Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
marcnow92

System rządów w II RP

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Mam pytanie: A jakie były systemy rządów w II RP ? Bo ja słyszałem o jednym, który kszynkę później zaczął mieć zabarwienie autorytarne.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zaque   
Jaki z systemów rządów w II RP był wg. was najlepszy?

Musisz bardziej sprecyzowac swoje pytanie aby inni mogli się do niego odnieść. A tak w ogóle II RP nie miała dobrych rządów cały czas zmieniający się premierzy, kłótnie na szczeblu partyjnym. Próbował temu przeciwdziałąć Piłsudski ale wszyscy wiemy czym to się zakonczyło. Wprowadził rządy jednej partii(autorytaryzm) zarządził aresztowania członków partii PSL, na procesie brzeskim wszyscy zostali winni. To w takim razie może ja zadam pytanie pod dyskusje.

Czy Józef Piłsudski dobrze zrobił przejmując rządy w maju 1926r, oczywiście z politycznego punktu widzenia?.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

O ile wiem to w można mówić o trzech a nawet czterech systemach rządów:

1. Niemalże dyktatura Piłsudskiego w myśl dekretu z 22 XI 1918 r. trwająca do 20 II 1919 czyli do uchwalenia tzw. małej konstytucji (krótkiej pani jak mówił o niej Marszałek).

2. Okres małej konstytucji.

3. Od marca 1921 do maja 1926.

4. Po przewrocie majowym.

Który najlepszy, trudno powiedzieć, demokratyczne zasady niestety nie sprawdziły się w tym okresie, złożyło się na to wiele czynników: chociażby rozbicie spowodowane zaborami, duży udział mniejszości narodowych w parlamencie (występowały one jako swego rodzaju czynnik destrukcyjny głosując za odwołaniem kolejnych rządów lecz nigdy nie brały udziału w tworzeniu nowych gabinetów), wzajemne animozje polityków, które uniemożliwiały wzajemną współpracę, sytuacja geopolityczna wymagająca stabilnych rządów oraz wiele innych. Niestety szumne zapowiedzi Piłsudskiego o uzdrowieniu sytuacji polityczne w Polsce także nie został spełnione, wszystko szło jako tako do śmierci Marszałka a potem to już szkoda gadać. Według mnie rządy sanacyjne ale tylko te za życia Piłsudskiego były jednak lepsze od tego co działo się przed przewrotem majowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
O ile wiem to w można mówić o trzech a nawet czterech systemach rządów:

A jakie to były systemy Rządów ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

:twisted:

O ile wiem to w można mówić o trzech a nawet czterech systemach rządów:

Tu mam troche inną opinię mianowicie rozróżniam następujące systemy rządów

1. od małej konstytucji do normalnej

2. od marca 1921 do maja 1926

3. Sanacja

a) do 1928 roku

B) od 1928 do 1935

c) od śmierci marszałka do II WŚ

Według mnie rządy sanacyjne ale tylko te za życia Piłsudskiego były jednak lepsze od tego co działo się przed przewrotem majowym.

Dlaczego? Dla mnie jedynym argumentem potwierdzającym tą tezę jest to że Piłsudski miał poparcie społeczne a sejsmokracja go nie miała

Sama sejsmokracje piła po części winą Piłsudskiego ponieważ w obawie przed jego rządami ówcześni politycy tak znacząco zwiększyli kompetencje sejmu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Dalej sypiecie tu czasookresami, a ja wraz nie wiem czy była to:

- tyrania;

- oligarchi;a

- demokracja;

- arystokracja;

- monarchia;

- politeja;

- ustrój parlamentarno - gabinetowy;

- autokratyzm;

- dyktatura;

- ustrój śnieżny wyżynny (jeden z typów ustrojów rzecznych w/g Pardego) :roll: ;

- inny (jaki) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Dalej sypiecie tu czasookresami, a ja wraz nie wiem czy była to:

Mówisz masz:

1. Niemalże dyktatura Piłsudskiego w myśl dekretu z 22 XI 1918 r. trwająca do 20 II 1919 czyli do uchwalenia tzw. małej konstytucji (krótkiej pani jak mówił o niej Marszałek).

2. Okres małej konstytucji. Trudno powiedzieć, teoretycznie ustrój parlamentarno - gabinetowy, jednak nie można zapomnieć, ze Naczelnik ma dużo do powiedzenia, szczególnie, że w jego gestii znajdują się sprawy związane z wojskiem i prowadzeniem wojen (no a, że w tym okresie nasza polityka zagraniczna to w dużej mierze wojna więc chyba wszystko jasne).

3. Od marca 1921 do maja 1926. Ustrój parlamentarno - gabinetowy.

4. Po przewrocie majowym. Autorytarne rządy Piłsudskiego, po jego śmierci dryfujące w kierunku faszyzmu (struktura organizacyjna OZN).

od śmierci marszałka do II WŚ

Fakt jeżeli tak na to patrzeć to po konstytucji kwietniowej mamy do czynienia z ustrojem prezydenckim, który był odpowiedzialny tylko przed Bogiem i historią.

