Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Ataki na mosty

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Najsłynniejsze bitwy epoki napoleońskiej związane z mostami, najsłynniejsze ataki na mosty, wspaniałe przykłady odwagi- zapraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Najsłynniejsze bitwy epoki napoleońskiej związane z mostami

Arcole :P

wspaniałe przykłady odwagi-

Muiron pod Arcole - bronił całego w błocie Napoleona, który stał w nim po pas (żaden Austriak go jednak nie rozpoznał - a może rozpoznał tyle, że Muiron go usiekł? :D ). Muiron sam zginął, jednak Napoleon przeżył. Ten adiutant miał mieć kilka miesięcy przed bitwą (dziewięć bodajże, ale głowy nie daje) sen, w którym walczył ze śmiercią (rozgłosił to, jednak wyśmiano go).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Jakie Arcole?

Rozwiń to- Arcole przeszło do klasyki, uważam, że to dobry przykład.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Może i dobry, ale było parę ważniejszych mostów :P

Miało być "najsłynniejsze przykłady" - podałem jeden z najsłynniejszych, a już na pewno najsłynniejszy z pierwszej kampanii we Włoszech.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Lizander ma rację że to które wymienił były najbardziej ważne dla kampanii. Ja dorzucę sławny most w Elchingen (jeśli dobrze pamiętam) gdzie Ney zdobył sławę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Zdecydowanie, poza wymienionymi wyżej słynnymi sytuacjami, pięknym przykładem męstwa było zdobycie mostów pod Landshut 21 kwietania 1809 roku przez żołnierzy z pułków 13 i 17 z dywizji Moranda.

Do tego największy most łączący obydwa brzegi nad rzeką Izarą, został zdobyty przez kompanię grenadierską z 17. pułku, na której to czele stanął z szablą w dłoni adiutant Napoleona jenerał Mouton, ta szarża na bagnety pośród świszczących kul w powietrzu przeszła do historii, bowiem przesądziła o upadku Landshutu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei bardzo lubię Dwórzno 6.II.1807.

Nie była to batalia rozstrzygająca czy choćby duża, ot, bój straży tylnej (rosyjskiej, 12 batalionów, kilka dział, dwa pułki jazdy) z awangardą francuską, głównie kawaleryjską.

Centrum rosyjskie osłaniała szeroka rozpadlina z wąskim mostkiem, ostrzeliwanym przez część batalionów rosyjskich.

Pierwszą szarżę podjęli huzarzy - nie przeszli, zastopowani jeszcze przed parowem.

Drugą podjęli dragoni - ponoć dopadli mostu, ale tam zostali zatrzymani.

Wreszcie do ataku poszła dywizja kirasjerów d`Hautpoula, która w kolumnie przeszła most i rozwijając się w galopie odrzuciła rosyjskie bataliony w las.

Finałem była słynna scena całowania d`Hautpoula przez Cesarza, po czym generał miał krzyknąć "Po takim zaszczycie powinienem zginąć dla Waszej Cesarskiej Mości!".

Poległ zaraz potem, pod Iławą.

Nie ta miara i nie to znaczenie, ale coś jakby Somosierra kirasjerów :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A wszak jedna jest miara wobec wszystkich tych przykładów, miarą tą jest męstwo walczących. To co przedstawiłeś von Kozic jest czymś niezwykłym.

I też mi się podobała Pruska Iława Rogackiego :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Warto również wspomnieć o ataku na most pod Gunzburgiem [9 X 1805 r.] 59 pułku liniowego colonel Lacuee, któremu towarzyszył dowódca brygady general de Labassee.

Nie dość że dwa baony francuskiego pułku rozbiły cztery austriackie #20 regimentu pieszego Kaunitz-Rietberg, to jeszcze uformowały czworoboki i odparły trzy! szarże czterech szwadronów [szwoleżerów Rosneberga, ułanów Schwarzenberga]. Jak podaje Journal des operations du 6e corps, "każda szarża była odpierana salwami przez Francuzów ustawionych w czworoboki".

