Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz - Polska pod okupacją

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Tak, zgadza się. ;)

Wiem, Albinosie, ale miałem nadzieję, że ktoś się przyłączy do quizu w tym dziale, ale widać, nikt się nie kwapił. Powiedzmy, że dałem innym szansę przed tobą. :arrow:

Daj zagadkę. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

We wrześniu '39 generał Kraszewicz-Tokarzewski sporządził listę 16 osób, listę 16 pierwszych żołnierzy Polski Podziemnej. W tej tej grupie były także dwie kobiety. Kim one były?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Podpowiedź- pierwsza z tych dwóch kobiet była pierwszą skarbniczką organizacji. Druga natomiast pełniła rolę szefa łączności SZP, ZWZ i AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ostatnia podpowiedź: Antonina Płońska, pierwsza kurierka SZP do Wilna, kontakt na senatora Władysława Kamińskiego otrzymała od pierwszej kobiety o którą pytam, poprzez teozofki wileńskie. Druga natomiast była jedyną kobietą wchodzącą w skład KG AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ehh, co ja Wami mam... Chodziło o Janinę Karasiówną i Halinę Krzyżanowską. Nowe pytanie: Kto i o kim napisał te słowa?

Widzę Cię, (...), zawsze troszczącego się o kolegów-żołnierzy, o ich odpoczynek i wyżywienie, pamiętającego o każdym rannym. Twa pogoda i wiara była zaraźliwa. Odwaga Twoja zawsze pociągała innych. Pamiętam Twą twarz skupioną, gdy gotowi do skoku czekamy na moment, kiedy można będzie ruszyć do natarcia. Widzę Cię jeszcze, jak na czele kompanii biegniesz ruinami domów, zawsze pierwszy, zawsze zdecydowany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O rety, chyba mam pierwsze wejście w tym konkursie - Ryszard Białous o Andrzeju Romockim-Morro ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Żebym tylko nie dał plamy z pytaniem ;) - proszę wymienić przynajmniej 5 przedwojennych pułkow kawalerii odtwarzanych w ramach struktur AK, a dla utrudnienia proszę też podać okręgi w ktorych je odtwarzano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie moja tematyka co prawda, ale spróbuję:

23. Pułk Ułanów Grodzieńskich- Okręg Nowogródek AK

26. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza- Okręg Nowogródek AK

27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego- Okręg Nowogródek AK

14. Pułk Ułanów Jazłowieckich- Okręg Lwów AK

8. Pułk Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego- Okręg Kraków AK

13. Pułk Ułanów Wileńskich- Okręg Wileński AK

19. Pułk Ułanów Wołyńskich- Okręg Wołyński AK

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To masz nawet lepsze informacje niż ja, bo 13 pułku ułanow nie znalazłem. Twoja kolej Albinosie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Oddziały porucznika Mariana Czarnieckiego "Ruskiego" i porucznika Witolda Popławskiego "Drzewicy" z "Czaty 49" powstały na bazie konkretnych oddziałów CZT. A pytanie brzmi: jakich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Strzelam, pluton Ruskiego to Start IV, czyli baza okręgu kielecko-radomskiego, natomiast Drzewica wchodził w skład sztabu batalionu i nie miał oddziału.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Oba pudła :wink: Co prawda "Drzewica" nie miał swojego oddziału, jednak grupa jego ludzi wywodziła się z jednego ze "Startów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.