Dlaczego? Dla mnie jedynym argumentem potwierdzającym tą tezę jest to że Piłsudski miał poparcie społeczne a sejsmokracja go nie miała

Może i miał ale tylko początkowo, bo Brześciu już tak nie było, a może i wcześniej ostatecznie poparcie dla centrolewu świadczy o czymś innym. Napisałem, że lepsze rządy Piłsudskiego dlatego, że nie było tam tego wszystkiego co paraliżowało rządy parlamentarne (poprzedni post).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może i miał ale tylko początkowo

Cały czas miał poparcie. Jakby go nie miał to komuniści by się go tak nie bali i nie zakazywali by nauczania o nim.

Napisałem, że lepsze rządy Piłsudskiego dlatego, że nie było tam tego wszystkiego co paraliżowało rządy parlamentarne (poprzedni post)

Mnie się wydaje że najbardziej sejmokrację paraliżowały ciągłe zmiany rządów i rządzących i tak też było w przypadku rządów Piłsudskiego. Uważasz że w rządach Piłsudskiego nie było tego co paraliżowało rządy parlamentalne - czyli czego? Pisz tylko to co było "lepsze" na dłuższą metę

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Mnie się wydaje że najbardziej sejmokrację paraliżowały ciągłe zmiany rządów i rządzących i tak też było w przypadku rządów Piłsudskiego.

No naprawdę ubawiłeś mnie setnie, jakie zmiany rządów za Piłsudskiego, co najwyżej premierzy się zmieniali, ministrowie pozostawali ci sami, a nawet jeżeli nie to i tak rząd był tylko narzędziem w ręku Marszałka, trochę inaczej sytuacja wyglądała po Jego śmierci, wtedy mamy do czynienia z walkami w łanie samej sanacji, jednak gabinet Składkowskiego był jedynym gabinetem w tym okresie.

Cały czas miał poparcie. Jakby go nie miał to komuniści by się go tak nie bali i nie zakazywali by nauczania o nim.

Oj nie miał wystarczy spojrzeć na wyniki bojkotu wyborów, ton prasy, poczytać pamiętniki, co innego sentyment i uwielbienie (szczególnie po Jego śmierci) a co innego poparcie polityczne, a komuniści bali się symbolu którym się stał, człowieka który był twórcą niepodległej Polski. Piłsudski został wyidealizowany (oczywiście nie można nie doceniać jego zasług) naprawdę dopiero po swej śmierci gdy rządy stawały się coraz bardziej restrykcyjne, a ludzie zapomnieli o tym co było złe za rządów samego Marszałka (dobitnie świadczy o tym ton wypowiedzi w prasie żydowskiej np. "Nowego Dziennika")

Pisz tylko to co było "lepsze" na dłuższą metę

Ogólnie rzecz ujmując ciągłość i "jednolitość" w polityce tak wewnętrznej jak i zagranicznej (czy była to dobra polityka?, tego nie twierdzę ale była przewidywalna), oczywiście będę powtarzał do znudzenia do śmiercie Piłsudskiego bo potem to już różnie bywało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

8)

jakie zmiany rządów za Piłsudskiego, co najwyżej premierzy się zmieniali,

w 13 lat sanacji było 16 rządów

1 Rząd Kazimierza Bartla (1)

2 Rząd Kazimierza Bartla (2)

3 Rząd Kazimierza Bartla (3)

4 Rząd Józefa Piłsudskiego (1)

5 Rząd Kazimierza Bartla (4)

6 Rząd Kazimierza Świtalskiego

7 Rząd Kazimierza Bartla (5)

8 Rząd Walerego Sławka (1)

9 Rząd Józefa Piłsudskiego (2)

10 Rząd Walerego Sławka (2)

11 Rząd Aleksandra Prystora

12 Rząd Janusza Jędrzejewicza

13 Rząd Leona Kozłowskiego

14 Rząd Walerego Sławka (3)

15 Rząd Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego

16 Rząd Felicjana Sławoja Składkowskiego

czy była to doba polityka?, tego nie twierdzę ale była przewidywalna

Przewidywalna? Chyba najlepiej o tej "przewidywalności" świadczy traktat R-M

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
w 13 lat sanacji było 16 rządów

1 Rząd Kazimierza Bartla (1)

2 Rząd Kazimierza Bartla (2)

3 Rząd Kazimierza Bartla (3)

4 Rząd Józefa Piłsudskiego (1)

5 Rząd Kazimierza Bartla (4)

6 Rząd Kazimierza Świtalskiego

7 Rząd Kazimierza Bartla (5)

8 Rząd Walerego Sławka (1)

9 Rząd Józefa Piłsudskiego (2)

10 Rząd Walerego Sławka (2)

11 Rząd Aleksandra Prystora

12 Rząd Janusza Jędrzejewicza

13 Rząd Leona Kozłowskiego

14 Rząd Walerego Sławka (3)

15 Rząd Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego

16 Rząd Felicjana Sławoja Składkowskiego

Na a spójrz sobie na skład tych rządów, i jak pisałem rząd był tylko narzędziem w ręku Piłsudskiego, tam nie zmieniały się poglądy i ideologie co najwyżej ludzie.

Przewidywalna? Chyba najlepiej o tej "przewidywalności" świadczy traktat R-M

No a co to ma do rzeczy, proszę trochę jaśniej bo nie bardzo rozumiem o O

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.