Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz - Polska pod okupacją

Rekomendowane odpowiedzi

Coś prostego, a przynajmniej dość łatwego do znalezienia. Oddział kobiecych patroli minerskich KeDywu OW AK powstały już w kwietniu 1940 roku, i kierowany przez por. dr med. Zofię Franio "Doktora", bezpośrednio podlegał... właśnie, komu bezpośrednio podlegał?

Coś tu nie halo w tym pytaniu chyba...

Z tego co pamiętam, to Kedyw powstał w 1942 roku, a samodzielna grupa sabotażowo-dywersyjna kobiet w 1940, jak sam napisałeś Drogi Albinosie, i wchodziła w skład Związku Odwetu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej. Więc co tu robi Kedyw? :D

Póżniej to owszem, automatycznie weszła w skład Kedywu, ale dopiero w 1942...

Bezpośrednio podlegała mjr. Franciszkowi Niepokólczyckiemu, ps. "Teodor", który był szefem sztabu Związku Odwetu w KG ZWZ i jednocześnie szefem wydziału saperów KG ZWZ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wszystko halo Viss;) Na przełomie 1942/43 był to obok Oddziału Dyspozycyjnego por./kpt. sap. Józefa Pszennego "Chwackiego", OD por./kpt. sł. st. sap. Jerzego Skupieńskiego "Jotesa" i Oddziału dywersyjno-bojowego wchodzącego w skład Grupy "Andrzeja" jeden z czterech oddziałów dyspozycyjnych bezpośrednio podlegających komendantowi KeDywu OW AK... więc wszystko jest halo;)

Odpowiedź Viss oczywiście poprawna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie się przerobiłem... Wziąłem udział w quize o Polsce podziemnej, a moja wiedza jest tu raczej mizerna (co widać po moich wątpliwościach w kwestii Kedywu wyżej) ;(

Spróbujmy jednak zadać jakieś mądre pytanie.

Kto był pierwszym prezesem Rady Naczelnej Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Czyżby chodziło o ppłk. rez. ks. Józefa Wrycza "Rawycza"?

No to ładnie się przerobiłem... Wziąłem udział w quize o Polsce podziemnej, a moja wiedza jest tu raczej mizerna (co widać po moich wątpliwościach w kwestii Kedywu wyżej) ;(

Już bez przesady;) Odpowiedziałeś dobrze, a dla kogoś nie interesującego się tematem KeDywu OW AK, istotnie pytanie mogło zabrzmieć dziwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Drogi Albinosie, prawidłowa odpowiedź, czyli Twoje pytanie teraz :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pod koniec sierpnia '44 pismo Wydziału Propagandy AK "Warszawa Walczy", pod red. S. Dunin-Borkowskiego i H. Auderskiej, połączyło się z "Barykadą". W ten sposób powstało pismo... Jakie pismo wówczas powstało, oraz kto był jego redaktorem głównym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa historia, bo po połączeniu tytuł brzmiał... "Barykada - Warszawa Walczy" :)

Spotkałem się też z zapisem tytułu: "Barykada. Warszawa Walczy", a biorąc pod uwagę dzisiaj zuważone przeze mnie błędy w szanowanych źródłach, nie jestem pewien, czy był myślnik, czy kropka. Redaktorem naczelnym natomiast został dotychczasowy redaktor "Barykady", ppłk. Adam Borkiewicz, ps. "Leszczyński".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Częściej spotykaną wersją jednak jest "Barykada-Warszawa Walczy". Odpowiedź oczywiście prawidłowa, pytaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W jakiej miejscowości mieściła się tajna rusznikarnia Choroszmanów (ojciec Grzegorz, oraz synowie, Jan i Mieczysław naprawiali broń i produkowali pistolety maszynowe własnej konstrukcji) po ich wyprowadzce z Kamienia Koszyrskiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Viss w miarę możliwości prosiłbym o podanie podpowiedzi;) W ostateczności o odpowiedź i nowe pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O nie Drogi Albinosie, nie ma tak lekko, pytanie dopiero ma 3 dni, a Ty już chciałbyś odpowiedź? ;)

Na podpowiedź się wielkodusznie zgadzam :)

W nocy z 27 na 28 lipca 1943 roku w miejscowości Krymno koło wspomnianego Kamienia Koszyrskiego (Polesie), posterunek policji pomocniczej, złożony z Polaków przeszedł do partyzantki i wszedł w skład oddziału im. Tadusza Kościuszki, dowodzonego przez Czesława Warchockiego. Oczywiście to komunistyczna partyzantka, oddział wszedł w sierpniu 1943 w skład sowieckiej Pińskiej Brygady Partyzanckiej. Samo zgrupowanie Warchockiego miało swoją bazę w pewnej wsi (tam też oddział powstał). To właśnie o tą wieś chodzi w pytaniu :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Przebraże?

[ Dodano: 2008-06-23, 19:59 ]

Swoją drogą to trudne pytanie i nie mam dostępu do jakichkolwiek informacji. Nawet książek nie ma.

[ Dodano: 2008-06-23, 20:04 ]

A o Grzegorzu Choroszmanie to piszą tylko tyle, że produkował broń w swoim warsztacie (gdzie nie piszą) a dalej opisują jego broń...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Viss jeśli mógłbyś sprawdzić odpowiedź Naryi;) Jeśli odpowiedź okaże się błędna, prosiłbym o podanie ostatniej już podpowiedzi. W ostateczności zadanie nowego pytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.