Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Literatura - ostfront

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Jak w temacie- podawajcie tytuły opracowań historycznych, ważnych jako źródło wiedzy dla czytelnika interesującego się tym teatrem działań wojennych. Mile widziana krótka charakterystyka wymienianych pozycji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

"Berlin: Upadek 1945", Antony Beevor; naprawdę porządna książka opisująca walki o Berlin w '45. Zarzucić można autorowi, że zbyt dużo uwagi poświęca gwałtom i rabunkom, przez co książka podobno ustępuje "Stalingradowi" tegoż samego autora, ale i tak książkę warto przeczytać.

"Ostatnia bitwa", Cornalius Ryan; jeśli do Beevora dodamy Ryan'a, wyjdzie nam naprawdę porządny zestaw dt. walk o Berlin. Ryan jak to Ryan i tym razem napisał naprawdę bardzo dobrą pozycję, nie jest to co prawda "O jeden most za daleko", ale i tak klasa światowa.

"Karmazynowe bractwo", Sir Basil Liddel-Hart; pełen opis walk na wschodzie, od samej agresji na ZSRS, przez walki o Moskwę, Stalingrad, Kursk aż po sam koniec. Relacje niemieckich dowódców w połączeniu z oceną autora (zwłaszcza Heinriciego), stanowią interesujący materiał źródłowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Od siebie polecę "Stalingrad" Guido Knoppa- to pełny opis bitwy a może nawet kampanii (książka zaczyna się od operacji "Blau", po drodze opisywane są powierzchownie zmagania na Kerczu i pod Sewastopolem) jesienno-zimowej z punktu widzenia Niemców. Głównym daniem książki Knoppa jest szeroki opis życia w kotle (bardzo ciekawie przedstawione! Zwłaszcza aspekt tunelu powietrznego nad Stalingradem i pomocy medycznej w kotle) a nie działania wojenne. Autor przytacza wiele wstrząsających wspomnień weteranów (głównie Niemców) ale też listów, które nigdy nie dotarły do rodzin żołnierzy. Jako laik w temacie frontu wschodniego książkę oceniam naprawdę b. dobrze- wiele się z niej dowiedziałem i wreszcie wyrobiłem sobie zdanie na temat bitwy o Stalingrad.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą książką opisującą upadek niemiec, kampanie hitlera a przede wszystkim nastroje w atakowanym berlinie jest Teczka Hitlera napisana na podstawie zeznań adiutantów Hitlera lingiego i gunschego. Serdecznie polecam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

"Hitler i Stalin Wojna Stulecia"- bardzo ciekawa książka, można przeczytać w jeden dzień. Wiele ciekawych faktów, dużo można się dowiedzieć o ludziach i ich problemach, bardzo ciekawe zdjęcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

W kwestii frontu wschodniego polecam też "Pikujące Orły" Jamesa Lucasa. Wprawdzie książka ta traktuje o niemieckich wojskach spadochronowych na wszystkich frontach II wojny światowej, ale znaczną jej część zajmują rozdziały poświęcone walkom spadaków na froncie wschodnim. Polecam zwłaszcza przejmujące i niezwykle ciekawe wspomnienia żołnierzy z frontu nad rzeką Wołchow.

PS. Czy czytał ktoś "Wojnę Iwana" C. Merridale? Jestem ciekaw, jak ją oceniacie, ponieważ noszę się z zamiarem jej kupna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
RKKA   

Ja właśnie ją czytałem, polecam. Wiele ciekawostek i prawdziwych faktów na temat armii czerwonej. Są w niej przedstawione takie wiadomości jak: AC przed wojną, początek wojny z Niemcami, Stalingrad, Moskwa, Kursk, walki na ukrainie, ofensywa "Bagration", zdobycie Prus Wschodnich, no i Berlin.

Szczerze polecam, kupiłem sobie tydzień temu, a cena 45 zł nie jest chyba zbyt wygórowana jak na tą tematykę.

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Ano właśnie, z tego co przeczytałem na temat tej książki to przedstawia ona raczej społeczny obraz Armii Czerwonej, autorka raczej pomija zmagania wojenne i związane z tym aspekty. Nie wiem tylko, na ile w tym prawdy, mam nadzieję, że jakoś mi to wyjaśnisz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gorąco polecam książkę "Blitzkrieg Nad Dnieprem" autorstwa Bryana Fugate i Lwa Dworieckiego, w której autorzy poddają wnikliwej analizie inwazję Niemiec na Związek Radzicki na podstawie nowych niezwykle interesujących materiałów z otwartych niedawno archiwów rosyjskich.

Stalin nie był wcale zaskoczony napaścią niemiecką ani jego wojska na granicy nie zostały zaskoczone. Wszystko zostało zaplanowane i było częścią radzieckiej strategii wygrania tej wojny.

Zainteresowanym mogę przesłac książkę mailem. Kontakt na adres: davidoski@o2.pl

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

"Snajper na froncie wschodnim"- to wspomnienia "numer dwa" niemieckiego snajpera Seppa Allerbergera, służącego w 3. Dywizji Strzelców Górskich, który na swoim koncie ma zapisanych 257 trupów. Wspomnienia ukazują, jakim naprawdę piekłem jest wojna, przedstawia różne makabryczne historie, strach, heroizm, poświęcenie a nade wszystko zawziętość, jaka towarzyszyła walkom na wschodzie. Dawno nie czytałem tak wstrząsających wspomnień, które w pełni makabrę tego "przedsionka piekła", jakim jest front. Pisze on bez ogródek- o haniebnych i odrażających czynach Rosjan, o których otwarcie pisze, że ich nienawidzi, o stratach po obu stronach i równie haniebnych czynach jego pobratymców.

