Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Astronomia czyli wieści z nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Właśnie wróciłem z obserwacji roju meteorytów o nazwie Kwadrantydy(trochę zmarzłem -minus 12 na termometrze).Pomyślałem sobie,że na pewno są na naszym Forum miłośnicy nocnych obserwacji nieba lub chętni,którzy chcieli by popatrzeć ,lecz nie wiedzą kiedy.W tym temacie będzie można umieszczać zapowiedzi zjawisk astronomicznych,które można zaobserwować na naszym niebie.

Od 01 do 06 stycznia można obserwować rój meteorów-Kwadrantydy-w gwiazdozbiorze Wolarz.Maksimum aktywności tego roju przypadał na 03 stycznia.

[ Dodano: 2008-01-08, 09:09 ]

Od 25 Stycznia do 15 Kwietnia pojawi się w gwiazdozbiorze Panny rój meteorów o nazwie Wirginidy.Kulminacja zjawiska nastąpi 25 Marca.

[ Dodano: 2008-01-20, 02:45 ]

Planety ,które widać na styczniowym niebie:

MARS-widoczna już ok.17-00 na południowym niebie pod gwiazdozbiorem Woźnicy.Czerwona planeta wyraźnie większa od innych ciał niebieskich w tym rejonie.

SATURN-widoczny ok 21-00 pod gwiazdozbiorem Lwa.Przez lornetkę widać otaczające go pierścienie i księżyce .

Wenus-przed wschodem Słońca nisko nad horyzontem widać najjaśniejszy obiekt na niebie.

[ Dodano: 2008-01-29, 20:28 ]

Zapomniałem napisać o komecie Holmes którą widać na niebie od października.Widać ją przez lornetkę.

[ Dodano: 2008-02-21, 15:28 ]

Oglądał ktoś wczorajsze zaćmienie księżyca???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Do dzisiaj jeszcze można obserwować rój Lirydów na północno-wschodnim horyzoncie. Co prawda szczyt aktywności roju był parę dni temu, ale ponieważ Pancerny narzeka, że nikt się nie interesuje astronomią postanowiłam wyprowadzić go z błędu i interweniować :D

Tak przy okazji - dziś mija 18 lat od umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
. Co prawda szczyt aktywności roju był parę dni temu,

I księżyc przeszkadzał trochę w obserwacji.

Planety, które teraz widać na niebie:

Zaraz po zmierzchu

Saturn w gwiazdozbiorze Lwa,

Mars w Bliźniakach

o godz ok.02-00 W gwiazdozbiorze Strzelca pojawi się Jowisz.

Tak przy okazji - dziś mija 18 lat od umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a

Który pokazał ludziom nowe , niezbadane obszary kosmosu.

ale ponieważ Pancerny narzeka, że nikt się nie interesuje astronomią postanowiłam wyprowadzić go z błędu i interweniować

Jest mi naprawdę bardzo miło, i teraz wiem, że żaden interesujący obiekt nie przemknie niezauważalny po sklepieniu niebieskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Od 11 - 21 czerwca można zaobserwować rój meteorów -Lirydy w gwiazdozbiorze Lutni.

Na południowym niebie króluje Jowisz i gwiazdozbiór Skorpion.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Lipiec obfituje w "spadające gwiazdy", więc nie pozostaje nic innego jak tylko brać sprzęt i celować w niebo ;) W tym miesiącu na niebie można zobaczyć:

- jeszcze przez kilka najbliższych dni rój Pegazydów z radiantem w Pegazie

- już za kilka dni, od 12 lipca zdaje się, rój Delta Akwarydów z Wodnika

- przez cały miesiąc do połowy sierpnia rój Alfa Kaprikornidów z radiantem w Koziorożcu, szczyt aktywności przypada na przedostatni lub ostatni dzień miesiąca

- od połowy miesiąca znany rój Perseidów , którego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. Jak ktoś się na nie nie załapie w tym miesiącu to niech się nie zamartwia, bo Perseidy można jeszcze podziwiać przez większość sierpnia i to właśnie na drugi tydzień sierpnia przypada okres ich największej aktywności.

