Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Bitwa pod Gniewem

Rekomendowane odpowiedzi

Albo raczej sam miał problemy z usystematyzowaniem zasłyszanej wiedzy i stąd ten bałamutny opis. No cóż, nie ma źródeł idealnych ;).

A przy okazji - co to się stało, że forum tak długo nie działało?

p.s

Po porównaniu opisu Locceniusa do pozostałych źródeł, jestem na 99% pewien, że dotyczy on jednak ostatniego, a nie pierwszego dnia bitwy. Także te liczby 1500+3000 trzeba raczej przypisać wydarzeniom z 1 X 1626.

Dostrzegam też pewą analogię między Locceniusem a Piaseckim. Loccenius ignoruje pierwsze 2 dni starć, jako mniej forunne dla Szwedów i od razu pisze o dniu ostatnim. Piasecki na odwrót - opisuje pierwszy dzień starć, a pomija pozostałe dwa.

Jeszcze ciekawsze rzeczy wychodzą, gdy porówna się dane o stratach obu stron. Zwłaszcza listy Oxenstierny. Panowie politycy i wojskowi konfabulowali, że aż miło ;).

Edytowane przez Radosław Sikora

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj ze stratami to tak zawsze - Oxenstierna nie jest tu wyjątkiem ;)

BTW - Radku czy zwróciłeś może uwagę na wzmiankę w diariuszu w 'Pamiętnikach o Koniecpolskich' o przybyciu (w okolicach bitwy pod Tczewem) do obozu polskiego 'Xsiecia Olsztyńskie od Cesarza Jego Mści we 3000 ludzi pieszych'? Chodzi tu zapewne o ks. Holsztynu, który jednak ze swoimi żołnierzami do nas nigdy nie dotarł - znalazłem informacje świadczące o tym, że jego regiment został po drodze rozproszony przez ex-duńskich najemników. Ot, ciekawostka...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oberst Muscion to szkocki pułkownik Muschamp

Sam się muszę poprawić ;) Przyjęło się, że Muschamp to Szkot, ale tak naprawdę był Anglikiem - w wielu pracach zalicza się go do oficerów szkockich, zapewne dlatego że początkowo służył pod Jamesem Seatonem, potem Patrickiem Ruthvenem; a może i z powodu koneksji rodzinnych (jego żona - Elin Lindsay - pochodziła ze Szkocji).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oj ze stratami to tak zawsze - Oxenstierna nie jest tu wyjątkiem ;)

Nie jest, ale w tym konkretnym przypadku, bardzo ładnie to widać. Innych można jeszcze tłumaczyć brakiem wiedzy, stronniczością źródeł informacji, z ktorych korzystali. Ale trudno tak tłumaczyć szwedzkiego kanclerza, który najpierw podaje wyższe straty własne, a już parę dni później redukuje je o połowę.

BTW - Radku czy zwróciłeś może uwagę na wzmiankę w diariuszu w 'Pamiętnikach o Koniecpolskich' o przybyciu (w okolicach bitwy pod Tczewem) do obozu polskiego 'Xsiecia Olsztyńskie od Cesarza Jego Mści we 3000 ludzi pieszych'? Chodzi tu zapewne o ks. Holsztynu, który jednak ze swoimi żołnierzami do nas nigdy nie dotarł - znalazłem informacje świadczące o tym, że jego regiment został po drodze rozproszony przez ex-duńskich najemników. Ot, ciekawostka...

Ciekawe. A gdzie to się stało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pod Byczyną (Pitschen) - pomiędzy 25 a 28 lipca (według informacji u Szelągowskiego). Informacje o 'zasadzce pod Pitschen' znaleźć można w pracy A. Wrede Geschichte der K. und K. Wehrmacht : die Regimenter, Corps, Branchen und Anstalten von 1618 bis Ende des 19. Jahrhunderts i u Axela Larsen Liljefalks w Kejserkrigen.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak się teraz zastanawiam, co to jest za tekst pod kreską na s. 106-108 w kronice Hoppego. Tekst kroniki jest nad kreską, ale bardzo obszerny opis zdarzeń z ostatniego dnia bitwy jest i pod kreską. To cytat czegoś. Tylko czego? Ma ktoś może jakiś pomysł?

p.s

Kronika Hoppego jest w sieci do ściągnięcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
- głównym szwedzkim źródłem jest oficjalny raport bitewny, który przetrwał do naszych czasów w oryginale spisanym przez Salviusa. Znajduje się obecnie w Rikarkivet, Axel Oxenstiernas saml. Polska kriget och Preussens förvaltning. Przez autorów SK nazywany jest Den officiella svenska relationen

- drugi tekst źródłowy to En kort berättelse huru then staden Mewen bleeff av the Pååler belagdh och sedan therifrån befriatt, tak jak raport spisany przez Salviusa opublikowany w I tomie Historiskt Archivum (Sztokholm 1774).

