Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Viss: "pytanie jest tendencyjne" a podpowiedzi zwodnicze :evil: Naszukałem się tego jak wariat, a od Ordynku Gornego zacząłem – tam znalazłem Hettmana i Żupnika. Fakt że potraktowałem tą zagadkę dosyć ambicjonalnie, a to ze względu krótki epizod w mojej pracy zawodowej :)

No ale muszę sie trochę "wyżalić".

1. Postać o której mowa nie zawsze "jest" w amerykańskim sądzie - bardzo często występuje tam tylko sędzia.

2. To że postać o której mowa bywała nazywana nadsztygarem, wcale nie znaczy że była w dawnej kopalni odpowiednikiem dzisiejszego nadsztygara. Postać o której mowa była najprawdopodobniej urzędnikiem książęcym, czyli czymś na kształt dzisiejszego urzędu górniczego.

pozdr

BTW: Ale się tego naszukałem... ale dzięki temu pogłębiłem trochę historię górnictwa :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Viss: "pytanie jest tendencyjne" a podpowiedzi zwodnicze

Biję się w piersi :pada:

1. Postać o której mowa nie zawsze "jest" w amerykańskim sądzie - bardzo często występuje tam tylko sędzia.

Prawda, w sprawach cywilnych zdaje się nie ma potrzeby.

2. To że postać o której mowa bywała nazywana nadsztygarem, wcale nie znaczy że była w dawnej kopalni odpowiednikiem dzisiejszego nadsztygara. Postać o której mowa była najprawdopodobniej urzędnikiem książęcym, czyli czymś na kształt dzisiejszego urzędu górniczego.

Nie zgodzę się, patrz artykuły 24, 25 i 26 "Ordunku Gornego" (np.: "xxxxx na dół zedziac maią, użytki zmyślać, a od szkody warować.", albo "maią xxxxx żupnikowi posłuszni być"). Wykonywali zdaje się obowiązki właśnie nadsztygara, tak właśnie twierdzi pewien zawodowy historyk z Chorzowa, pan Roman Adler. Ja niestety specjalistą od górnictwa nie jestem, pozostaje mi więc zaufać ekspertowi.

Ale zdaje się maxgallu, że znalazłeś odpowiedź, więc gdybyś był uprzejmy ją podać... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak więc Twoja kolej Waszmość (jakże zasłużona, w końcu się namęczyłeś) :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   

Jeden z najlepszych dowódców RON. Na służbę Króla Polskiego wstąpił po pozbawieniu go namiestnictwa Ozylii.

Kto to był?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To może coś prostego, żeby quizu nie zatkać znów, a każdy mógł znaleźć odpowiedź. Czym były tatarszczyzny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Tak mówiono na wioski tatarskie na Litwie, jak i łupieżce wypady Kozaków na Krym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak mówiono na wioski tatarskie na Litwie

Tu raczej o to chodziło. Zadawaj więc Waszmość :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jak się nazywała zasada niełączenia kilku urzędów państwowych w jednym ręku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Kto rzekł takie słowa: Strachy to dla dzieci. To jest właśnie muzyka, przy której chowaliśmy się od lat młodych. Szwedzi chcą wojny - to będą ją mieli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.