Bardzo interesujące są opisy pojedynków snajperskich. Autor szeroko opisuje techniki stosowane przez snajperów i ich taktykę działania.

Książka należy do tych, które się pochłania w dwa wieczory. Gorąco polecam! Warta wydanych pieniędzy!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ostman   

Ja generalnie polecam wszystkie książki napisane przez Pana Davida Glantza. Autor piszę podpierając się na mocnych źródłach rosyjskich, angielskich, amerykańskich i rzecz jasna niemieckich. Czytałem jego książkę "The siege of Leningrad 1941-1944" i przyznam że praca ta jest kompleksowym opracowaniem dotyczącym działania Grupy Armii "Nord" w północnej Rosji. Autor bardzo dokładnie opisuje dzieje obrony miasta, umieszcza liczne ciekawostki i statystyki dotyczące zarówno Niemców jak i RKKA. Opisuję niezwykle ciekawie próby deblokady miasta podejmowane przez cały czas trwania oblężenia. Naprawdę warto zaopatrzyć się w tą publikację.

Również Glantz napisał według mnie najlepsze opracowanie poświęcone bitwie na łuku kurskim. " The battle of Kursk" współautor J.M.House. Książkę tą czytam w "kawałkach" i przyznam że powala statystyką, liczbami, mapami i ogólnie informacjami w niej zawartymi.

Przyznam że wspomnienia von Lucka również uważam za godne uwagi i przeczytania. Obok wspomnień Sayera są to ja dotąd najciekawsze wspomnienia jakie czytałem.

No i nie mógłbym nie napisać o literaturze dot. bitwy stalingradzkiej :wink: jak dla mnie najlepszą publikację wydaną po polsku napisał A.Beevor. Jego "Stalingrad" jest dla mnie niezwykle ciekawą, napisaną w sposób przejrzysty książką opisującą kompleksowo dzieje 6A w Stalingradzie.

Natomiast ostatnio miałem przyjemność czytać "Voices from Stalingrad" J.Bastable'a, książka ta oparta jest głownie na wspomnieniach żołnierzy obu walczących stron. Można doszukać się kilku rzeczy nie opisywanych w innych publikacjach jak chociażby tzw. wyspa Ludnikowa czy w miarę szczegółowy opis walk w domu Pawłowa. Natomiast jak dla mnie lekkim mankamentem jest to, iż 70% wspomnień jest wspomnieniami żołnierzy sowieckich.

Ale ten mankament można uzupełnić Knoppem gdzie Niemcy brylują :D .

Na koniec dorzucę jeszcze "Pisarza na wojnie" Grossmana. Książka opisuję dość ciekawie sytuację na foncie i na jego zapleczu widzianą okiem dziennikarza-korespondenta wojennego. Książkę czytałem już jakiś czas temu i pamiętam że była bardzo ciekawa, stanowiła bardzo wyraźny obraz społeczeństwa sowieckiego i to zarówno tego w mundurach jak i typowych szarych cywilów. Wydaje mi się ża warto tą książkę przeczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Mam dobrą wiadomość- 4 kwietnia tego roku ma wejść do sprzedaży wznowienie "Stalingradu" Antony'ego Beevora, znanego brytyjskiego historyka. Książka, która jest obecnie na rynku Białym Krukiem (jej ceny na Allegro przekraczają nawet 250 pln!), uważana jest za najlepszą pozycję polskojęzyczną poświęconą tematyce bitwy o Stalingrad. Książka wydana zostanie przez wydawnictwo "Znak", a tłumaczeniem zajął się Mirosław Bielewicz.

http://www.znak.com.pl/book.php?id=2069

2069.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Czytam właśnie "Stalingrad" Beevora i jestem bardzo zadowolony z tej książki. Kompleksowo opisuje działania na froncie zachodnim od operacji "Blau" i do kapitulacji wojsk niemieckich w Stalingradzie. Liczne relacje kombatantów obu stron, wojny widziana z perspektywy cywilów, generałów i obu dyktatorów- Stalina i Hitlera. Bardzo się chwali ciekawa i żywa narracja.

Mogę pochwalić wyd. "Znak" za śliczne wydanie książki- b. dobre tłumaczenie, twarda okładka, wstawki ze zdjęciami i kredowy papier- to robi wrażenie. Jestem bardzo zadowolony z książki pomimo jej dość wysokiej ceny- ok. 50 pln.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mch, a co sądzisz o książce Paula Carella pt. ''Barbarossa''?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Mch, a co sądzisz o książce Paula Carella pt. ''Barbarossa''?

Niestety, nie czytałem ani "Operacji Barbarossa" ani "Spalonej Ziemi" tego autora, jednak na naszym forum opisywałem już jego dwie inne książki: "Normandia 1944" i "Lisy Pustyni". Nie wydaje mi się, aby ta, która Cię interesuje odbiegała stylem od tych, które ja przeczytałem, a więc: germanocentrycznie do bólu, wojna opisana tylko na płaszczyźnie militarnej. Brakuje rozwinięcia wątku ideologicznego kampanii, co moim zdaniem jest równie istotne, jak opis działań wojennych. Piszę to na podstawie opinii innych ludzi po lekturze tego opracowania. Generalnie nieźle przedstawione przekrojowo działania na froncie wschodnim do kapitulacji 6. Armii, ale sporo błędów i pominięć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.