Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem następujący opis:

Jesienią 1626 roku przystąpiono do budowy podwójnego systemu obwarowań ziemnych składających się z wałów i fos, ich projektantem był budowniczy ze Słupska Henryk Thoma. Istniejące średniowieczne mury miejskie otaczające Stare i Nowe Miasto zostały wzmocnione wałami ziemnymi. Drugim pierścieniem wałów i fos obwarowano całe miasto wraz z przedmieściami. Na przedpolach miasta wzniesiono osiem szańców chroniących główną linię obrony.

co wskazywałoby na trace italienne czyli szkołę wywodzącą sie z Italii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

Nabuchodonozorze, prosimy o podpowiedź ;)

Edytowane przez Szarak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że przez większą część XVI, XVIII, a w niektorych krajach i XVIII wieku wszystkie fortyfikacje należały do trace italienne gdyż była to europejska nazwa szkoły włoskiej, w samej Italii znanej jako alla moderna. Podczas wojny osiemdziesięcioletniej udoskonalili ją Holendrzy, stąd nurt tzw. szkoły niderlandzkiej rozprzestrzenił się w Niemczech czy Szwecji ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, ale nie satysfakcjonuje mnie odpowiedź szkoła włoska albo szkoła holenderska albo szkoła pruska, ponieważ chciałem usłyszeć coś bardziej precyzyjnego. Podpowiedź: np. szkoła fortyfikacyjna włoska dzieliła się na dwa okresy, ja chcę zobaczyć nazwę danego okresu danej szkoły ;)

Jak pytanie jest za trudne moge dać coś innego.

Edytowane przez Nabuchodonozor

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja już pewnie nic więcej nie wymyślę, temat fortyfikacji nigdy mi nie leżał ;) Może ktoś inny ma jakieś pojęcie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pytanie wisi już kilka dni i jakoś nie widac chętnych więc podam odpowiedź i zadam coś innego aby nie zamulać quizu. Chodziło mi oczywiście o staroholenderską szkołę fortyfikacyjną opartą na szybko wznoszonych, prostych ziemnych fortyfikacjach. Było bardzo blisko jednak nie mogłem uznać odpowiedzi Kadrinaziego, poniewaz była jeszcze nowoholenderska sztuka fortyfikacyjna. Nie udało się z jednym, może uda się z drugim:

W którym roku i z czyjej inicjatywy powstała twierdza Szaniec Panny Marii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Osoba się zgadza jednak to nie ten rok....ale bardzo blisko więc można uznać odpowiedź :P Bardziej precyzyjnie to 1690 rok, w 1692 powstają Okopy Św. Trójcy. Prosimy o kolejne pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szarak   

Właśnie zastanawiałem się nad datą nieco bliższą, tj. 1691 rokiem, ale powstanie Okopów Św. Trójcy mnie zmyliło.

Kto dowodził prawym skrzydłem polskim w bitwie pod Martynowem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obozujące wojsko zostało nagle zaatakowane przez nieprzyjeciela. Zdołało jednak uszykować się do walki i zatrzymać nieprzyjaciela. W międzyczasie dostało niewielkie wsparcie. Napastnicy zastosowali karakol. Ponad trzykrotna przewaga wroga nie zdołała jednak rozstrzygnąć pojedynku na swoją korzyść i w chwili gdy doszło do walki na broń białą rzuciła się do ucieczki.

Opis troche nieudolny ale może uda Wam się odgadnąć jakie starcie tu opisałem :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie jakby nieco nagiąć ten opis to pasowałby to bitwy pod Cesis (Kieś) w 1601 roku, ale tam ważną rolę odgrywała piechota. Niemniej jednak początek walki, przewaga Szwedow i karakol by się zgadzały :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.