Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Hetman Stanisław Żółkiewski - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Jako założyciel tego tematu chciałbym zaproponować powrót do dyskusji ad rem: temat dotyczy osoby samego hetmana.

Aha. Czemuż więc porównywaliśmy go z Chodkiewiczem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sam już miałem ochotę zaproponować to co Ciekawy, gdyż razem z Tofikiem już dawno ubiliśmy konia pod Żółkiewskim i Stanisław wsparty na ramieniach dwóch rycerzy( nas Tofiku ;) ) powoli opuszczał ten temat.

Choć z drugiej strony, to przecież Koniecpolski był naturalnym kontynuatorem myśli najwybitniejszego(imho) hetmana, on go "wychował" na rycerza i hetmana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Odnośnie nieumiejętności hetmana warto dodać, że w 1606 r. (wg Prochaski, a wg Śliwińskiego w 1605 r., no, ale druga data to pewnie błąd tego drugiego) jako całkowity debiutant, rozwalił ordę (pod dowództwem innego debiutanta - Kantymira murzy) pod Udyczem. Czyli jednak potrafił.

I żeby była jasność nie uznaję Żółkiewskiego za geniusza sztuki wojennej (bo uważam, że wówczas mieliśmy co najmniej kilku wodzów, którzy prędzej mogliby dostąpić tego miana), po prostu twierdzę, że w omawianym okresie (1605 - 1620) był on najodpowiedniejszy do tropienia Tatarów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
... warto dodać, że w 1606 r. jako całkowity debiutant, rozwalił ordę pod Udyczem.

Opis tej akcji umieściłem na drugiej stronie tego tematu.

"Jaskółka wiktorii nad Tatarami nie uczyniła wiosny bowiem już w 1608r. w listopadzie, hetman nie zdołał zapobiec wielkiemu najazdowi i okropnemu spustoszeniu Podola, a owa jaskółka spod Udycza zmieni się w złowróżbnego kruka jesieni jego długiego, jak na owe czasy życia."

:roll: kurczę, tylko żebyśmy się nie zamienili rolami Tofiku, bo to ja wolę być "adwokatem" Żółkiewskiego, Ty pozostań"oskarżycielem" :roll: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No masz, zapomniałem :roll:

kurczę, tylko żebyśmy się nie zamienili rolami Tofiku, bo to ja wolę być "adwokatem" Żółkiewskiego, Ty pozostań"oskarżycielem" :roll: .

Jestem tylko adwokatem jego wyboru, a nie jego samego :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Zbyt późno zależało od niego zbyt wiele"-pełen szacunek dla wybitnego polskiego dowódcy za jego dokonania,jednak jeśli się spojrzy na całokształt obiektywnie to w pewnym momencie nabiera się pewnych wątpliwości-chociażby sposób zrobienia przez niego kariery.Uważam że napewno nie nadawał się na hetmana polnego od którego zależała obrona granic południowo-wschodnich.Tam był potrzebny człowiek energiczny z pomysłem typu Aleksandra Józefa Lisowskiego.Niestety jestem na nie :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czy ktoś wie jakie są różnice w wydaniu "Początku i progresu" w opr. Maciszewskiego w porównaniu do wydania w opr. Sobieskiego? Posiadam to drugie (z 2003 r., wzorowane na wyd. z okresu międzywojennego), ale wielce zastanawia mnie fakt, że niezależnie od tego, do jakiej książki bym nie zajrzał, i tak zawiera ona "Początek" w wersji Maciszewskiego. Wstępy obydwu wydań się oczywiście różnią, ale w jakim stopniu? Czy Maciszewski polemizuje z Sobieskim, chociażby w kwestii historii samego utworu? Czy występują jakieś różnice w tekście utworu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.