W starciu poległ dzielny dowódca colonel Lacuee.

Całość akcji, była podparta szerszą myślą dowódcy 3 dywizji z korpusu Neya, 44-letniego Jeana Pierre Firmin Malher, który postanowił się rozprawić z przeprawą dla wojsk VI korpusu, zajmując zrazu trzy mosty na Dunaju, tj. pod Leipheim, Gunzburg, Reisneburg.

Przed atakiem Malher podzielił swoją dywizję, składającą się z dwóch brygad w skład których weszły cztery regimenty, o łącznej sile dziewięciu batalionów.

Szarża w wykonaniu 59 liniowego dowodzi wybornego przygotowania taktycznego francuskiej piechoty, opanowania i zimnej krwi. Do tego zaświadcza o zdolnościach taktycznych począwszy od dowódców pułków skończywszy na dywizjonerach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

I taka ciekawostka, most w Leipheim atakowało dziewięć kompanii wyborczych, tj. sześć grenadierskich z: 27., 50. i 59. liniowego pułku, oraz trzy kompanie karabinierów z 25. pułku lekkiej piechoty, które zostały złączone na rozkaz Malhera w jeden zbiorczy batalion d'elite.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Sukces 59-tego linowego, jest tym bardziej godny podziwu, gdyż najpierw, pod ogniem karabinowym, chłopaki ten nie do końca rozebrany most naprawili, a potem dopiero zaatakowali austriacki regiment Kaunitz na drugim brzegu Dunaju. Odparcie trzech szarż kawalerii, jest jednym z setek przykładów, że prawidłowo sformowany czworobok, jest odporny na ataki koniarzy.

Ciekawostką jest, że regiment Kaunitz rekrutował w Galicji (rejon Nowego Sącza) i składał się w większości z Polaków. Podobnie jak szarżujący potem na czworoboki Francuzów ułani Schwarzeberga. To ci sami ułani, którzy starli się pod Wagram ze szwoleżerami Gwardii i jak wspomina kronikarz "wzajemnie w mowie ojczystej najplugawszymi słowami obrzucali". Pikanetri sprawie dodaje fakt, że właściciel (Inhaber) regimentu książe Kauntiz- Rietberg był ... Komturem Krzyżackim :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Pięknie opisał owy fakt Bowden [którego JWK na forum napoleon.org.pl prawie w całości przetłumaczył i przepisał, po czym się podpisał ;)]

W trakcie trwania wojny 1809 r., austriacki regiment Kuniz był spięty w brygadzie General-Major von Bieber, która to wchodziła w skład dywizji St Juliena, przynależnej do III korpusu Hohenzollerna-Hechingen.

W starciu z 19 IV 1809 r., pod Heusen, regiment został zaangażowany w ciężkie walki z nacierającymi frontem od miejscowości Teugen francuskimi dywizjami Frianta i St. Hilaire, prowadzonymi zresztą przez Davouta.

Hohenzollern, będąc bitym w tym nierównym starciu, posłał po ostatnie dwa pułki jakie pozostały mu w rezerwie. Jednym z nich był wspomniany regiment Kauntiz, który natarł żwawo w stronę zarośli przed frontem mając strome zbocze Hausener Berg. Prowadzony zarówno przez St Juliena jak i przez Moritza Liechtensteina, regiment oparł się o pozycje II baonu regimentu Peterwardeinera i przyjął ogniem francuski 10 lekki regiment.

Rozgorzała straszliwa wymiana ognia, a według kronikarza pułku von Treuenfesta, w ciągu kilku minut pułk postradał 486 ludzi, rejterując do pozycji wyjściowych w miejscowości Heusen.

Gustav Ritter Amon von Treuenfest, Geschichte des k.k. Infanterie-Regiments Nr. 20, Vienna: Mayer, 1878, s. 337-338

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.