Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz - Polska pod okupacją

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Proponuję przeczytać regulamin zawarty na 14 stronie tematu, piąty post od dołu.

I zamiast wyciągać kolejne podpowiedzi, zacznijcie szukać :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jako że odpowiedzi dalej nie ma, a i nie spodziewam się jej... samochody zostały rozbite przez Niemców, kiedy próbowali dostać się dzięki nim szybciej nad Wilię. Gdy zjeżdżali ze wzgórza 174,4 nie zauważyli strumienia przy drodze Kapliczniki-Krawczuny. Ich jazda skończyła się w przydrożnym rowie.

Nowe pytanie: Jesienią '42 "Motor 30" miał do dyspozycji cztery zespoły dyspozycyjne plus pluton saperów "Baszty" w Warszawie i dwa zespoły wraz z bazą terenową nr 1 "Tarnów" poza nią. Jeden z zespołów warszawskich został utracony. Kiedy to nastąpiło i w jakich okolicznościach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Oddział brał udział w akcji kolejowej "Odwet" 14.XI.1942 oraz w dywersji technicznej [palenie samochodów], a także prowadził prace w ramach wywiadu, a noga się powinęła mu w połowie marca 1943 na ul. Lwowskiej, kiedy został rozbity przez Niemców, a jego dowódca zginął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To ja nie wiem, tak dokładnie w tę tematykę to się nie wgłębiam.... Wiesz Albinosie nie każdy musi wiedzieć i interesować się PW, jak np. ty. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale pytanie nie dotyczy PW to raz, a dwa byłoby za proste gdyby odpowiedź kończyła się potyczce z Niemcami w połowie marca :) Proponuję jeszcze do książek zajrzeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jako że i tak nie spodziewam się nowych odpowiedzi, pytanie przejmuje Narya. Zaś co do mojego pytania. Do potyczki doszło kiedy to OS "Andrzej" czekał na transport materiału wybuchowego, lontu i broni, który to oddział miał otrzymać od przekupionych żołnierzy garnizonu łódzkiego. Zasadzka została przygotowana przez łódzkie gestapo, które także najprawdopodobniej było odpowiedzialne za tę prowokację. Dowódca oddziału, porucznik Edwin Pawłowski "Andrzej" nie zginął od razu, tylko został aresztowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie, nie, ja się nie nadaję. :lol: Poszperałem po prostu sobie w internecie (swoją drogą wiele się dowiedziałem o oddziałach specjalnych :D ). Ja tak gościnnie tylko, jak chochlik, wpadłem. :)

Ech, no dobra, coś łatwego, ale z jednym zastrzeżeniem Albinos niech nie odpowiada (niech ktoś inny odpowie i zada pytanie :P ), bo on to odpowie w pięć sekund (bez urazy, ale jak dla mnie masz niesamowitą wiedzę, więc ci to pytanie problemu nie sprawi :P ).

Jak się nazywał nauczyciel wuefu członków oddziału Głuchoniemych w Warszawie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Narya wybacz, ale jakoś nie widzę aby ktoś się palił do odpowiadania ;) Chodzi o Wiesława Jabłońskiego "Łuszczyca".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.