.Ale pod Orszę armaty nie brano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.