Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MateuszW90

Przestępczość, terrorym i patologie w PRL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! To mój pierwszy post na forum. Od dłuższego czasu mnie trapi zagadnienie przestępczości i patologi w okresie PRL, oraz jak ówczesne organy radziły sobie z nimi. Nic mi nie wiadomo o przestępczości zoorganizowanej. O narkomanii wiem troche z opowiadań rodziców. Alkoholem rozpita była cała Polska zwłaszcza w latach 70' Również bandyctwo stadionowe dało o sobie znać w latach 70' i 80' gdzie interweniowało zwykle ZOMO. Z pewnościa obraz był zfałszowany przez owczesna propagande. I w zamysle mam przestępczośc pospolitą a nie przestępstwa zwiazane z polityką i zbrodniami przeciwko socjalizmowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Nic mi nie wiadomo o przestępczości zoorganizowanej.

Bo istniała w marginalnym stopniu - pamiętaj, że PRL było Państwem policyjnym, ze znaczną częścią konfidentów - aktywnych członków ORMO - żadna grupa przestępcza nie mogła funcjonować w ten sposób, w jaki funkcjonuje dziś - prędzej czy póżniej by na nia doniesiono, a członków gangu spotkałyby bardzo surowe kary.

Alkoholem rozpita była cała Polska zwłaszcza w latach 70'

A teraz to niby jak jest - wszyscy zostali z nagła abstynentami ? Przejedź sobie w sobotę po knajpach i pubach, a zobaczysz, jak obecnie młodzież "rządzi"...

Również bandyctwo stadionowe dało o sobie znać w latach 70' i 80' gdzie interweniowało zwykle ZOMO.

I tu jest jest zasadnicza róznica pomiędzy III RP, a PRL - em: kiedyś mogłeś sobie spokojnie pójść na mecz, usiąść na trybunach stadionu, i co ciekawe - w spokoju go obejrzeć (znam to z autopsji - np. mecz Motor Lublin - Widzew Łódź), będąc pewnym, że jak się nie bedziesz mieszał do żadnej "zadymy", to nie wyłapiesz omłotu. A teraz?

pzdr.

[ Dodano: 2007-10-29, 05:04 ]

Nic mi nie wiadomo o przestępczości zoorganizowanej.

Bo istniała w marginalnym stopniu - pamiętaj, że PRL było Państwem policyjnym, ze znaczną częścią konfidentów - aktywnych członków ORMO - żadna grupa przestępcza nie mogła funcjonować w ten sposób, w jaki funkcjonuje dziś - prędzej czy póżniej by na nia doniesiono, a członków gangu spotkałyby bardzo surowe kary.

Alkoholem rozpita była cała Polska zwłaszcza w latach 70'

A teraz to niby jak jest - wszyscy zostali z nagła abstynentami ? Przejedź sobie w sobotę po knajpach i pubach, a zobaczysz, jak obecnie młodzież "rządzi"...

Również bandyctwo stadionowe dało o sobie znać w latach 70' i 80' gdzie interweniowało zwykle ZOMO.

I tu jest jest zasadnicza róznica pomiędzy III RP, a PRL - em: kiedyś mogłeś sobie spokojnie pójść na mecz, usiąść na trybunach stadionu, i co ciekawe - w spokoju go obejrzeć (znam to z autopsji - np. mecz Motor Lublin - Widzew Łódź), będąc pewnym, że jak się nie bedziesz mieszał do żadnej "zadymy", to nie wyłapiesz omłotu. A teraz?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Darkman   

Narkomanii w PRL praktycznie nie było - za drogo i za ekstrawagancko.Zmieniło się to u Nas dopiero pod koniec lat 70-tych wraz z pojawieniem się "polskiej heroiny" - słomy makowej.

przestępczość zorganizowana również nie funkcjonowała w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia.Państwo dość szybko reagowało na próby tworzenia się takich "wynalazków" z prostej przyczyny SB wszystko kojarzyło się ze zbrojnym podziemiem.Wystarczy poczytać albo obejrzeć ówczesne sztandarowe dzieło kinematografii "proMOwskiej" - "07 zgłoś się" w 1 odcinku strrraszna mafia nielegalnie obraca krempliną i itp materiałami - normalnie żenada :mrgreen: .

Co do wódy - było u Nas ogólne przyzwolenie i "wschodni styl zabawy" pod wpływem alkoholu.Myślę że to była taka namiastka narkomanii.Praktycznie pili wszyscy (nie pili tylko ci co już nie mogli albo ci co donosili :D ).I tak to zostało do dziś (z tym że łatwiej teraz dostać marysię i młodzież szybciej używa produktów chemii niż destylacji :( ).

Co do donosicielstwa nie opierałbym się zbytnio na ORMO.Na podstawie ówczesnej instrukcji operacyjnej (chyba z 1974) zezwolono na pozyskiwanie na tzw. materiałach obciążających.Dzięki temu "bijące serce partii" wiedziało co się dzieje w społeczeństwie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam ! To mój pierwszy post na forum. Od dłuższego czasu mnie trapi zagadnienie przestępczości i patologi w okresie PRL, oraz jak ówczesne organy radziły sobie z nimi. Nic mi nie wiadomo o przestępczości zoorganizowanej. O narkomanii wiem troche z opowiadań rodziców. Alkoholem rozpita była cała Polska zwłaszcza w latach 70' Również bandyctwo stadionowe dało o sobie znać w latach 70' i 80' gdzie interweniowało zwykle ZOMO. Z pewnościa obraz był zfałszowany przez owczesna propagande. I w zamysle mam przestępczośc pospolitą a nie przestępstwa zwiazane z polityką i zbrodniami przeciwko socjalizmowi.

A co tatus Ci o tym powiedział , jakie grupy przestepcze , przestępczośc zaczęła się dopiero pod koniec lat 80-tych w wielkich miastach Warszawa , Katowice, Kraków, Gdańsk, Łodz,

Szczecin i była pod pełną kontrolą SB

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Przestępczość, terrorzym i patologie w PRL

Oficjalnie nic takiego w krajach socjalistycznych nie występowało. :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Hmmm, dwa takie same tematy....Dopiero teraz zauważyłem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Jako przestępczość, traktowano w PRL-u prywatną działalność gospodarczą. Tzn. zawsze miano ich na oku. Jakieś domiary podatkowe, generalnie szykany.

I to chyba można nazwać patologią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.