- kilka innych rojów o mniejszej aktywności

Pełnia Księżyca wypada 18 lipca, a z planet najlepiej widoczne będą Jowisz i Saturn. Jak ktoś ma teleskop to może poszukać Urana i Neptuna w Wodniku i Koziorożcu.

PS> Już za 53 lata i trzy tygodnie, również w lipcu, odwiedzi nas kometa Halleya :viva:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dnia 1 sierpnia wystąpi całkowite zaćmienie Słońca, w Polsce widoczne jako częściowe o fazie sięgającej, na północy naszego kraju, nawet 38%. Maksymalną fazę będziemy mogli obejrzeć w okolicach godziny 11:47.

Zaćmienie Słońca 1 sierpnia wiąże się oczywiście z nowiem Księżyca, który wypada dokładnie o godzinie 12:13 naszego czasu. Pierwsza kwadra wystąpi 8 VIII o godz. 22:20, pełnia - 16 VIII o godz. 23:16, ostatnia kwadra - 24 VIII o godz. 01:50 i ponownie nów - 30 VIII o godz. 21:58. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 26 VIII o godz. 5:58, a najdalej 10 VIII o godz. 22:19.

Polska ekspedycja Astrohobby.pl Expedition Team wyruszyła na Syberię, by obserwować zjawisko, które w ciągu 1280 lat zdarzyło się jedynie 10 razy. Dzięki kamerom Axis bezpośrednią transmisję zaćmienia będą mogli obejrzeć wszyscy internauci na stronie: http://live.astrohobby.pl/video/. - Wirtualna Polska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

W sierpniu na niebie:

- szczyt aktywności roju Perseidów

- świetnie widać Trójkąt Letni złożony z gwiazd: Deneb, Wega i Altair z gwiazdozbiorów Łabędzia, Lutni i Orła

- półcieniowe zaćmienie Księżyca (16.08)

- zakrycie Pledjad przez Księżyc (23.08)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

"Jak co roku, z początkiem sierpnia, na niebie zaobserwować można spadające gwiazdy - Perseidy. Zjawisko to najintensywniej występuje w dniach 10,11 oraz 12 sierpnia.Spowodowane jest spotkaniem Ziemi z ławicą pyłów gwiezdnych pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Nazywane jest też "łzami Świętego Wawrzyńca" ze względu na święto tego patrona przypadające na 10 sierpnia.

W kulminacyjnym momencie zjawiska spada blisko 100 meteorytów na godzinę,powodując świetliste pasma na firmamencie widoczne gołym okiem. Do obserwacji spadających gwiazd nie potrzeba żadnego sprzętu specjalistycznego. Jedynym warunkiem udanego widowiska jest sprzyjająca pogoda czyli bezchmurne niebo. Wystarczy wtedy wygodnie usiąść i podziwiać sierpniowy deszcz spadających gwiazd." - Wiadomości 24

A u mnie, jak na złość, niebo pochmurne, 20 stopni ciepła, duszno, parno...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Przedwczoraj jak wracałam w nocy do domu to widziałam kilka spadających gwiazd
spójrz wieczorem na południowy nieboskłon .Ta najjaśniejsza gwiazda to Jowisz ze swoimi ksieżycami ( nisko nad horyzontem ) .ale moim zdaniem najpiekniejsza planeta na szego układu to Saturn .Jeszcze miesiac temu można go było oglądać .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Prawda, że to wspaniały widok, widzieć przez całe niebo, ognistą smugę. A dzisiejszej nocy lecą, jedna za drugą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Prawda, że to wspaniały widok, widzieć przez całe niebo, ognistą smugę.

Nie tylko ognista smuga jest piękna. Rozgwieżdżone niebo jest wystarczająco piękne :D Ostatnio leżałam na molo z koleżanką i patrzyłyśmy na gwiazdy :D Romantyczne :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Piękny widok :D Tyle, że dziewczyna nie chciała mi do końca uwierzyć, że to gwiazdy spadają- myślała, że sobie żartuje :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.