Jump to content

tiglatpilesar

Użytkownicy
 • Content count

  30
 • Joined

 • Last visited

About tiglatpilesar

 • Rank
  Ranga: Student

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Assyria
 1. Przyczyna powstania Imperium Rzymskiego

  Za powstaniem imperium leżała też, przynajmniej w początkowym okresie (opanowanie Italii) szeroka zarówno wśród arystokracji, jak i zwykłych chłopów żądza podbojów. Wojny były przez długi czas po prostu opłacalnym interesem dla większości. Sposób wprowadzania administracji w podbijanej Italii umożliwiał wyciąganie korzyści również dla prostych żołnierzy - dostawali po prostu ziemię i mieli spory udział w łupach. Rzym w początkowym okresie był więc taką bandycką spółdzielnią 8)
 2. Najlepsza. Hm, zależy do czego. Przełamująca, to wiadomo - katafrakci, oskrzydlająca - punicka - numidyjska, macedońska ale tez i lekka etolska, popularna w III w. No i nie zapominajmy o Scytach i Sarmatach.
 3. Ja przyczyn upadku RON upatruję w trochę innym problemie. Adam Smith napisał o tym państwie w XVIII wieku, że nie ma tu nic ciekawego i nic się pożytecznego nie produkuje. Miasta ledwo co funkcjonowały, rzemiosło leżało, a cały produkt narodowy był po prostu przeżerany i to w kraju, który jeszcze do połowy XVII wieku uchodził za jeden z najlepszych do życia w Europie, kraj bogaty w surowce i mający tak bogate gleby, że nasza szlachta nie musiała nawet zbytnio męczyć swoich chłopów, by pławić się w luksusie (ruchawek chłopskich u nas większych nie było). W wielu krajach ówczesnej Europy ludzie musieli się dwoić i troić, kombinować, bo we własnym kraju mieli nie wiele - tak rodził się kapitalizm. A u nas? Ręce opadają. Rozbiory były tylko wbiciem gwoździa do trumny, albo nawet aktem miłosierdzia ze strony państw ościennych - zresztą nasi sąsiedzi musieli by być totalnymi idiotami, gdyby nie chcieli tego zrobić.
 4. Jedno mnie zastanawia. Skoro powstanie w myśl zamysłów dowództwa AK było niejako demonstracją polityczną, skierowaną przeciwko Sowietom, to skąd pretensje o brak pomocy z ich strony dla walczącej Warszawy?
 5. Pierwszą poważną pracą o "starej żytniej" z jaką miałem styczność były "Dzieje Grecji" Hammonda. Dla mnie jest "kultowa" chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że od czasu jej napisania nauka poszła do przodu
 6. Telewizja Trwam ostają liberalizmu?

  Toś mnie chłopie zażył. szpek_chomik - skąd masz tego newsa?
 7. Żałoba Narodowa

  Widzę, że szanowni forumowicze nie dają ogłupić się naszym mediom. 8) Dla mnie ta żałoba to zwykła hucpa, tak jak ten cały medialny wrzask wokół sprawy.
 8. Lustracja była potrzebna już na początku lat 90 - tych. Podobnie z dekomunizacją, która wcale nie musiała zaistnieć pod hasłem "na drzewach zamiast liści..." Wystarczyło wtedy zdjąć całą wierchuszkę, a w jej miejsce awansować ich podwładnych (np w wywiadzie) i odebrać majątek PZPR. Tylko ktoś to musiał zrobić, a wówczas nie było takiej siły politycznej na tyle zdolnej by to zrobić - efekt okrągłego stołu. Co do samej lustracji, to fakt, że potrafili zrobić to już Czesi świadczy o tym, że pomimo naszego poczucia wyższości w stosunku do tego małego narodu, to jesteśmy daleko za nimi w tyle
 9. 23 sierpnia 1944 roku. Generał Władysław Anders w depeszy z Włoch składa raport do ministra obrony narodowej gen. Mariana Kukiela: "W sprawie pomocy dla Kraju zrobiłem i robię wszystko co możliwe, by powiększyć ilość przerzutów broni do Warszawy. Czujemy się mali wobec bohaterstwa Warszawy. Jesteśmy całym sercem i duszą z Wami... Żołnierz nie rozumie celowości powstania w Warszawie. Nikt nie miał u nas złudzenia, żeby bolszewicy pomimo ciągłych zapowiedzi pomogli stolicy. W warunkach tych stolica pomimo bezprzykładnych w historii bohaterstw z góry skazana na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za to odpowiedzialność” Tyle na ten temat
 10. Telewizja Trwam ostają liberalizmu?

