Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

mer   

Sam Rzym zajeli i zniszczyli Wandalowie - niszczyli i grabili - stąd dzisiejsze powiedzenie "wandalizm" na kogoś, kto niszczy itd.

nu :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Upadek Rzymu to strasznie skąplikowana sprawa, chętnie bym z kimś na ten temat pogadała, ale sama na ten temat nie chce mi się pisać, ale może soe zapytam, co według Was było ważniejsze - zewnętrzne czy wewnętrzne sprawy. Tylko chcę zauważyć że nie chcę by ktoś pisał że obie, albo jedno albo drugie - trzeba się zdecydować.

Moim skromnym zdaniem te wewnętrzne które rozpoczełabym już od smego pryncypatu, a może i nawet od okresu upadku republiki bo to wtedy w 100 roku wykorzystano po raz pierwszy weteranów i wojsko w rozgrywkach politycznych, a następnie Sulla rusza z wojskiem na stolicę...

No więc ... na ten temat można właściwie pisać o wszystkim i o niczym, dlatego warto uściślić temat...

zachęcam do włączenia się

[ Dodano: 2005-07-07, 20:59 ]

aha, no i jeszcze krótko napiszę że do upadku przyczyniły sie przede wszystkim:

- wojsko ,postępująca militaryzacja cesarstwa i cesarze dowódcy

- biurokracja, przerost administracji, która nie była kontrolowana ( bo cesarze tpo przedewszystkim dowódcy)

oraz często spotykam się że zwiększania obywatelstwa też miało by się przyczynić ale ja nie widzę związku, może ktoś mi to wyjaśni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

:D gigantyczne koszty finansowania wojen

:D prawdopodobnie przywleczona z Persji zaraza

:) zaprzestanie podbojów

:D rozprężenie w państwie

:D dastabilizacja władzy

:D brak niewolników

:D uzbrojeni przez Rzym i wyszkoleni Germanowie stali się później bezpośrednią przyczyną upadku Rzymu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

no faktycznie o kosztach wojen trzeba byłoby wspomnieć choć resztę uważam za mniej ważne sprawy.

a jeśli chodzi o niewolników to jak sądzisz, czy społeczeństwo Rzymu bylo społeczeństwem niewolniczym? jeżeli tak lub nie to dlaczego

czytałam ostatnio artykuł Kuleszy( muszę zaznaczyć że chyba z 1987roku ) w którym przychylał się do tego że tak, ale ja nie wiem szczerze mówiąc.Spotkałam się z opinią że nie bo wytworzył się feudalizm, ale co to ma do Republiki?

Z góry dziękuję za ewentualną fatygę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Historia niewolnictwa pojmowana jako kształtowanie się pewnego procesu społecznego towarzyszyła ewolucji ludzkości niemal od początku jej świadomego istnienia. Po pojawieniu się istoty określonej później jako homo sapiens wyodrębnił się niejako na naszej planecie drugi gatunek zdefiniowany jako servus, któremu prawa do utożsamiania się ze słowem homo (w medycznym znaczeniu sapiens, ponieważ rzeczownik homo oprócz servus, mancipium, ancilla, puer, partus ancillae określał także niewolnika) w różnych okresach dziejowych, w rozmaitych miejscach naszej planety i z diametralnie różnych przyczyn nie dających się sprowadzić do wspólnego mianownika, odmawiano. (...)

Cały tekst jest na stronie:

http://www.fabrica.civ.pl/modules.php?name...ewindex&catid=8

może on ci przybliży niewolnictwo w Rzymie, ale to temat na inną dyskuje to rozmawiamy o przyczynach, jeśli chcesz możesz zawsze założyć osobny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ango   

Dzięki!

Artykuł przeczytałam( nowością była ta sprawa ze sprzedażą dzieci-niewolników ) bardzo interesujące dane liczbowe dotyczące ilości niewolników bo też się zastanawiałam jak to było. Kojarzyla mi się liczba 1,5 mln ale nie bylam pewna skąd.

Tak sobie myślę że jest to oczywiste (tak przynajmniej wynika z tego co sama zdąrzyłam znależć ) że to było społeczeństwo niewolnicze ale spotkałam kumpla który studiuje historię i miał takie pytanie na egzaminie i dostał 5 mówąc że nie.

Jeszcze raz wielkie dzięki a z propozycji na razie nie skorzystam bo pewnie i tak nie będzie odzewu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

szukam wypracowania na temat: Jakie czynniki (wewnętrzne, zewnętrzne) wg. Ciebie doprowadziły do Upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Uzasadnić.

Prosze o pomoc; historia w ogole mnie nie interesuje i nie zamierzam z tego zdawać matury, dlatego, jesli ktos pisal kiedys taka pracę to prosze o przesłanie lub wskazówki jakie były czynniki upadku!

pozdrawiam :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aleandra   

Nie chce byc chamska, ale... chyba potrafisz czytac, skoro to napisalas? Wez przeczytaj i wzloz zdania, to wyjdzie Ci ladny referat (z paroma, ponadpostawowymi, a nawet troche wieksza wiedza niz na poziomie rozszerzonym) informacjami na ten temat. Zycze powodzenia.

