Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Prezes_barca

Krucjaty, która miała największe znaczenie?

Największe zaczenie miała:  

34 members have voted

1. 1.

• I wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1096-1099
      16
    • II wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1147-1149
      1
    • III wyprawa krzyżowa prowadzona w latach 1189-1192
      1
    • IV wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1202-1204
      1
    • V wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1217-1221
      0
    • VI wyprawa krzyżowa, podjęta w latach 1248-1250
      0
    • VII wyprawa krzyżowa, ( 1270)
      0

Recommended Posts

riv   
Dobra zamieszałem się kompletnie.. chodzi mi o tę krucjatę która zdobyła Edessę i Antiochię, a to była któraś z tych pierwszych

to chyba ci chodzi o tą którą my nazywamy pierwszą czyli z jesieni 1196.

Mam wrażenie,że Legion,Avaritia,Regulus,Prezes_barca też tą nazywają pierwsza, chyba ,że sie myle to prosze mnie poprawić-

Tak czy owak, ważniejsze od Antiochii i Edsessy jest zdobycie Jerozolimy i utworzenie Królestwa Jerozolimskiego. i faktycznie jest jedyna wyprawa,która osiągnęła zamierzony cel.

Bez wątpienia I wyprawa krzyżowa, która przyczyniła się sensu stricto do zdobycia Jerozolimy, poza tym III krucjata która pozwoliła utrzymać się Frankom na Wschodzie i oczywiści dwie krucjaty Ludwika Świętego, które przedłuzyły szanse wojsk chrzescijańskich w Ziemi Świetej na egzystencję i utrzymanie resztek państw.

wolfke   

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej znaczącą wyprawą była I krucjata. Mówiąc o najbardziej znaczącej możemy również wspomnieć o tej która była najmniej znacząca..

Myślę, że była to wyprawa dziecięca.. która tak naprawdę nic nie wniosła. Najbardziej szkoda tych dzieci, które wyruszyły walczyć jako ludzie o czystym sumieniu (wierzono, że tylko niewinni ludzie mogą zdobyć Jerozolimę).. Wierzyli w sukces jednak byli zbyt naiwni.. niestety

Walter   

Wydaje mi się jednak, że I krucjata rycerska miała łatwiejsze zadanie niż wszystkie pozostałe, no może z wyjątkiem IV "konstantynopolskiej". Świat islamu nie był na nią przygotowany. W rejonie działań rycerstwa łacińskiego było wiele skłóconych ze sobą państewek muzułmańskich, a ich władcy często traktowali najeźdźców spod znaku krzyża, jako potencjalnych sojuszników w walce z niewygodnym sąsiadem. Co więcej, miejscowa ludność nie muzułmańska (z pewnością nie cała), czy to żydzi, czy ormianie, również przychylnym okiem spoglądała na przybyszów, często pomagając im w zdobyciu poszczególnych miast czy zamków.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że była ona najważniejsza, ponieważ od niej wszystko się zaczęło i można stwierdzić, że kolejne krucjaty były pokłosiem ogromnego sukcesu tej pierwszej. Dała wytchnienie Ces. Bizantyjskiemu i prawdopodobnie uratowała je przez upadkiem. Sprawiła, że idea krucjat zyskała niezwykłą popularność w średniowiecznej Europie, a w kolejnych latach do Palestyny ruszało nie tylko "francuskie" i niemieckie rycertswo, ale również angielskie, skandynawskie, włoskie i słowiańskie.

Jednak wg mnie najbardziej doniosły skutek tej I wyprawy, to pojawienie się wielkiej przepaści pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, która trwa do dzisiaj. Masakry dokonywane na ludności muzułmańskiej przez krzyżowców I krucjaty, po zdobyciu np. Antiochii czy Jerozolimy, są z pewnością aktem straszliwym i rzutującym na przyszły stosunek świata islamu do chrześcijan. Nie dziwi zatem zaciekłość z jaką kolejne pokolenia muzułmanów starały się wyrzucić łacinników z Palestyny.