Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Kazimierz I Odnowiciel

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Henryk udzielił pomocy zbrojnej w 1039, dał Kazimierzowi ok 500 zbrojnych( ale nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem- chodziło ci o sam Śląsk czy o całokształt?).

O Śląsk.

To jest właśnie to, na co nie masz dowodów. A ja nie mam dowodów na obalenie tej tezy. Czyli co by bylo gdyby............

Trochę chyba zamąciliśmy, odbiegliśmy od tematu.

Tak, pozostają dociekania, ale mnie wydaje się prawdopodobniejsze, że Kazimierz i tutaj wiedziałby kiedy przestać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Tak, pozostają dociekania, ale mnie wydaje się prawdopodobniejsze, że Kazimierz i tutaj wiedziałby kiedy przestać.

A co powiesz na taką możliwość. Kazimierz nawiązuje sojusz z Jarosławem( i tak to zrobił), ale wykorzystuje ten sojusz przeciw Henrykowi.

Mógłby włączyć do sojuszu także Brzetysława- to jest możliwe, Brzetysławe poprze Kazimierza, a Ten umożliwi mu Koronacje w Gnieźnie.

Sorki, nawet mi sie to wydaje malo prawdopodobne, ale......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A co powiesz na taką możliwość. Kazimierz nawiązuje sojusz z Jarosławem( i tak to zrobił), ale wykorzystuje ten sojusz przeciw Henrykowi.

Owszem, sojusz zawarł, ale nie sądzę, by mógł zawrzeć sojusz przeciw cesarzowi. Przede wszystkim pozostawał pod wpływem matki, która ze zrozumiałych względów chciała nastrajać go proniemiecko. I IMHO jej się to udało (inna sprawa, że lepiej, że był proniemiecki niż antyniemiecki).

Mógłby włączyć do sojuszu także Brzetysława- to jest możliwe, Brzetysławe poprze Kazimierza, a Ten umożliwi mu Koronacje w Gnieźnie.

Brzetysław przystąpiłby do sojuszu za cenę Śląska. A tutaj na to nie zgodziłby się Kazimierz i dlatego sojusz ten był wg mnie niemożliwy. Dlaczego by się nie zgodzi? Bo chciał odbudować Polskę w starych granicach (oczywiście w miarę możliwości: ze względu na sojusz z Rusią nie mógł odzyskać Grodów Czerwieńskich; z powodu "patronatu" cesarza nad nim nie mógł odebrać Milska i Łużyc). Zresztą to Brzetysław chciał się koronować, nie wydaje mi się, by pozwolił na to samo piastowskiemu księciu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Brzetysław przystąpiłby do sojuszu za cenę Śląska. A tutaj na to nie zgodziłby się Kazimierz i dlatego sojusz ten był wg mnie niemożliwy. Dlaczego by się nie zgodzi? Bo chciał odbudować Polskę w starych granicach (oczywiście w miarę możliwości: ze względu na sojusz z Rusią nie mógł odzyskać Grodów Czerwieńskich; z powodu "patronatu" cesarza nad nim nie mógł odebrać Milska i Łużyc). Zresztą to Brzetysław chciał się koronować, nie wydaje mi się, by pozwolił na to samo piastowskiemu księciu.

Sojusz z Jarosławem jest faktem. Co do Brzetysława- to właśnie zależy, może Brzetysław by zrezygnował ze Śląska w zamian za dostęp do Gniezna.............

-------

"Zasługi jego dla utrzymania państwa polskiego, jego całości i indywidualności są niepodważalne. Pod wieloma względami przypomina swojego pradziadka Mieszka I: trzeźwą kalkulacją polityczną, dostosowaniem celów do aktualnych możliwości, wysuwaniem realnych osiągnięć przed spektakularne wyczyny i blask wspaniałych gestów. Na zbudowanym przez ojca mocnym fundamencie mógł się później Bolesław Szczodry pokusić o ponowne wkroczenie na arenę polityki europejskiej, a także o przywrócenie korony królewskiej."

_________________

W pełni sie zgadzam. Dodałbym jeszcze

1. wprowadzenie elementów feudalizmu( jest to podyktowane koniecznością- nie stać go na utrzymanie drużyny)

2.Sojusz z Rusią i Przyłączenie Mazowsza.

3.Odbudowa struktury kościelnej- co było niezłym wyczynem przy sprzeciwie abp-a Magdeburga( no i po zrabowaniu relikwii św. Wojciecha).

4. Sprawa Śląska rozegrana bardzo dobrze.

Korony nie mógł odzyskać, bo kto miał mu dać insygnia?

Jeden i drugi Bolesław wykorzystali konflikt Papież-Cesarz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Sojusz z Jarosławem jest faktem.

Tak, ja temu nigdzie nie przeczyłem.

Co do Brzetysława- to właśnie zależy, może Brzetysław by zrezygnował ze Śląska w zamian za dostęp do Gniezna.............

Mógłbyś rozwinąć? Czesi oddają nam Śląsk, a w zamian dostają Wielkopolskę?:(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Mógłbyś rozwinąć? Czesi oddają nam Śląsk, a w zamian dostają Wielkopolskę?:(

No nie. W zamian Brzetysław może tylko sie koronowac w Gnieźnie. Brzetysław musi mieć abpa do koronacji, Kazimierz go ma. Przemyślidzi długo jeździli do Magdeburaga żeby sie koronować. Ale zaznaczam, ze nawet ja uważam ta teorie za mocno naciąganą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale zaznaczam, ze nawet ja uważam ta teorie za mocno naciąganą.

Bo istotnie taka jest. To, że Brzetysław jeździłby koronować się do nas mogłoby oznaczać tylko to, że Czesi są jakby zależni od Polski, zresztą on planował raczej koronację bez odwiedzin w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego władcę odbieram w bardzo pozytywnym świetle. Między innymi za porozumienie śląskie. Na swój przydomek zasłużył niewątpliwie , bo odbudował sytuację kraju(gospodarczą przede wszystkim). Jego ojciec -Mieszko Gnuśny nie rządził za dobrze , a za tym idzie to , że kraj spadł na dno. Na szczęście Kazimierz Odnowiciel był na tyle silny , źeby odbudować czy może zbudować państwo silne gospodarczo i militarnie.

//Tofik o Mieszku II tutaj: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=2373

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A co sądzicie o hipotezie jakoby Kazimierz płacił trybut nie tylko Czechom ze Śląska, ale również cesarzowi Henrykowi III?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co sądzicie o hipotezie jakoby Kazimierz płacił trybut nie tylko Czechom ze Śląska, ale również cesarzowi Henrykowi III?

Niewątpliwie Kazimierz prowadził politykę uległości wobec cesarza, jednak sądzę, że to tylko hipoteza

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.