Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jachu

Wasze Święta

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   

Wielkim krokami nadchodzi czas Świąt Bożego Narodzenia. Większość osób spędza je z rodziną. Ja mam np. taką sytuację, że razem z bratem (z racji faktu, iż mieszkamy w innym mieście) jedziemy do rodziców do domu rodzinnego. Przyjeżdża też jedna babcia i razem robimy wigilię, dzielimy opłatkiem, dajemy sobie prezenty i takie tam. Kolęd nie śpiewamy :mrgreen: Pierwszy i Drugi Dzień Świąt spędzamy już raczej tylko w czwórkę - głównie przed telewizorem. To tak w gigantycznym skrócie.

A jak u was (niekoniecznie w takim skrócie) są spędzane święta? Gdzie je spędzacie? Jak licznie? Co jecie? Co dostajecie pod choinkę? Czy pasterka to obowiązkowy punkt waszej wigilii? A może jest coś nietypowego w tym jak spędzacie święta?

Zapraszam do opowiadania jak to u was jest zazwyczaj, a już po świętach będzie można napisać czy coś się zmieniło w tej kwestii ;D Moze jakieś anegdotki :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Moze jakieś anegdotki :wink:

A czy fakt, że jak byłem mały, to prawie zjadłem bombkę z choinki może być :lmao: :rotfl: .

U mnie święta zazwyczaj wyglądają dość podobnie, z ewentualnymi drobnymi zmianami, ale właśnie to mi się w nich podoba. Na Wigilii jest zazwyczaj sześć osób, moi rodzice i siostra plus dwie babcie. Obchodzi się bez kolęd, ale to zapewne z racji tego, że sąsiedzi mogliby nie wybaczyć nam tego;) Jest oczywiście opłatek, choinka, prezenty etc. Jak na Polskę standard. Co do prezentów to zazwyczaj dostaję książki bądź też płyty z muzyką. Nie mam nigdy jakichś specjalnych wymagań co do tego elementu świąt, a raczej dodatku do nich. Dwa pozostałe dni spędzamy zazwyczaj na obijaniu się i obżeraniu różnymi potrawami (śledziki w różnych postaciach, groch, barszczyk z uszkami, pierożki:).

Dla mnie święta to w ciągu roku (nie liczę tutaj wakacji) jeden z niewielu okresów, kiedy mogę całkowicie zapomnieć o tym co muszę zrobić, i zajmuję się tylko tym co sprawia mi przyjemność.

A tak poza tym: Wesołych Świąt:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Avaritia   

Mieszkam razem z rodzicami i dziadkiem, reszta rodziny jest rozproszona po całym świecie (USA, Rosja...). Z racji tego prawie każdy jest innego wyznania. Moi rodzice są katolikami, dziadek, z którym mieszkam jest prawosławny, a ja jestem ateistką. Mimo to spędzamy święta po katolicku. Dzielimy się opłatkiem z miodem, przed zabraniem się do potraw (nigdy nie ma 12, 4 osoby by tego nie zjadły) każdy obiera ząbek czosnku i mówi "Nie obieraj mnie do gołego, a ja cię uchronię od wszelkiego złego". Potem tradycyjnie jest Wigilia (każdy z nas ma swój specjalny kieliszek, z którego pije tylko w święta - mój jest zielony ^^). W tle lecą kolędy, rozdajemy sobie prezenty. Zawsze mamy żywą choinkę (w tym roku będzie wycięta z ogródka), którą ubieramy w Wigilię rano. Na pasterkę nikt nie chodzi (rok temu byłam pierwszy raz w życiu i koleś za mną puścił pawia :shock: ). Pierwszy i drugi dzień świąt spędzamy przy cieście i przed telewizorem, a mój dziadek specjalnie w święta pali cygaro.

I mój pies nigdy nie mówi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
A jak u was (niekoniecznie w takim skrócie) są spędzane święta?

Po katolicku, mimo, że rodzinka utrzymuje, że są ateistami :mrgreen:

Gdzie je spędzacie?

W moim domu.

Jak licznie?

Sami mieszkańcy - czyli ja, rodzice, siostra i babcia. Razem 5.

Co jecie?

W wigilijny wieczór 2 dania, a potem jak ktoś ma ochotę, to wcina sałatki (rzadko ciasto). :mrgreen:

Co dostajecie pod choinkę?

