Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Arcyksiąże Franciszek Ferdynand

Recommended Posts

Estera   

"Kim był arcyksiążę Franciszek Ferdynand, jaka była jego osobowość, jakie były jego dążenia i jego plany polityczne?" (Pajewski, "I Wojna Światowa"). Jak Wy się na niego zapatrujecie?

Jego plany ustroju trialistycznego, plany co do trzonu słowiańskiego (ewentualnie płd-słowiańskiego) nie były za dobre- to nie był czas moim zdaniem na tego typu "formy". Reperezentował często poglądy anachroniczne.

Była to jednak postać ciekawa- jest otoczony legendą wielkiej miłości, o którą podjął walkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś w jednej książce, już nie pamiętam jakiej padło stwierdzenie, że arcyksiąże nie był "lotnego umysłu." Kiedy przyszedł na świat był czwartym w kolejce do tronu, przeznaczono go do służby wojskowej. Jednakże zrządzeniem losu, szybko stał się jedynym kandydatem do tronu. Jego rywale zostali zabici lub zmarli. Może nie była to najlepsza kandydatura, ale na pewno lepsza niż osoba młodszego brata Franciszka Otto. Godna podziwu jest jego walka o kobietę, którą pokochał. Grożąc rezygnacją z korony wymusił na swoim otoczeniu ślub z ubogą czeską szlachcianką, panią Zofią Chotek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.