  Właśnie. LPR byłby dal mnie jeszcze dla mnie do przełknięcia gdyby mieli poglądy na gospodarkę zbliżone na przykład do brytyjskich konserwatystów. A tak ta partia trąci narodowym socjalizmem.
 11. Telewizja Trwam ostają liberalizmu?

  TV Trwam nie oglądam, ale czytam czasami felietony Stanisłąwa Michalkiewicza, często goszczącego na antenie tej stacji. Jeden z niewielu liberałów gospodarczych (to trzeba podkreślić), który się tam pojawia. Co ciekawe na antenie tej telewizji gościł kiedyś ksiądz Robert Sirico z USA, znany katolicki propagator wolnego rynku, jeden z niewielu intelektualistów katolickich uważający wolny rynek za najlepsze sposób funkcjonowania gospodarki, odbiegający w poglądach od rzeszy europejskich chadeków, których jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne trudno mi odróżnić od lewicy. Tak, że i media Rydzyka potrafią zaskoczyć czymś pozytywnym. Pozdro
 12. Niestety Gervazy chyba masz rację. Byłbym jednak z pierwszych, którzy rozjeżdżali by te blokady :twisted:
 13. Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

  Oddałem głos na Augusta i Trajana. Oktawian może i nie był zbyt zdolny militarnie (wystarczył mu Agryppa) ale genialnie potrafił prowadzić polityczną rozgrywkę w drodze do osiągnięcia władzy. Potrafił również trafnie analizować sytuację wewnętrzną państwa, a jego reformy ugruntowały państwo rzymskie na najbliższe dwieście lat. Trajan - na tronie cesarskim było paru zdolnych wodzów ale jego osiągnięcia ich przyćmiewają. Jeszcze jednego cesarza warto tu wymienić: Antoninus Pius. Za jego rządów działo się niewiele i w historii niczym się zbytnio nie zaznaczył. W państwie był spokój kompletny - i z tego względu władca ten zasługuje na pamięć.
 14. Gdyby znał, to by sobie bez tłumacza porozmawiał. Tylko o czym? Nasza polityka zagraniczna nie jest już wprawdzie prowadzona "na kolanach", ale jakiegokolwiek pomysłu na nasze miejsce w Europie obecny rząd nie ma. Nawet jak ma, to jest to echo towiańszczyzny, charakterystycznej dla naszej pseudoprawicy - "Polska przywróci Europie chrześcijańskie korzenie i nauczy tą "zgniłą Europę" prowadzenia moralnej polityki" - śmiechu warte, a Dmowski na widok takich "narodowców", to chyba się w grobie przewraca. Gdzieś tam kiedyś, któryś z Kaczorów zająknął się na temat zmniejszenia wydatków na rolnictwo i przeznaczenia większej części środków na europejską obronność - i echo. Tak samo z tym pierwiastkiem. Wyskoczyli z nim w ostatniej chwili i nie wiele zdziałali. Tylko zastanawia mnie dlaczego taka Irlandia w ogóle nie uczestniczy w sporach o sposób liczenia głosów. Pewnie dlatego, że stawia na rozwój własnymi siłami i ma gdzieś dotacje unijne. Zresztą o dotacjach to warto przeczytać: http://biznes.interia.pl/news/eurodotacje-...-dzungla,942892 Mały offtopic się mi zrobił Pozdro
 15. Kwachu zna angielski. I co z tego? Gorszego prezydenta nie mieliśmy. Zero inicjatywy, zero pomysłów, potrafił tylko chlać i błyszczeć na salonach, wykorzystując wrodzony talent biurowego bawidamka. Tylko nie mówcie mi, że dzięki temu disco - Polakowi weszliśmy do NATO i UE. A co do obecnego prezydenta, to pal licho z tym językiem ale jego przywiązanie do minister Fotygi mocno mnie zastanawia. Ta baba nadaje się do jakieś placówki dyplomatycznej w Ameryce Pd., a nie na ministra.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.