Mam już En kort berättelse huru then staden Mewen bleeff av the Pååler belagdh och sedan therifrån befriatt. Ale w tomie 1 'Historiskt Archivum' nie ma raportu Salviusa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie go pod nazwą 'Den officiella svenska relationen'? Może coś pokopałem (straszny ten język jak się nie ma porządnych podstaw) - sprawdzę jeszcze raz i dam Ci znać co i jak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Już wiem co pomieszałem, bardzo przepraszam ;) Raport Salviusa nigdy nie był opublikowany, znajduje się w kolekcji Oxenstierny. 'En kort...' (przynajmniej według szwedzkich historyków, którzy mieli okazję widzieć manuskrypt Salviusa, czyli np. autorów SK) jest w jakieś części oparty o Salviusa właśnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W tych materiałach które mam nie znalazłem, ale jeżeli napiszesz do Riksarkivet z pytaniem powinni do znaleźć, z doświadczenia wiem że pracownicy szwedzkich muzeów i archiwów to niezwykle sympatyczni i uczynni ludzie (i odpowiadają na emaile, czego niestety nie udało mi uzyskać z MWP w Warszawie, mimo wielu email - cóż, co kraj to obyczaj...).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coraz ciekawiej Radku, czy zamierzasz także napisać coś o stratach w toku obydwu bitew (znów wielkie różnice w źródłach z obydwu stron) czy 'jakości' walczących armii (o tym też jest chyba trochę mitów).

Podajesz za Locceniusem na stronie 15 nazwiska czterech szwedzkich oficerów, może wartoby chociaż w przypisie wspomnieć jakie w tym czasie pełnili funkcje, bo Loccenius tego nie wspomina, a z lektury też tego nie można wywnioskować. Na wypadek gdyby mogło Ci się to przydać:

- hr. Frans Bernhard von Thurn - pułkownik, dowódca tzw. Hovregementet (regimentu gwardii pieszej) znanego także jako Gularegementet ('żółty' regiment).

- hr. Nils Brahe - w 1626 roku zaledwie 22-latek, pupil Gustawa II Adolfa, chorąży kompanii pułkownika (czyli von Thurna właśnie) w Hovregementet

- John Hepburn (Hebron) - szkocki oficer, w czasie bitwy kapitan i dowódca jednej z kompanii w Hovregementet

- Thomas Muschamp (spotykane wersje to także Muscion, Muston, Musten, Muscamp i kilka innych...) - angielski oficer, w służbie szwedzkiej od 1621 roku, w 1626 roku pułkownik regimentu polowego (fältregementen) z Kronoberg w 'wielkim' regimencie z Småland (Smålands storregemente/Landsregementet i Småland)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Coraz ciekawiej Radku, czy zamierzasz także napisać coś o stratach w toku obydwu bitew (znów wielkie różnice w źródłach z obydwu stron)

To miał być mój następny rozdział :P. Ale najpierw muszę skończyć o tej szarży husarii z 1 X.

Wszystko, jak zaznaczyłem, jest w trakcie tworzenia. Czekam na tłumaczenie TE i tej relacji szwedzkiej, którą niedawno zdobyłem. No i czekam, aż mi z Kórnika podeślą kopię rękopisu "Jak zgubiliśmy Prusy i Warmiją", bo tam też mogą być ciekawe dane.

czy 'jakości' walczących armii (o tym też jest chyba trochę mitów).

Podajesz za Locceniusem na stronie 15 nazwiska czterech szwedzkich oficerów, może wartoby chociaż w przypisie wspomnieć jakie w tym czasie pełnili funkcje, bo Loccenius tego nie wspomina, a z lektury też tego nie można wywnioskować. Na wypadek gdyby mogło Ci się to przydać:

- hr. Frans Bernhard von Thurn - pułkownik, dowódca tzw. Hovregementet (regimentu gwardii pieszej) znanego także jako Gularegementet ('żółty' regiment).

- hr. Nils Brahe - w 1626 roku zaledwie 22-latek, pupil Gustawa II Adolfa, chorąży kompanii pułkownika (czyli von Thurna właśnie) w Hovregementet

- John Hepburn (Hebron) - szkocki oficer, w czasie bitwy kapitan i dowódca jednej z kompanii w Hovregementet

- Thomas Muschamp (spotykane wersje to także Muscion, Muston, Musten, Muscamp i kilka innych...) - angielski oficer, w służbie szwedzkiej od 1621 roku, w 1626 roku pułkownik regimentu polowego (fältregementen) z Kronoberg w 'wielkim' regimencie z Småland (Smålands storregemente/Landsregementet i Småland)

Pozdrawiam

Dzięki. Każda tego typu informacja na pewno się przyda. Wykorzystam ją prędzej, czy później.

Plan mam taki - na początek nie chcę przeładowywać tego tekstu informacją. Na tym etapie, ma to być przede wszystkim zachęta do obejrzenia pola bitwy (i tu dobra informacja - burmistrz Gniewu juz wyznacza ścieżkę turystyczną - wraz z punktami widokowymi - po polu bitwy; także za rok, będzie już łatwiej tym, którzy zdecydują się tam pojechać). Dlatego piszę bez wchodzenia w szczegóły - bez podawania sił stron (to zresztą muszę dopiero solidnie opracować, w czym przyda mi się pomoc odnośnie sił szwedzkich), bez charakterystyki wszystkich akcji obu stron, itd.

Potem ten ogólny obraz bitwy mam zamiar wypełnić szczegółami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tu się zapowiada praca nie na artykuł a raczej na książkę :P, może powinieneś zainteresować jakiegoś wydawcę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.