Ja osobiscie uwazam, ze upadek Rzymu byl spowodowany rowniez tym, iz Imperium bylo bardzo duze. Tak duze, ze jeden wladca mial coraz wiecej problemow z rzadzeniem tak wielkiego imperium... Drugim z kolei najwazniejszym powodem upadku Imperium byly bardzo wysokie naklady na wojny, czego skarb panstwa mogl nie wytrzymac. A trzecim powodem - dziesiatkowanie ludnosci przez chorobe (co juz ktos wspomnial wczesniej).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mojmir   

Rzym upadł w wyniku demoralizacji szerokich mas ludności . Społeczeństwo doby cesarstwa pragnęło krwi . :573: , było wręcz chore.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rzym upadł w wyniku demoralizacji szerokich mas ludności . Społeczeństwo doby cesarstwa pragnęło krwi . :573: , było wręcz chore.

Zgadzam się z tobą, to nie barbarzyńcy, ale sami Rzymianie się najbardziej przyczynili do swojego upadku. Głównie chodzi o oligarchie, a właściwie jej demoralizacje. W Rzymie od wieków rządził właściwie krąg ludzi - przedstawicieli rodów żadko kiedy dopuszczającch do siebie plebejuszy. Tak wąskie grono ludzi był dobre do rządzenia miastem, ale nie imperium. Ponadto ostateczny upadek znaczenia senatu doprowadził do traktowania urzędu Cesarza jako korzyść majątkowa dla panującego, który nie troszczył się o zwykły lud. Oczwiście były także jednostki wybitne jak Hadrian czy Aureliusz, ale im starszy Rzym tym takich ludzi mniej, a efekty sami wiecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Podobno Rzymianie mieli doprowadzaną wodę ołowianymi rurami (może nie każdy wie o szkodliwych właściwościach ołowiu) i to mogło doprowadzić do nieodwracalnych zmian genetycznych... Według mnie to głównie problemy wewnętrzne doprowadziły do upadku... Powiedzmy sobie szczerze, zmierzch Imperium nastąpił wraz z przyjęciem chrześcijaństwa i według mnie to jest główną przyczną klęski...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ercha   

:wink: Legiony były rozciągnięte na granicach a z powodu braku wojen zaprawieni w bojach żołnieże umierali z powodu wieku i zostali zastępywani młodymi i niewyszkolonymi wojakami

:wink: Zmniejszenie liczby niewolników

:wink: Poprzedni cesarzowie narobili sobie bardzo dużo wrogów wśród sąsiadów którzy niezapomnieli o wyżądzonych szkodach tak szybko jak Rzymianie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej fascynująca zagadka dziejów. Topolski poświęca zdaje się temu cały rozdział w Inaczej o historii, ostatnio ukazała się fascynująca P. Heather,

Upadek Cesarstwa Rzymskiego, cała poświęcona temu zagadnieniu. Sformułowano niezliczoną liczbę teorii - biochemiczna - ołów, ekonomiczna - upadek rolnictwa, inflacja i zniszzczenie systemu wymiany opartej na obowiązującej walucie - powstanie wtórnego rynku towarowego, brak niewolników, nadmiar latyfundiów, brak rekruta, zniszczenie wojsk rdzennorzymskich w wojnach domowych, nabór barbarzyńców do armii i zgoda na faktyczny rozpad Państwa - powstanie autonomicznych dzielnic barbarzyńskich. Wyczerpanie zasobów instytucjonalnych, kulturowych i prawnych, Chrześcijanie. Lecz biorąc pod uwage że wschodnia część w dobrym zdrowiu przetrwała do XI wieku, że w KK zakonserwował się Mistyczny Rzym, że XIX pandektystycy niemieccy wprowadzili myśl rzymską do BGB, w holenderskim prawie handlowym można właściwie mówić o trwaniu niezmiennie recepcji Rzymu, Rzym nie upadł lecz trwa, wiecznie i niezmiennie w instytucjach, Państwach powstałych na jego gruzach znacznie silniej niż by to mogło potomkom barbarzyńców którzy kiedyś Rzym niszczyli przyjść do głowy.

Teza z wymienionej książki brytyjczyka jest ciekawa - silny, wciąz zwarty, jak zawsze bezwzględny i zdolny do wszelkiej adaptacji Rzym napotkał po prostu zbyt wielu przeciwników przez zbyt długi okres - i został po prostu powalony niczym niedźwiedź przez stado psów (nie wiem jaka rasa psów służy polowaniu na niedźwiedzie). Rzym w tym sensie nie upadł - lecz został zniszczony, pokonany nieprzerwaną falą najazdów i utraty kolejnych prowincji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.