Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon Bonaparte - człowiek

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Porozmawiajmy o Napoleonie jako człowieku. Czy był szczęśliwy? Co lubił? Czego się bał? Jakimi cechami się odznaczał? Możemy poruszać wątki z jego życia prywatnego- wszystko, co związane z Napoleonem człowiekiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czy był szczęśliwy?

U boku Jóżefiny (albo odwrotnie) i w czasie pokoju był na pewno - jeszcze bardziej szczęśliwszy był po narodzinach Orlątka, ale to już nie czasy Józefiny. Generalnie - był człowiekiem szczęśliwym, ale po wyprawie na Rosję się to zmieniło.

Co lubił?

Kochał żołnierzy :P W kryzysowych chwilach szedł na ich czele (Arcole).

Czego się bał?

Hm... Bał się bardziej gazet niż dział :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
U boku Jóżefiny (albo odwrotnie)

Tylko wtedy gdy go nie zdradzała...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Hm... Bał się bardziej gazet niż dział :D

Jak mówił " Boże strzeż mnie od przyjaciół z nieprzyjaciółmi poradzę sobie sam".

Kochał żołnierzy :P W kryzysowych chwilach szedł na ich czele (Arcole).

Arcole nie jest idealnym przykładem(tam bardziej poczuł szał bitewny i odwagę , chciał dać przykład) , ale Napoleon kochał żołnierzy co widać po uznaniu jakie im okazywał rzucając im pod stropy ordery i pochwały.

Co śmieszne z czasów młodości pozostał mu lęk do .....kastracji , tak .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jak mówił " Boże strzeż mnie od przyjaciół z nieprzyjaciółmi poradzę sobie sam".

To akurat Richelieu powiedział.

ale Napoleon kochał żołnierzy co widać po uznaniu jakie im okazywał rzucając im pod stropy ordery i pochwały.

Np. płakał nad ciałem Desaixa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Skoro to mówił, to cytował Richelieu.

Zapewne , nie wiedziałem że to słowa Richelieu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
A co sądzicie o tej niemożliwej manii wielkości Bonapartego?

Niewątpliwie miała wpływ na wiele decyzji Cesarza.

[ Dodano: 2007-08-16, 19:33 ]

Ale też motywowała go do chwalebnych czynów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
niemożliwej manii wielkości Bonapartego?

Niemożliwej...Hm... Ja myśle, że ona aż taka niemożliwa nie była. Kolega Amilkar ma racje- była ważna w wielu momentach. Często prowadziła go do słusznych decyzji, była motywacją, ale często prowadziła do klęski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jako człowiek bał się kotów, ciekawe dlaczego?

Trudno to uzasadnić. To była swego rodzaju fobia. Niektórzy boją się pająków, jeszcze inni wysokości. Napoleon bał się kotów. Słyszałam o tym, czytałam na forum. W literaturze jeszcze się z tym nie spotkałam (możliwe, że umknęło to mojej uwadze). Zwrócę większą uwagę na ten szczegół. Może istniał powód takiego lęku...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Poniżej przedstawiam cytat, ukazujący Niezwykły Umysł naszego Kochanego Cesarza.

„W 1809 roku w pałacu Schoenbrunn Napoleon dokonywał przeglądu 76. pułku liniowego, w pewnej chwili przechodząc obok czwartego baonu z tegoż pułku rozpoznał pewnego grenadiera, który dziewięć lat wcześniej podczas bitwy pod Acre ryzykował swoim życiem próbując odzyskać jego kapelusz, który spadł mu z głowy podczas bitewnej zawieruchy.

Cesarz chciał wiedzieć dlaczego ten żołnierz nie został awansowany?!? Grenadier wytłumaczył Napoleonowi, że nie potrafi pisać, a gestem ręki oznajmił, że nadużywa alkoholu.... Napoleon dał mu 50 franków ”

John R. Elting, „Swords Around a Throne Napoleon’s Grande Armee”, Da Capo Press 1997, s.596 (tłumaczenie własne)

I jeszcze jeden piękny fragment:

„Cesarz, otrzymawszy od pułkownika zaszczytne świadectwo dla jednej ze środkowych kompanii pewnego pułku, rozkazał zapisać krzyż legii honorowej dla dowódcy, stojącego na czele kompanii, co usłyszawszy czasowy dowódca, porucznik, przystąpił do cesarza i rzekł:

-Sire, nagroda, którą pan mi przyznaje nie mnie się należy, ale kapitanowi, który nami dowodził.

Cesarz zdziwiony:

-Gdzie jest więc kapitan?

-Ranny w ambulansie.

Ten postępek porucznika (którego na nieszczęście nazwiska nie pamiętam), tak wzruszył obecnych, że generałowie, stojący za cesarzem klasnęli w ręce. Sam Napoleon milczeniem zdradzał wzruszenie, a porucznik w skromnej i szlachetnej postawie stał przed Cesarzem, oczekując wyroku. Obydwaj zostali ozdobieni”

Wspomnienie pochodzi z pamiętnika gen. Jana Weyssenhoffa

Andrzej Dusiewicz „Smoleńsk 1812”, Bellona 2007, s. 209

Ten ostatni wstrząsnął mną do głębi, aż mi szczera łez spłynęła po policzku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
John R. Elting, „Swords Around a Throne Napoleon’s Grande Armee”, Da Capo Press 1997, s.596 (tłumaczenie własne)

Czy w temacie o literaturze ( http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=1583 ) mógłbyś coś powiedzieć o tej książce?

Wracając do tematu...Jedną z najlepszych charakterystyk Napoleona przeczytałam u Zamoyskiego, w książce: "1812. Wojna z Rosją":

Francja w gruncie rzeczy nie eksportowała już rewolucji. Stała się niemal wyłącznie narzędziem służącym ambicjom Bonapartego, który kilka miesięcy później ogłosił się cesarzem Francuzów i przybrał imię Napoleona I. Istota tych ambicji pozostawała przez dwieście lat zagadką dla historyków i przedmiotem ich długotrwałych sporów. Napoleon nigdy bowiem nie był w żadnej sprawie konsekwentny. Wypowiedzi Bonapartego mogą w najlepszym razie ilustrować niektóre jego myśli i odczucia, natomiast poczynania miał często chaotyczne i sprzeczne z sobą. Był inteligentnym pragmatykiem, a jednak pozwalał sobie na najbardziej nierealne fantazje. Był stuprocentowym oportunistą, a jednak zaplątywał się niekiedy w sieć własnych dogmatów. Był wielkim cynikiem, a jednak żywił romantyczne marzenia. Nie kierował się żadną wielką ideą i nie dysponował szczegółowo opracowanym planem działania.

Str. 19- to jedynie fragment bardzo ciekawej charakterystyki.

Napoleon był pełen sprzeczności. Dlatego tak przyciąga. Jest zagadką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Żołnierze kochali Napoleona, można to pokazać za pomocą tego przykładu:

„W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku pewien rosyjski historyk odnalazł porucznika Nicolasa Savina z 2. pułku huzarów, który został wzięty do niewoli nad Berezyną.

Mieszkał na przedmieściach Saratowa w małym domku otoczonym kwiatami, które codziennie podlewał. Gabinet ozdobił brązowym posążkiem Napoleona oraz namalowanym przez siebie akwarelą portretem cesarza. Żył w Rosji, dumnie nosząc swój krzyż Legii Honorowej. Umarł w 1894, mając podobno 127 lat. Nie wrócił do Francji, ponieważ nie mógł znieść myśli o oglądaniu kraju, który nie jest rządzony przez Napoleona.”

A. Zamoyski, „1812 Wojna z Rosją”, s. 536

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.