Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz - Polska pod okupacją

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, Naryi odpowiedź jest błędna :)

Wiem, że zgodnie z rozporządzeniem moderatora, naszego Drogiego Albinosa powinienem już podać odpowiedź ostateczną i moim obowiązkiem jest podporządkować się bezwględnie. Ale mam gorącą prośbę, żebyśmy poczekali do końca mojego urlopu, t.j. do 6 lipca.

Podpowiedź w zasadzie już jest i to niezła. Szukając informacji o Choroszmanie rzeczywiście będzie ciężko (choć można), ale idąc tropem pro-sowieckiej partyzantki na Polesiu, podanej przeze mnie jednostki i jej dowódcy Czesława Warchockiego można już co nieco wygrzebać. Choroszmanowie przenieśli swój warsztat właśnie do bazy brygady partyzanckiej im. Tadeusza Kościuszki. Miejscowość ta to wieś i również znajduje się niedaleko Kamienia Koszyrskiego, pierwsza litera nazwy to "N".

W internecie faktycznie nic nie ma, choć miejscowość jako taka jest wymieniona tutaj :wink: http://www.loc.gov/rr/european/egwinv/index.html

W starszych zasobach bibliotek publicznych i szkolnych moża już co nieco znaleźć, jak też w najnowszych wydaniach książkowych :wink:

Obiecuję, jak wrócę z urlopu dam odpowiedź :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prawie bardzo dobrze, chyba że z pisownią jest coś nie tak. W moich źródłach jest Niewir, ale wszystko jest kwestią odmiany :wink:

Oczywiście gratuluję prawidłowej odpowiedzi i przekazuję z radością pytanie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z tą pisownią faktycznie coś poplątałem... Czas na pytanie: podczas okresu tworzenia podstaw pod przyszłą konspirację, na Węgrzech wokół wówczas jeszcze majora Mazurkiewicza, było skupione ścisłe grono jego starych współpracowników. Jeden z nich na początku 1940 zmienił "środowisko" konspiracyjne. W jakich okolicznościach doszło do tego "wyłamania się", i kim był ów człowiek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Jedyna osoba jaka przychodzi mi do głowy to "Wolski" Stanisław Zienkiewicz, tyle,że on odszedł bodajże w '42 z TOW. a tu chodzi o kogoś kto odszedł gdy Mazurkiewicz był szefem bazy „Romek", tak?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie chyba nie był szefem bazy "Romek", on się od nich odciął ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Ale właśnie chyba nie był szefem bazy "Romek", on się od nich odciął

O ile ja wiem( ale już nie jestem pewien) to od wiosny 1940 r właśnie był szefem tej bazy, aż do powrotu do kraju. wtedy faktycznie się odciął od "Romka". I to on jako szef bazy "Romek" kontaktował sie z szefem polskiego biura wojskowego - generałem Stefanem Dembińskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To nie Stanisław Zienkiewicz. Co do bazy "Romek". Jej komendantem nie był Mazurkiewicz, ale pułkownik Alfred Krajewski "Polesiński" (został na niego wyznaczony 12 grudnia '39). Organizacja "Zagłoby" była jednak w pewnym stopniu związana z tą bazą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Podpowiedź: człowiek ów był związany z Mazurkiewiczem jeszcze od czasu Legionów. Wzmianki o nim pojawiają się w meldunkach "Grota", z czego jeden niepochlebny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zgodnie z zasadami, czas na drugą, i ostatnią, podpowiedź: człowiek ów został wysłany do Warszawy na spotkanie z porucznikiem Milanowskim. Zginął jeszcze w trakcie wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Skoro nie ma chętnych, zmuszony jestem podać odpowiedź. Chodziło o kapitana Władysława Karasia. Człowiek z fantazją chłopca, jak pisał Stanisław Mazurkiewicz. Z grupy "Zagłoby" jedyny, który wierzył w ZWZ i był zwolennikiem "scalania". Na początku 1940 roku został wysłany do Warszawy celem zameldowania się do dyspozycji porucznika Milanowskiego. Jednak zamiast do Warszawy, udał się do Krakowa, gdzie zgłosił się do ZWZ. Z miejsca awansowany na majora (praktyka awansowania o jeden stopień w razie zgłoszenia się do ZWZ). Przeniesiony do Warszawy, został aresztowany przez Niemców. Wpadł po tym, jak uparł się, aby spać w "spalonym" lokalu. Rozstrzelany 28 maja '42 w Magdalence. Pytanie istotnie mogło sprawić problem.

Czas na nową zagadkę: Niemiecki terror w Warszawie dotknął także sfery kościelnej. Zakazano odprawiania uroczystych procesji, obchodzenia świąt kościelnych, gdy wypadały w ciągu tygodnia pracy, czy też odprawiania uroczystych nabożeństw w cztery konkretne dni. Co to były za dni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Znowu za trudne? Ehh... Te cztery dni o które pytam, są rocznicami pewnych ważnych wydarzeń historycznych. Trzy z nich powinny Wam dość łatwo przyjść do głowy, problem możecie mieć z czwartym, dlatego podpowiadam, że data związana jest z pewną bitwą z pierwszej połowy XVII wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Strzelam: 3 Maj, 15 Sierpień, 11 Listopad i... Może 27 Wrzesień? Albo 4 Lipiec... Tak mi z bitwy wynika, ale IMHO 6 Sierpień był świętem, rocznica wymarszu I Kadrowej z Oleandrów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Trzy pierwsze dobrze, co do czwartego to 27 września jest dość blisko. Podpowiem jeszcze, że data ta dotyczy bitwy, która zakończyła się dzień wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dżizu, Albinos, aleś mi zadał bobu :)

Pozostaje mi tylko 25 września, tego dnia zakończyła się bitwa pod Piławcami. Ale też w 1621 roku zdobyto Rygę. No i jest to Dzień Budowlańca. Czyżby więc o to chodziło? Bardzo to jednak "karkołomna" teoria :P

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.