Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Czy Napoleon był geniuszem?

Czy Napoleon był geniuszem?  

38 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      15
    • Nie mam zdania
      1
    • Nie
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Ale, co rozumiemy przez słowo geniusz? Jakie trzeba spełnić kryteria? Zręczność polityczną, talent wojskowy? Takich na przestrzeni wieków było mnóstwo, Hannibal, Aleksander Wielki etc. Bez odpowiedniej armii, zaplecza i poparcia społecznego to i geniusz sam nie pomoże.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Bez odpowiedniej armii, zaplecza i poparcia społecznego to i geniusz sam nie pomoże.

Ale najpierw trzeba być geniuszem by takie zaplecze i poparcie zbudować oraz by zyskać armię. Napoleon był w tym mistrzem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
IQ 150

I co z tego? To nie chodzi o IQ. Wiesz gdzie pracuje człowiek o największym IQ na świecie? W USA jako zwykły pracownik w jakiejś fabryce za 1500 $. Napoleon wiedział co robił- potrafił wykorzystać swój potencjał.

Poza tym, moim zdaniem IQ to nie wyznacznik genialności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przecież wyznaczniekiem geniuszu nie jest robienie tego, co się chce i wykorzystywanie swojego potencjału.

Geniusz najwyższy stopień talentu, uzdolnień umysłowych; zdolność specjalna do twórczości wybitnie oryginalnej; człowiek w najwyższym stopniu twórczy.

za słownikiem Kopalińskiego.

Czy może mi ktoś przedstawić kilka konkretów potwierdzających lub nie geniusz Napoleona?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Geniusz najwyższy stopień talentu, uzdolnień umysłowych; zdolność specjalna do twórczości wybitnie oryginalnej; człowiek w najwyższym stopniu twórczy.
Przecież wyznaczniekiem geniuszu nie jest robienie tego, co się chce i wykorzystywanie swojego potencjału.

Jak dla mnie to się to ze sobą wiążę. Człowiek twórczy robi to co chce, wykorzystuje swój potencjał.

Czy może mi ktoś przedstawić kilka konkretów potwierdzających lub nie geniusz Napoleona?

Potwierdzających zawsze. To w ogóle wymaga potwierdzenia? ;)

Potwierdzeniem jest jego całe życie- z korsykańskiego biedaka stał się Cesarzem Francuzów. Stoczył ok. 60 bitew- w tym takie jak np. Austerlitz. Przekroczył przełęcz św. Bernarda. Stworzył kodeks, który jest podstawą wielu współczesnych systemów prawnych. Sam z siebie- był wyjątkowo twórczy ;) Miał swoją wizję i to właśnie ją realizował.

Napoleon przyznał: "Geniusz to czasem tylko instynkt, który nie podlega doskonaleniu; częściej jest to sztuka trafnego kojarzenia codziennie doskonalona dzięki obserwacji i doświadczeniu."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale przyjmując te założenia mieliśmy wielu geniuszy na świecie, Juliusz Cezar, Aleksander Wielki, Hannibal, Karol Wielki.

Dzisiaj politycy też mają swoję wizję też ja realizują, a coniektórzy wykorzystują swój potencjał to jednak trochę mało na geniusza.

Rockefeller też doszedł od pucybuta do najbogatszego człowieka na świecie.

Ja prosiłem nie o ogólne stwierdzenia, ale jakieś konkretne sytuacja i zdarzenia, w których wykazał się ponadprzeciętną inteligencją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ale przyjmując te założenia mieliśmy wielu geniuszy na świecie, Juliusz Cezar, Aleksander Wielki, Hannibal, Karol Wielki.

Pokaż mi bardzo proszę, gdzie napisałam, że Napoleon był jedynym geniuszem w historii. Oczekuje, że zacytujesz takie właśnie moje słowa. Ups- jest problem- niczego takiego nie powiedziałam.

Ja prosiłem nie o ogólne stwierdzenia, ale jakieś konkretne sytuacja i zdarzenia, w których wykazał się ponadprzeciętną inteligencją.

Przykład nr 1- wmanewrowanie Wenecji w wojnę podczas I Kampanii włoskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pokaż mi bardzo proszę, gdzie napisałam, że Napoleon był jedynym geniuszem w historii. Oczekuje, że zacytujesz takie właśnie moje słowa. Ups- jest problem- niczego takiego nie powiedziałam.

Pokaż mi bardzo, gdzie powiedziałem, że powiedziałaś, że Napoleon jest jedynym geniuszem w historii? Upss - jest problem - niczego takiego nie powiedziałem.

Przykład nr 1- wmanewrowanie Wenecji w wojnę podczas I Kampanii włoskiej.

To jest wg Ciebie oznaka geniuszu? Dla mnie to polityczna przebiegłość, Bismarck też Francję wmanewrował w wojnę z Prusami, po prostu to nic nadzwyczajnego z tą Wenecją.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
To jest wg Ciebie oznaka geniuszu? Dla mnie to polityczna przebiegłość, Bismarck też Francję wmanewrował w wojnę z Prusami, po prostu to nic nadzwyczajnego z tą Wenecją.

Wenecja była neutralna. Wiedziałeś o tym? Wenecji Napoleon wcisnął wojnę, której nie prowadziła. Senat i doża zostały "poproszone" o kapitulacje. Dlaczego? Bo Napoleon potrzebował Wenecji dla Austrii. Kapitalna i genialna Manipulacja.

No to może manewr na Ulm Cię zadowoli?

Doskonały przykład. Wcześniej też pisałam o Wielkiej Przełęczy św. Bernarda- takie numery to tylko Hannibal i Napoleon ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Stoczył ok. 60 bitew

Adamie pamiętam, że na historykach napisałeś, że Napoleon wygrał x bitew, y przegrał, z stoczył. Czy mógłbyś to tutaj podać (no i lista bitew też by się przydała)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Napoleon stoczył w przybliżeniu 60 bitew, więc zaokraglam do tej liczby ;)

Klęski: Aspern, Lipsk, Laon, La Rothiere, Arcis-sur-Aube, Waterloo - 6 w sumie

Natomiast te 60 bitew wypisać to raczej trudna sztuka, wlaściwie to żmudna sztuka. W każdym bądź razie przytoczę słowa samego Cesarza: "Stoczyłem 60 bitew i nie dowiedziałem się niczego czego nie wiedziałbym na początku".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wygrywaniem bitew można mieżyć geniusz? Czy inny sprawny dowódca mając taką armię nie odniósłby podobnych sukcesów? Wreszcie pod Waterloo jego geniusz się już nie ujawnił przy przeważających siłach wroga. Może był po prostu zdolnym politykiem i świetnym wodzem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.