Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Granat

Patorni

Rekomendowane odpowiedzi

Granat   

Co wiecie o patronach swoich ulic, szkół itp ?

Ja niestety nie mam patrona ulicy ( Nizinna :/ ) a patronem szkoły jest Anders ;] Chyba nie musze sie rozpisywac kim był :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
patronem szkoły jest Anders ;] Chyba nie musze sie rozpisywac kim był :wink:
A dlaczego nie? Ja bym postulował, abyś jednak w kilku zdaniach przybliżył nam tę postać :P No chyba, że wolisz opisywać niziny :mrgreen:

Ja mam to szczęście, że jestem ściśle związany z ulicami mającymi związek z historią. Patronem mojej ulicy jest Jan Długosz, czyli polski historyk z okresu średniowiecza, twórca jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej. Zasłynął również jako dyplomata i duchowny. Król Polski, Kazimierz Jagiellończyk zatrudnił go jako wychowawcę dla swoich synów.

Natomiast ulica, na której mieszka moja dziewczyna (u której zwykle nocuję :mrgreen: ), nosi nazwę 26 kwietnia. Jest to data zdobycia Szczecina przez 65 Armię I Frontu Białoruskiego w 1945 roku. Ofensywa radziecka zdobyła Szczecin i oddała Polakom, choć zanim to zrobiła, zagrabiła wszelkie rzeczy które miały jakąkolwiek wartość :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Chyba nie musze sie rozpisywac kim był :wink:

A jeśli musisz :twisted: ?

Co do patronów moich szkół... Zaczęło się od podstawówki im. Władimira Komarowa, radzieckiego kosmonauty, inżyniera, płk. lotnictwa i bohatera Związku Radzieckiego:) Brał udział w dwóch lotach w kosmos. Pierwszy lot trwał 24 godz. 17 min. i 3 sek. Drugi zaś ponad dobę. Zakończył sie on tragicznie dla Komarowa, który zginął podczas lądowania, zawiódł spadochron jego kapsuły. Pochowany na Placu Czerwonym przy ścianie Kremla. Upamiętniono go nadając komecie jego imię (kometa 1836 Komarov), krater na księżycu i ponoć wcale niemało miejsc w samej Rosji. Patronem mojej szkoły był tak do 2000 roku mniej więcej, zastąpił go Zawisza Czarny.

Potem początkowo bezimienne gimnazjum, w ostatnim roku mojego urzędowania w nim zostało ochrzczone imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego, z tego co pamiętam głosowałem za inną postacią, ale czy na pewno i za kim to nie pamiętam.

Wreszcie moje LO im. gen. Józefa Sowińskiego, jedno z najstarszych w Warszawie (budowę gmachu rozpoczęto w 1914 roku, do użytku oddano w 1923). Gen. Sowiński jest uznawany za jednego z największych bohaterów narodowych okresu rozbiorów, legendarny obrońca reduty na Woli w 1831 r. Walczył m.in. pod rozkazami Dąbrowskiego, w kampanii Napoleona w 1812. Odznaczony Pour le Merite, Virtuti Militari i Legią Honorową, czyli najwyższymi odznaczeniami wojskowymi odpowiednio Prus, Polski i Francji. Początkowo przeciwny Powstaniu Listopadowemu, z czasem jednak przyłączył się do niego zostając dowódcą artylerii garnizonu warszawskiego. Zginął 6 września 1831 podczas obrony szańców Woli. Mając do dyspozycji 1300 ludzi i 12 dział przez kilka godzin odpierał ataki 11 batalionów rosyjskich wspartych 76 działami.

Jeśli chodzi o ulice, akurat te na których dane było mi mieszkać nie mają żadnego patrona:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Markus   
Co wiecie o patronach swoich ulic

I tutaj sprawa na tyle ciekawa, że... Nie wiem, czy ul. Nowowiejska jest od Feliksa Nowowiejskiego, twórcy muzyki do "Roty" (ale wtedy powinna być inna końcówka tzn. ul Nowowiejskiego) czy też od nowej wsi :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bejdak   

Po kolei.

Patronem mojego ogólniaka jest Joachim Chreptowicz. Podkanclerzy litewski. Jeden z założycieli KEN. Minister spraw zagranicznych i członek Straży Praw w okresie funkcjonowania Konstytucji 3 Maja. Nakłaniał króla, do przystąpienia do Targowiczan.

Patronem obecnej mojej uczelni jest Stanisław Staszic - ksiądz, uczony, filozof, geolog i geograf, filantrop, działacz polityczny i oświatowy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, prekursor badań terenowych i turystyki górskiej, mąż stanu.

Zaś patronem wydziału jest Walery Goetel - polski geolog, ekolog i paleontolog. Badacz budowy geologicznej Tatr, współtwórca przygranicznych parków narodowych w Tatrach, Pieninach, na Babiej Górze. W 1963 r. W.Goetel organizuje seminarium pt. "Zagadnienia Ochrony Zasobów Przyrody i Zabezpieczenia Trwałości Użytkowania Zasobów". Jest twórcą nowej gałęzi nauki: "Sozologii", która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.