Co roku to samo - książki. Szczerze mówiąc, nie mam nic przeciwko 8)

Czy pasterka to obowiązkowy punkt waszej wigilii?

Chętnie bym się wybrał jednakże nie mogę iść, bo nikogo z rodziny do kościoła nie zaciągnę, a samemu pójść mi nie pozwolą. :wink:

A może jest coś nietypowego w tym jak spędzacie święta?

Moja siostra gra co rok kolędy na flecie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Po katolicku, mimo, że rodzinka utrzymuje, że są ateistami :mrgreen:
A w tym to akurat nic dziwnego nie ma. Z tego co pamiętam z przeczytanego w zeszłym roku artykułu na jednym z portali, 98% Polaków zasiada do kolacji wigilijnej i spędza święta po chrześcijańsku. W tej grupie znalazły się również osoby nie wyznające tej religii.
Co dostajecie pod choinkę?

Co roku to samo - książki. Szczerze mówiąc, nie mam nic przeciwko 8)

No to jest akurat zrozumiałe, że nie masz nic przeciwko 8)

Ja od wielu już lat dostaję od rodziców jedynie kasę, żebym coś tam sobie kupił. Ale i to się już niedługo skończy, bo w końcu jestem już stary i niedługo powinienem postarać się o swoje dzieci :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
A jak u was (niekoniecznie w takim skrócie) są spędzane święta?

Nie będę oryginalny, mówiąc że po katolicku :P Zresztą chyba nie da się inaczej ( no bo wtedy to nie byłaby wigilia :P )

Gdzie je spędzacie?

W największym mieszkaniu z bliskiej rodzinki lub nowym ( np. w zeszłym roku nowy dom wujka :arrow: ) Tak się składa że mamy największe mieszkanie, więc mogę śmiało powiedzieć że w moim rodzinnym domu :]

Jak licznie?

Najczęściej 13 osób :] Moi najbliżsi ( ze mną 4 osoby ), Dziadkowie jedni, drudzy i Wujek wraz z Ciocią i 3 córkami :]

Co jecie?

Jako że obecnych jest wiele osób, jemy dużo :P Zgodnie z tradycją, żadnego mięcha, ok. 12 potraw :]

Co dostajecie pod choinkę?

Jeśli miałbym opisywać wszystkich, to mógłbym powiedzieć że prawie wszystko :P Ja najczęściej dostaję: książki, kosmetyki, gry komputerowe, sprzęt do kosza i coś oryginalnego ( nie należy do żadnej kategorii :P ) W tym roku po cichu liczę na elektryczną gitarę ( mam klasyczną ) :]

Czy pasterka to obowiązkowy punkt waszej wigilii?

Nie, nie zaciągnąłbym całej rodziny do kościoła :D co prawda wujek i jego "banda" chodzą na pasterkę ale do swojego kościoła, a samemu to jakoś dziwnie :P

A może jest coś nietypowego w tym jak spędzacie święta?

Uu... Dużo tego :P. Jeżeli za nietypowe można uznać grę kolęd przeze mnie, to mamy 1 punkt. Rok temu grałem na dworze i sąsiedzi wujasa się przyłączyli :] . Mamy ustalony plan :

1. Najmłodszy w rodzinie czyta Biblię - Ja :P

2. Dzielimy się opłatkiem,

3. Puki seniorzy rodziny nie zasiądą do stołu nikt nie zaczyna jeść ( każda impreza rodzinna :) ). ,

4. Przystawki,

5. Barszczyk :)

6. Dania główne ( 2-4 )

7. Prezenty !

8. Desery ( ciasta, słodycze, owoce, herbatka :wink: )

Choinka zawszę świeża, kolędy w tle z odtwarzacza, rozmowy na każdy temat, dowcipy i ogólnie przyjemna atmosfera :)

Moze jakieś anegdotki :wink:

Wspomniałem wcześniej.

Gdy grałem 2 kolędę z mojego super repertuaru, naglę za ścianą ktoś się przyłączył i donośnym głosem zaczął śpiewać. Ja wylazłem na dwór, sąsiad z rodzinką też i sobie kolędowaliśmy... po zakończeniu rozeszliśmy się każdy w swoją stronę...

Kiedyś moja siostra dostała rózgę, bo czym ją złamała :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.