Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Prezes_barca

Krucjaty, która miała największe znaczenie?

Największe zaczenie miała:  

34 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • I wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1096-1099
      16
    • II wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1147-1149
      1
    • III wyprawa krzyżowa prowadzona w latach 1189-1192
      1
    • IV wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1202-1204
      1
    • V wyprawa krzyżowa, prowadzona w latach 1217-1221
      0
    • VI wyprawa krzyżowa, podjęta w latach 1248-1250
      0
    • VII wyprawa krzyżowa, ( 1270)
      0


Rekomendowane odpowiedzi

riv   
Dobra zamieszałem się kompletnie.. chodzi mi o tę krucjatę która zdobyła Edessę i Antiochię, a to była któraś z tych pierwszych

to chyba ci chodzi o tą którą my nazywamy pierwszą czyli z jesieni 1196.

Mam wrażenie,że Legion,Avaritia,Regulus,Prezes_barca też tą nazywają pierwsza, chyba ,że sie myle to prosze mnie poprawić-

Tak czy owak, ważniejsze od Antiochii i Edsessy jest zdobycie Jerozolimy i utworzenie Królestwa Jerozolimskiego. i faktycznie jest jedyna wyprawa,która osiągnęła zamierzony cel.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia I wyprawa krzyżowa, która przyczyniła się sensu stricto do zdobycia Jerozolimy, poza tym III krucjata która pozwoliła utrzymać się Frankom na Wschodzie i oczywiści dwie krucjaty Ludwika Świętego, które przedłuzyły szanse wojsk chrzescijańskich w Ziemi Świetej na egzystencję i utrzymanie resztek państw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
wolfke   

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej znaczącą wyprawą była I krucjata. Mówiąc o najbardziej znaczącej możemy również wspomnieć o tej która była najmniej znacząca..

Myślę, że była to wyprawa dziecięca.. która tak naprawdę nic nie wniosła. Najbardziej szkoda tych dzieci, które wyruszyły walczyć jako ludzie o czystym sumieniu (wierzono, że tylko niewinni ludzie mogą zdobyć Jerozolimę).. Wierzyli w sukces jednak byli zbyt naiwni.. niestety

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Walter   

Wydaje mi się jednak, że I krucjata rycerska miała łatwiejsze zadanie niż wszystkie pozostałe, no może z wyjątkiem IV "konstantynopolskiej". Świat islamu nie był na nią przygotowany. W rejonie działań rycerstwa łacińskiego było wiele skłóconych ze sobą państewek muzułmańskich, a ich władcy często traktowali najeźdźców spod znaku krzyża, jako potencjalnych sojuszników w walce z niewygodnym sąsiadem. Co więcej, miejscowa ludność nie muzułmańska (z pewnością nie cała), czy to żydzi, czy ormianie, również przychylnym okiem spoglądała na przybyszów, często pomagając im w zdobyciu poszczególnych miast czy zamków.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że była ona najważniejsza, ponieważ od niej wszystko się zaczęło i można stwierdzić, że kolejne krucjaty były pokłosiem ogromnego sukcesu tej pierwszej. Dała wytchnienie Ces. Bizantyjskiemu i prawdopodobnie uratowała je przez upadkiem. Sprawiła, że idea krucjat zyskała niezwykłą popularność w średniowiecznej Europie, a w kolejnych latach do Palestyny ruszało nie tylko "francuskie" i niemieckie rycertswo, ale również angielskie, skandynawskie, włoskie i słowiańskie.

Jednak wg mnie najbardziej doniosły skutek tej I wyprawy, to pojawienie się wielkiej przepaści pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, która trwa do dzisiaj. Masakry dokonywane na ludności muzułmańskiej przez krzyżowców I krucjaty, po zdobyciu np. Antiochii czy Jerozolimy, są z pewnością aktem straszliwym i rzutującym na przyszły stosunek świata islamu do chrześcijan. Nie dziwi zatem zaciekłość z jaką kolejne pokolenia muzułmanów starały się wyrzucić łacinników z Palestyny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.