Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Literatura - Powstanie Warszawskie

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Niedawno nakładem Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka" wznowione zostały Pamiętniki żołnierzy baonu AK "Zośka" (w trzech wydaniach: Wola, Starówka i Czerniaków) oraz Kwatera Batalionu "Zośka". Do tych pierwszych warto zajrzeć, nawet jeśli ma się inne wydania. Uzupełniono je bowiem o aż 29 nieznanych dotychczas relacji ze zbiorów Archiwum Akt Nowych, a także historię powstawania Pamiętników... pióra Mariusza Olczaka z AAN-u. Nie mówię już o świetnych wkładkach ze zdjęciami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Polecam się na przyszłość ;) tymczasem w ostatnich "Militariach XX wieku":

Nowak Sz., Bitwa pod Jaktorowem 29 września 1944 r., "Militaria XX wieku" nr 1(52)/2013, s. 67-74.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Do dziejów walk na Starówce, a szczególnie w kontekście baonu "Bończa":

Szczerba-Blichewicz Z., Ostatnie dni katedry św. Jana, Pruszków 2013.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyżby było tam coś więcej niż w "Powstańczym tryptyku"? Chciałbym, ale wątpie. :rolleyes:

Nowe wydanie "Pamiętników żołnierzy baonu AK >Zośka<" mam od trzech tygodni, ale pogoda jakoś mnie nie nastraja do czytania. Zapoznałem się tylko z biogramami autorów. Redaktorzy prowadzący nie ustalili szczegółów z biografii Anny - Heleny Brzozowskiej. w miarę moich skromnych możliwości:

- ANNA (EWA) - Helena Brzozowska

- ur. 1919r.

- przysięga: listopad 1940 r. Grupa "Halszki" (Teresy Krassowskiej)

- II kurs sióstr pogotowia sanitarnego PCK przy Szpitalu Maltańskim maj 1940r.

- Powstanie: Grupa sanitarna "Joanny" (czyli "Halszki")

- Ewakuacja szpitala Długa/Miodowa po upadku Starówki

- lekarz

- zamieszkała: Katowice

Autorka: "Nasza dziwna grupa ZWZ AK".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czyżby było tam coś więcej niż w "Powstańczym tryptyku"? Chciałbym, ale wątpie.

No właśnie tego samego się obawiam. Kiedyś nawet spotkałem się chyba gdzieś z informacją, że to w zasadzie był początek pisania Powstańczego tryptyku, ale "Szczerba" najpierw wydał to o Katedrze, a po czasie dopisał resztę...

Nowe wydanie "Pamiętników żołnierzy baonu AK >Zośka<" mam od trzech tygodni, ale pogoda jakoś mnie nie nastraja do czytania.

Nie żebym miał podobnie (choć u mnie to raczej kwestia braku czasu), ale na razie jedyne co przeczytałem, to fragmenty poświęcone jednej konkretnej postaci - niestety za dużo to ich tam nie ma :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Zgadywać?

To byłoby chyba zbyt proste ;)

A jak tam wspomnienia "Krysta" ze zbiorów Józefa Rybickiego?

Czekają. Na najbliższy rok-półtora mam zdecydowanie za dużo materiału do przerobienia. Zwyczajnie brakuje czasu na coś więcej. Inna rzecz, to zastanawiam się na ile tamte wspomnienia mogą różnić się od tych, które umieszczono w tym nowym wydaniu Pamiętników...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Począdkowy okres - Wola to tylko kilka linijek. Tak jakby były to wspomnienia z "Zośki".

Proszę nie tracić nadziei. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wracając do "Pamiętników..." jako uzupełnienie polecam:

- "Pluton pancerny w Powstaniu Warszawskim' Anny Wyganowskiej Eriksson

- "12 miesięcy przez wiele lat" Henryka Pawła Kozłowskiego "Kmity"

- "Wspomnienia żołnierza batalionu AK >Zośka<" Juliusza Bogdana Deczkowskiego "Laudańskiego"

- "Aresztowane Powstanie" - obszerne wspomnienia z okresu powstańczego Jerzego Zalewskiego "Strzały", Stanisława Sieradzkiego "Śwista" z walk na Woli oraz bardzo interesujące zapiski Michała Glinki "Michała" o kompanii "Giewonta".

P.S. W szkole na Spokojnej wsród jeńców znalazł się jeden Polak i jeden Francuz (Roger Barlet). "Polak", który po kilku dniach przeszdł z powrotem na stronę Niemców to wg "Śwista" Józef Sprawka z Tucholi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja wygrzebałem coś takiego, co może nie jest znane nawet Albinosowi...

28 września 1944 r. szwedzka spółka wydawnicza Bonniers wydała (w nakładzie 5 tys. egzemplarzy) czterdziesto-cztero stronicową książeczkę pt. "Warszawa!" autorstwa Gunnara Almstedta i Eyvinda Johnsona. Do książki dołączono czternasto-stronicową broszurkę ("Kända svenskar om Polen") z wypowiedziami dwudziestu znanych postaci Szwecji.

W pierwszym artykule, zatytułowanym "Powstanie" Almstedt rozprawia się z różnymi głosami swych rodaków co do sensu i celu powstania. Pisze zatem:

"Tymczasem Powstanie Warszawskie nie ma nic wspólnego z kwestią reakcjonizmu czy niereakcjonizmu. Jest tylko wyrazem gorącego pragnienia niezłomnego i kochającego wolność narodu, by osobiście przyczynić się do własnego wyzwolenia, a w pochwyceniu za broń 1 sierpnia 1944 r., aby zrzucić jarzmo niewoli, było równie mało polskiego 'reakcjonizmu' co w decyzji stawienia zbrojnego oporu nazistowskiej agresji 1 września 1939 r. Przynajmniej w takim neutralnym kraju jak Szwecja powinno się wystrzegać formułowania tego typu zarzutów. Ze strony Szwecji najlepiej byłoby w ogóle nie występować z pretensjami do Polaków, że nie są uprzejmi, gdy się ich wiesza!".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Secesjonista jak najbardziej słusznie zakłada - dzieło to nie jest znane Albinosowi. Tylko nie rozumiem po co to "nawet Albinosowi". Swoją drogą:

28 września 1944 r. szwedzka spółka wydawnicza Bonniers wydała (w nakładzie 5 tys. egzemplarzy) czterdziesto-cztero stronicową książeczkę pt. "Warszawa!"

Nie wierzę w takie rzeczy jak los, przeznaczenie czy inne siły nadprzyrodzone, ale liczba stron jest doprawdy zastanawiająca...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słówko "nawet" oznacza, że secesjonista raczej nie pretenduje do podobnej znajomości tematyki powstania warszawskiego, jaką ma Albinos.

Zatem cieszy go kiedy uda mu się wyszperać coś, czym jak sądzi, uda mu się Albinosa zaskoczyć. Informacje o publikacji zaczerpnąłem z:

P. Jaworski "Marzyciele i oportuniści. Stosunki polsko-szwedzkie w latach 1939-1945".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ależ Albinos doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia zwrotu "nawet" w tym konkretnym zdaniu - tym niemniej uważa, że nie ma sensu pisać "nawet" z jednego prostego względu: Albinos wcale nie pretenduje do miana znawcy tematyki Powstania, czy choćby literatury na jego temat. Ot coś tam przeczytał i się czasem mądrzy bez ładu i składu. Nie róbmy z tego nie wiadomo czego.

A żeby utrzymać się z temacie, najnowsza książka Piotra Zychowicza, Obłęd '44: http://www.gandalf.com.pl/b/obled-44/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.